Największe projekty

Żuraw portowy SENNEBOGEN 9300 E – gigant we włoskim porcie

editor
09.01.2020
0
Rozładunek statku węglowego w Porcie Brindisi

Żuraw SENNEBOGEN 9300 E pracuje w porcie we Włoszech od października 2019 r. Przetransportowane w ekologiczny sposób przez Dunaj, a następnie drogą morską urządzenie o eleganckiej i praktycznej konstrukcji świętuje swój debiut w porcie Brindisi, w południowej części regionu Apulii.

Mobilny żuraw portowy 9300 E jest wyjątkowy pod względem wielkości i wydajności. To prawdziwa „elektrownia”, która została zaprojektowana do ciągłej pracy: z wysięgnikiem o długości 40 metrów i silnikiem o mocy 563 kW.

Gigantyczna maszyna została dostarczona do Sir Spa w Brindisi przez firmę Cesaro Mac Import Srl, oficjalnego włoskiego partnera sprzedaży i serwisu SENNEBOGEN. Transport żurawia do miejsca docelowego stanowił ogromne wyzwanie. Pierwszy etap podróży żuraw przebył szlakiem Dunaju do Konstancy w Rumunii, gdzie został ponownie załadowany, a następnie przetransportowany drogą morską do Brindisi.

Powerpack, wciągarka i podwozie w drodze do portu śródlądowego

SENNEBIGEN 9300 E jest nowoczesnym żurawiem portowym o promieniu roboczym wynoszącym 40 metrów i udźwigu do 90 ton, specjalnie zaprojektowanym do obsługi ładunków drobnicowych i materiałów sypkich. Koncepcja mobilnego żurawia portowego jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu portów, ponieważ maszynę można elastycznie przesuwać na brzegu pomostu, a jej zakres zastosowań jest bardzo szeroki.

Dzięki dużej długości wysięgnika sprawdza się podczas transportu różnych materiałów sypkich na statkach do klasy Panamax i służy do obsługi kontenerów na statkach Feeder. Już w pierwszych tygodniach po dostawie do Brindisi żuraw 9300 E udowodnił swoją wysoką wydajność przeładunku materiałów sypkich.

 

Komfort operatora: bezpieczna praca z fantastycznym widokiem na port

Na szczególną uwagę zasługuje regulacja wysokości kabiny Portcab. Na wysokości 21,2 metra operator ma doskonały panoramiczny widok całego obszaru roboczego z wygodnej i przestronnej kabiny. Ponadto kabinę o regulowanej wysokości można przesuwać nad obszarem załadunkowym statku, co pozwala operatorowi zajrzeć do ładowni bez konieczności polegania wyłącznie na kamerach. Dodatkowo zainstalowane kamery zapewniają jeszcze większe bezpieczeństwo, gdy wymagana jest precyzyjna praca załadunkowa w kadłubie statku. Bezpieczne wejście, składające się z zaledwie kilku schodów, pozwala na wygodny dostęp do kabiny na wysokości 9 metrów.

Panoramiczny widok z kabiny Portcab.jpg

Ciągła praca i łatwa konserwacja

W porcie Brindisi 9300 E pracuje 24 godziny na dobę bez przerwy, co wymaga wyjątkowej mocy niezawodności.

Konstrukcja żurawia umożliwia przyjazną dla użytkownika konserwację. Podczas konstruowania żurawia producent zwrócił uwagę na łatwość konserwacji i dostęp do kluczowych elementów maszyny. Przestronna jednostka Powerpack, zlokalizowana bezpośrednio za wciągarką, pozwala na łatwą konserwację silnika oraz dostęp do wszystkich jednostek sterujących i analizujących. Podczas instalacji można zamontować Powerpack i kabestan wciągarki w dwóch osobnych modułach. Dzięki pokrywie Powerpack, którą można bez trudu otworzyć, konserwacja większych elementów jest bezpieczna i szczególnie łatwa. Kolejną zaletą, na którą zwracają uwagę operatorzy jest prostota konstrukcji, ze stosunkowo niewielką ilością elektroniki na pokładzie - zgodnie z filozofią SENNEBOGEN, która zakłada unikanie zbędnych funkcji.

 


SENNEBOGEN
żuraw portowy
mobilny żuraw portowy
SENNEBIGEN 9300 E

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także