Żuraw LTM 1060/2 dotknął gwiazd
Zakres usług dźwigowych jest niezwykle różnorodny i czasami obejmuje bardzo nietypowe zadania. Przykładem takiego wyjątkowego zlecenia jest zadanie, które wykonała argentyńska firma GRÚAS BOVIER SRL, w prowincji Entre Rios, na północ od Buenos Aires. Polegało ono na wydobyciu z muzeum dwóch meteorytów i przygotowaniu ich do transportu.
Nigdy nie przyszłoby nam do głowy, że pewnego dnia zostaniemy poproszeni o podniesienie dwóch kamieni z kosmosu, powiedział Justo Bovier z GRÚAS BOVIER SRL, który wciąż nie może w to uwierzyć. W czerwcu on i jego zespół pracowali w Paranie przy użyciu żurawia LTM 1060/2 zbudowanego w 2006 roku. Praca polegała na podniesieniu dwóch fragmentów meteorytów z Muzeum Historii Naturalnej Antonio Serrano.
Po zakończeniu pracy naszym dźwigiem przewieziono je do miejsca, w którym pierwotnie je odkryto, w północnej argentyńskiej prowincji Chaco, 1000 kilometrów od naszego miasta, dodał Justo Bovier.
Dwie kosmiczne skały ważyły łącznie ponad dwie tony – jedna 1600 kilogramów, a druga 600 kilogramów. Aby je podnieść, ustawiono 4-osiowy żuraw z dwunastoma tonami balastu, a wysięgnik żurawia przedłużono do długości 29 metrów. Była to rutynowa operacja, ale wymagał uważnego zaplanowania z wyprzedzeniem.
Muzeum znajdujące się w zabytkowym budynku to dziedzictwo kulturowe i historyczne prowincji Entre Ríos. Budynek, wraz z podłogami i wewnętrznym dziedzińcem, nie został przystosowany do podnoszenia meteorytów.
Nasz LTM 1060/2 uniósł fragmenty wewnętrznego dziedzińca po dachach bez konieczności przechodzenia przez różne pomieszczenia muzeum, dodaje Bovier. Prace, uwzględniające środki bezpieczeństwa i zamknięcia dróg, trwały ponad dwie godziny.
Ekscytująca historia z wątkiem przemytniczym w tle
Historia meteorytów jest nie mniej ekscytująca niż zadanie wykonane przez GRÚAS BOVIER. Około 4000 lat temu kilkutonowe skały spadły na ziemię i wylądowały w Campo del Cielo (Pole Nieba), na terenie prowincji Chaco. Meteoryty przykuły uwagę naukowców i wielu turystów. Wzbudziły także zainteresowanie przemytników, którzy ukradli dwa z nich, aby sprzedać je na czarnym rynku. Przemytnicy przebyli ze skałami około 1100 kilometrów, ale nigdy nie wydostali się z kraju. W lutym 2007 roku meteoryty zostały odkryte podczas kontroli ruchu drogowego przez argentyńska Żandarmerię Narodową w rejonie Ceibas w prowincji Entre Ríos, która następnie umieściła je pod opieką Museo de Ciencias Naturales y Antropológicas Profesor Antonio Serrano w Paraná w stolicy prowincji Entre Ríos.
Wszystko dobre, co się dobrze kończy, a dwie kosmiczne skały w końcu wracają na miejsce, w którym zostały pierwotnie znalezione.