Produkty

Żuraw pokładowy 5000 ton gotowy do pracy

redakcja dzwignice.info
26.05.2022
0
Żuraw pokładowy Liebherr HLC 295000 

HLC 295000 (ang. Heavy Lift Crane) to żuraw pokładowy na Orionie - statku instalacyjnym nowej generacji firmy DEME. Jest to największy żuraw, jaki Liebherr kiedykolwiek zbudował. Ma maksymalny udźwig wynoszący 5000 ton. Przeznaczony jest dla przemysłu offshore, w którym będzie pomagał w montażu farm wiatrowych i likwidacji „starych” platform energetycznych.

Po tym, jak statek opuścił port w Rostocku, 27 marca w Vlissingen w Holandii odbyła się uroczystość nadania mu nazwy. Zaszczyt ten przypadł Amélie Michel, małżonce pana Charlesa Michela, przewodniczącego Rady Europejskiej. Wśród kilkuset obecnych widzów obecni byli dyrektor generalny DEME Luc Vandenbulcke oraz prezes DEME Luc Bertrand. Ze strony firmy Liebherr Patricia Rüf, członek zarządu Liebherr-International AG i współzarządzająca obszarem firmy żurawi morskich Grupy Liebherr oraz Leopold Berthold, dyrektor zarządzający Liebherr-MCCtec

W najbliższych tygodniach statek popłynie w kierunku Rugii. Około 20 kilometrów na północny wschód od wyspy powstanie morska farma wiatrowa „Arcadis Ost I” na Morzu Bałtyckim.

To, czego jesteśmy tutaj świadkami, jest rzeczywiście bardzo pamiętnym wydarzeniem. Zasadniczo pokazuje, co można osiągnąć, gdy ludzie ściśle ze sobą współpracują, zwłaszcza u boku kompetentnego i niezawodnego partnera. Dziś jesteśmy dumni. Niezwykłym wysiłkiem nasz zespół w firmie Liebherr umieścił ten ciężki żuraw na tym statku, aby teraz każdy mógł zobaczyć, co zostało osiągnięte, powiedział Robert Pitschmann, Global Application Manager Heavy Lift Offshore w firmie Liebherr.

Zasadniczo, dzięki kompaktowej konstrukcji, żuraw jest przeznaczony do obsługi rynku offshore. Unikalna jest na przykład kolumna podstawy o średnicy zaledwie 16,8 metra. HLC 295000 wymaga niewiele miejsca na pokładzie i oferuje więcej miejsca do przechowywania podczas transportu. Jest gotowy do podjęcia pracy w szerokim zakresie przemysłu offshore. Maksymalny udźwig 5000 ton i wysięg do 151 metrów sprawia, że HLC może zarządzać dużymi komponentami, na przykład podczas likwidacji platform morskich.

 

HLC 295000 pomyślnie przechodzi wszystkie testy

Po opuszczeniu portu w Rostocku statek znalazł się na morzu, gdzie pomyślnie przeszedł szereg testów, m.in. przeciążeniowych. Odbyły się dodatkowe prace związane z regulacjami i odbiorami końcowymi. Stąd wkrótce statek będzie mógł zostać przekazany do DEME w Bremerhaven. DEME to belgijska firma działająca globalnie, która jest aktywna w różnych dziedzinach inżynierii morskiej, w tym rozwiązań dla rynku energii morskiej. Dla Liebherr DEME jest silną firmą stowarzyszoną i obie współpracowały ze sobą w ostatnich latach. Ostatecznie w kwietniu trafił do Vlissingen, gdzie odbyła się ceremonia nadania imienia. Ostatecznie do „Arcadis Ost I” trafi w najbliższych tygodniach.

Orion oznacza nową erę w morskiej energetyce – taką, w której dominować będą wielomegawatowe turbiny, płaszcze i komponenty. Połączenie udźwigu i doskonałych wysokości podnoszenia Oriona umożliwi firmie DEME odegranie ważnej roli we wspieraniu branży w transformacji energetycznej, mówi Luc Vandenbulcke, dyrektor generalny DEME Group.

 

Kształtowanie energii jutra

Ciężki żuraw morski będzie miał decydujący wpływ na transformację energetyczną. Z jednej strony będzie wspierał budowę farm wiatrowych, z drugiej strony będzie służył do likwidacji „starych” platform, Oznacza to zmniejszenie liczby instalacji naftowych i gazowych na morzu. Dzięki temu skupi się na jak największym rozłożeniu części w celu zmniejszenia środków na transport. Podsumowując, żuraw Liebherr może usprawnić pracę nad rewolucją energetyczną, ponieważ jest w stanie funkcjonować „po obu stronach” kursu o bardziej ekologiczną energię. Rzeczywiście, oba obszary zastosowań mogą być teraz obsługiwane przez jeden produkt Liebherr: żuraw HLC 295000.

Maksymalna wysokość podnoszenia wynosząca 175 metrów umożliwia HLC 295000 natychmiastową pracę na wymaganej wysokości bez specjalnego wysiłku. Wszystko to pokazuje, że dźwig do podnoszenia ciężkich ładunków ogólnie może być uważany za idealne narzędzie do wyzwań stojących przed zmieniającą się energetyką morską, a także we wszystkich powiązanych obszarach roboczych, które są z nią ściśle związane. Niezwykła wydajność, szybkość i gotowość do transportu, dokładność, ale także moc sprawiają, że żuraw ten i seria HLC odnoszą sukces dzięki inteligentnej wszechstronności.


żuraw pokładowy
Liebherr HLC 295000

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także