Największe projekty

Żuraw samojezdny Liebherr umieszcza ładunki wybuchowe na wysokości 140 metrów

redakcja dzwignice.info
05.08.2021
0
Żuraw z 91-metrowym wysięgnikem kratowym usuwa okładzinę elewacji

Podczas przygotowywania materiałów wybuchowych do rozbiórki elektrowni węglowej w Lünen, w Nadrenii Północnej-Westfalii, żuraw samojezdny Liebherr wykonywał jednocześnie dwie prace. Podniósł zespół na komin o wysokości 140 metrów oraz wykonywał prace rozbiórkowe elewacji. 

Bohaterem tej opowieści jest nowy żuraw samojezdny LTM 1650-8.1, wyposażony w wysięgnik kratowy wychylny o maksymalnej długości 91 metrów. Jego zadanie polegało na podniesieniu ekspertów od materiałów wybuchowych na platformę na kominie nieczynnej elektrowni na wysokość 140 metrów. Z powodu dużej presji czasowej, żuraw musiał w tym samym czasie wykonać jeszcze jedno zadanie. Polegało ono na usunięciu elementów elewacji kotłowni przy wysięgu do 80 metrów.

Zabezpieczeni sprzętem chroniącym przed upadkiem, eksperci od materiałów wybuchowych wspinają się na swoją platformę na wysokości 140 metrów

W tym projekcie rozbiórkowym najtrudniejsze zdanie do wykonania należało do operatora żurawia. Siedząc w kabinie dźwigu LTM 1650-8.1 musiał obsługiwać jednocześnie dwa miejsca pracy. Gigantyczny komin, ze względu na jego ogromną wysokość, nie można było go po prostu zburzyć, umieszczając u jego podstawy materiały wybuchowe. W związku z tym trzeba było go rozebrać etapami. Znajdujący się u podnóża 250-metrowego komina w dawnej elektrowni węglowej żuraw LTM odpowiedzialny był za podniesienie załogi wraz z ich sprzętem wiertniczym i materiałami wybuchowymi na platformę roboczą. Platforma znajdowała się na kominie na wysokości około 140 metrów. Umieszczono w nim około 30 kilogramów materiałów wybuchowych w 140 otworach wiertniczych.

 

System podpór stabilizacyjnych VarioBallast zapewnia wymaganą elastyczność

Żuraw Liebherr posiadał łącznie 145 ton balastu platformy obrotowej, aby z tej samej lokalizacji mógł wspierać prace rozbiórkowe na elewacji sąsiedniego budynku. Używając 91-metrowego wysięgnika kratowego typu jib, był w stanie dotrzeć nawet do najdalszych punktów, aby dokonać demontażu fasady. Duża platforma, na której znajdował się zespół pracowników i materiały, została w całości podniesiona ponad sąsiedni 70-metrowy budynek. Platforma została następnie wykorzystana po drugiej stronie budynku do prac przy promieniach do 80 metrów.

Klatka bezpieczeństwa, personel i materiały rozbiórkowe ważyły łącznie 8 ton, co stanowiło dla potężnego żurawia samojezdnego, z imponująco długim wysięgnikiem wychylnym, spory ładunek. Aby poradzić sobie z tak dużym promieniem, operator ustawił balast platformy obrotowej na maksymalny wysięg 8,4 metra. Podczas prac przy kominie w promieniu wynoszącym około 45 metrów odległość balastu musiała zostać zmniejszona do 6,4 metra za pomocą hydraulicznego mechanizmu wysuwu.

 

Agregat hydrauliczny do awaryjnego demontażu – obowiązkowe wyposażenie

Na miejscu w bezpośrednim sąsiedztwie żurawia znajdował się agregat hydrauliczny na wypadek sytuacji awaryjnej. Podczas pracy z klatkami bezpieczeństwa i platformami roboczymi na haku żurawia, tego typu jednostka jest obowiązkowa, aby w przypadku awarii silnika można było bezpiecznie opuścić klatkę bezpieczeństwa w dowolnym momencie. W tym przypadku okazał się jednak zbędny. Żuraw, który w rzeczywistości posiada również własny, zintegrowany system awaryjnego demontażu, działał bezbłędnie podczas kilkutygodniowej pracy.

Koniec gigantycznego komina w dawnej elektrowni na węgiel brunatny w Lünen, miał 250 metrów wysokości

Po mniej więcej sześciu miesiącach spędzonych w kabinie LTM 1650-8.1 operator żurawia, Michael Müllers, jest bardzo zadowolony ze swojej nowej maszyny. Obsługa żurawia jest naprawdę dobra, szczególnie podczas ustawiania, powiedział zachwycony operator o łatwości użytkowania nowoczesnego żurawia samojezdnego. A jeśli chodzi o udźwigi, stanowi to prawdziwy milowy krok naprzód. To fantastyczna maszyna.

Wasel GmbH ma siedzibę w Bergheim n/Renem i oprócz prac dźwigowych świadczy również usługi w zakresie ciężkiej logistyki, żurawi wieżowych i montażu przemysłowego. Do tej pory firma używała swojego nowego żurawia głównie w rafineriach, do przeładunku towarów ciężkich oraz do prac na instalacjach .


Żuraw samojezdny
Liebherr LTM 1160-5.1

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także