Największe projekty
Technologie

Żuraw morski HLC 295000 pomyślnie realizuje pierwsze projekty offshore

redakcja dzwignice.info
30.09.2022
0
Instalacja podstacji na francuskiej farmie wiatrowej Fècamp (źródło: Deme)

Żuraw do ciężkich ładunków HLC 295000 pomyślnie zakończył swoje dwie pierwsze misje na morzu w sektorze energii wiatrowej polegające na instalacji największych monopali, jakie kiedykolwiek wyprodukowano w Europie i podniesieniu platformy podstacji. Prace miały miejsce na farmach wiatrowych w Niemczech (Arcadis Ost 1) oraz we Francji (Fécamp).

Statek Orion z żurawiem morskim HLC 295000 i jego nowoczesnymi technologiami jest obecnie uważany za najbardziej innowacyjną jednostkę w branży morskiej energii wiatrowej. Zarówno statek, jak i żuraw pomyślnie wykonały swoje pierwsze misje.

W połowie sierpnia Orion po raz pierwszy postawił 1300-tonowy fundament pala  na przygotowanym dnie morskim za pomocą żurawia HLC 295000. Zadanie wykonane zostało dla francuskiej morskiej farmy wiatrowej Fécamp. Następnie na fundamencie z powodzeniem zainstalowano 2200-tonową platformę transformatorową. Podczas realizacji projektu szczególnie istotne było dotrzymanie terminów w napiętym harmonogramie oraz monitorowanie warunków pogodowych w Normandii. Udało się to osiągnąć nie tylko dzięki dobremu dynamicznemu systemowi pozycjonowania (DP) Oriona i wysokiej precyzji w sterowaniu żurawiem HLC 295000. 

Instalacja monopali na niemieckiej farmie wiatrowej Arcadis Ost 1 (źródło: Deme)

 

Montaż monopali w rekordowym czasie

Zaledwie kilka tygodni wcześniej morski statek instalacyjny Orion z żurawiem Liebherr do ciężkich ładunków po raz pierwszy pokazały swoją elastyczność i wydajność w sektorze energii wiatrowej. Na farmie wiatrowej Arcadis Ost 1 na niemieckim Morzu Bałtyckim, HLC 295000 został użyty do zainstalowania 28 fundamentów do monopali. Zadanie polegało na przemieszczeniu i ustawieniu monopali o długości do 110 metrów i wadze do 2100 ton w celu zainstalowania na dnie morskim. Innowacją Oriona jest możliwość montażu monopali pływających. Oznacza to, że nie trzeba już realizować czasochłonnego procesu podnoszenia z wody, jak to miało miejsce do tej pory w przypadku tak zwanych jednostek typu jack-up. Statek wraz z żurawiem jest HLC 295000 okazał się niezawodny i wydajny. Wielokrotnie był używany nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę.

Jesteśmy bardzo dumni z tego projektu i nie możemy się doczekać, kiedy zobaczymy HLC 295000 w akcji. Nasze wstępne doświadczenia wskazują, że czas instalacji poprzednich statków wynoszący około 3 do 3,5 dnia na monopal można znacznie skrócić do około 0,9 do 1 dnia na monopal z wykorzystaniem Oriona i naszego HLC, mówi Robert Pitschmann, Global Application Manager w zakładzie Liebherr w Rostoku.

 

Zaangażowanie w transformację energetyczną

HLC 295000 imponuje udźwigiem (5000 ton) i maksymalną wysokością podnoszenia (175 metrów nad pokładem). Jest największym żurawiem morskim, jaki Liebherr kiedykolwiek wyprodukował. Seria HLC i rozszerzenie gamy żurawi do dużych obciążeń są mocno zakorzenione w strategii Liebherr, nie tylko ze względu na transformację energetyczną. Aby zapewnić zrównoważone dostawy energii dla obecnych i przyszłych pokoleń, buduje się znacznie więcej i coraz większe morskie turbiny wiatrowe.

W trakcie budowy nowoczesnych turbin wiatrowych decydującym czynnikiem jest wysokość podnoszenia żurawia HLC 295000. Ponadto istnieje tendencja do likwidacji nieużywanych morskich platform wiertniczych i gazowych. Wiąże się to z demontażem dużych i ciężkich części na otwartym morzu – to kolejne ważne zadanie dla nowej serii HLC firmy Liebherr. Żuraw może sobie z nim poradzić dzięki swoim udźwigom. Poprzez demontaż starych stacji i budowanie nowych, seria HLC może promować transformację energetyczną zapewniając bardziej zrównoważoną przyszłość.

 


Przeczytaj również:

Żuraw pokładowy 5000 ton gotowy do pracy

Instalacja ciężkiego żurawia morskiego Liebherr HLC na ukończeniu

Kolejny etap przełomowego projektu offshore firmy Liebherr

Liebherr OffShore zdobywa nowe rynki

Nowy ciężki żuraw TCC 78000 w porcie Rostock


żuraw Liebherr
HLC 295000

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także