Żuraw morski HLC 295000 pomyślnie realizuje pierwsze projekty offshore

Żuraw do ciężkich ładunków HLC 295000 pomyślnie zakończył swoje dwie pierwsze misje na morzu w sektorze energii wiatrowej polegające na instalacji największych monopali, jakie kiedykolwiek wyprodukowano w Europie i podniesieniu platformy podstacji. Prace miały miejsce na farmach wiatrowych w Niemczech (Arcadis Ost 1) oraz we Francji (Fécamp).
Statek Orion z żurawiem morskim HLC 295000 i jego nowoczesnymi technologiami jest obecnie uważany za najbardziej innowacyjną jednostkę w branży morskiej energii wiatrowej. Zarówno statek, jak i żuraw pomyślnie wykonały swoje pierwsze misje.
W połowie sierpnia Orion po raz pierwszy postawił 1300-tonowy fundament pala na przygotowanym dnie morskim za pomocą żurawia HLC 295000. Zadanie wykonane zostało dla francuskiej morskiej farmy wiatrowej Fécamp. Następnie na fundamencie z powodzeniem zainstalowano 2200-tonową platformę transformatorową. Podczas realizacji projektu szczególnie istotne było dotrzymanie terminów w napiętym harmonogramie oraz monitorowanie warunków pogodowych w Normandii. Udało się to osiągnąć nie tylko dzięki dobremu dynamicznemu systemowi pozycjonowania (DP) Oriona i wysokiej precyzji w sterowaniu żurawiem HLC 295000.

Montaż monopali w rekordowym czasie
Zaledwie kilka tygodni wcześniej morski statek instalacyjny Orion z żurawiem Liebherr do ciężkich ładunków po raz pierwszy pokazały swoją elastyczność i wydajność w sektorze energii wiatrowej. Na farmie wiatrowej Arcadis Ost 1 na niemieckim Morzu Bałtyckim, HLC 295000 został użyty do zainstalowania 28 fundamentów do monopali. Zadanie polegało na przemieszczeniu i ustawieniu monopali o długości do 110 metrów i wadze do 2100 ton w celu zainstalowania na dnie morskim. Innowacją Oriona jest możliwość montażu monopali pływających. Oznacza to, że nie trzeba już realizować czasochłonnego procesu podnoszenia z wody, jak to miało miejsce do tej pory w przypadku tak zwanych jednostek typu jack-up. Statek wraz z żurawiem jest HLC 295000 okazał się niezawodny i wydajny. Wielokrotnie był używany nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę.
Jesteśmy bardzo dumni z tego projektu i nie możemy się doczekać, kiedy zobaczymy HLC 295000 w akcji. Nasze wstępne doświadczenia wskazują, że czas instalacji poprzednich statków wynoszący około 3 do 3,5 dnia na monopal można znacznie skrócić do około 0,9 do 1 dnia na monopal z wykorzystaniem Oriona i naszego HLC, mówi Robert Pitschmann, Global Application Manager w zakładzie Liebherr w Rostoku.
Zaangażowanie w transformację energetyczną
HLC 295000 imponuje udźwigiem (5000 ton) i maksymalną wysokością podnoszenia (175 metrów nad pokładem). Jest największym żurawiem morskim, jaki Liebherr kiedykolwiek wyprodukował. Seria HLC i rozszerzenie gamy żurawi do dużych obciążeń są mocno zakorzenione w strategii Liebherr, nie tylko ze względu na transformację energetyczną. Aby zapewnić zrównoważone dostawy energii dla obecnych i przyszłych pokoleń, buduje się znacznie więcej i coraz większe morskie turbiny wiatrowe.
W trakcie budowy nowoczesnych turbin wiatrowych decydującym czynnikiem jest wysokość podnoszenia żurawia HLC 295000. Ponadto istnieje tendencja do likwidacji nieużywanych morskich platform wiertniczych i gazowych. Wiąże się to z demontażem dużych i ciężkich części na otwartym morzu – to kolejne ważne zadanie dla nowej serii HLC firmy Liebherr. Żuraw może sobie z nim poradzić dzięki swoim udźwigom. Poprzez demontaż starych stacji i budowanie nowych, seria HLC może promować transformację energetyczną zapewniając bardziej zrównoważoną przyszłość.
Przeczytaj również:
Żuraw pokładowy 5000 ton gotowy do pracy
Instalacja ciężkiego żurawia morskiego Liebherr HLC na ukończeniu
Kolejny etap przełomowego projektu offshore firmy Liebherr