Największe projekty

Żuraw samojezdny LTM 1250-6.1 pomaga w renowacji największego kościoła na Węgrzech

redakcja dzwignice.info
22.12.2022
0
Katedra św. Wojciecha – ważny symbol miasta Ostrzyhom

Żuraw samojezdny Liebherr LTM 1250-6.1 został wykorzystany podczas renowacji katedry św. Wojciecha w Ostrzyhomiu na Węgrzech. Ciekawostką jest, że Ostrzyhom jest miastem partnerskim niemieckiego Ehingen, w którym znajduje się centrala firmy Liebherr produkującą żurawie samojezdne i gąsienicowe. Tam również zbudowano LTM 1250-6.1. Podczas renowacji ostrzyhomskiej katedry 6-osiowy żuraw podniósł z jednej z wież kopułę dachu i duży sześciotonowy dzwon.

LTM 1250-6.1 należący do austriackiej firmy dźwigowej Prangl GmbH został wykorzystany do specjalnego zadania w Ostrzyhomiu, mieście położonym na północy Węgier. Poza tym, że Esztergom jest dawną stolicą Węgier, jest także miastem partnerskim Ehingen, gdzie Liebherr buduje żurawie teleskopowe i kratownicowe na podwoziach mobilnych i gąsienicowych. Wspomniany LTM 1250-6.1, który jest obsługiwany przez oddział Prangl w Budapeszcie, również tam został zbudowany.

Jednym z symboli Ostrzyhomia jest katedra św. Wojciecha, zbudowana około roku 1000 n.e. Katedra została zniszczona w pożarze w XII wieku. Po odbudowie biskupi przez kolejne stulecia wielokrotnie ją powiększali i upiększali. Po ponownym zniszczeniu została ponownie odbudowana w XIX wieku, co zajęło 47 lat. Dziś jest to największy kościół na Węgrzech.

W ramach trwającej obecnie renowacji katedry, duży, ważący prawie sześć ton dzwon musiał zostać zdjęty z wieży, aby można było przeprowadzić przy nim odpowiednie prace. Aby zapobiec uszkodzeniom okien i ścian, konieczne było usunięcie całej konstrukcji dachu kopuły. Zadanie to otrzymał żuraw LTM 1250-6.1.

Żuraw LTM 1250-6.1 usuwa kopułę dachu z wieży katedralnej

W tym zadaniu presja czasu była największym wyzwaniem. W celu przeprowadzenia operacji wszystkie części wieży i dzwonu musiały zostać podniesione, a okno czasowe było ograniczone do mniej niż dwóch dni. Pierwotny plan zakładał użycie mniejszego żurawia z pomocniczym wysięgnikiem. Jednak ze względu na presję czasu nie było to możliwe. Dlatego wybraliśmy do tego zadania nasz LTM 1250-6.1. Praca nie stanowiła problemu dla 250-tonowego żurawia z 72-metrowym wysięgnikiem głównym, wyjaśnia Gábor Kopasz z budapesztańskiego oddziału Prangl-Hungaria Kft. Na wysokości około 70 metrów LTM 1250-6.1 podniósł konstrukcję dachu z pięcioma wysuniętymi sekcjami teleskopowymi i opuścił ją na ziemię. Umożliwiło to podniesienie dużego dzwonu z wieży.

Ze względu na ograniczoną przestrzeń operacja musiała odbywać się nad konstrukcją piwnicy. W celu zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, pod podpory zastosowano specjalne stalowe płyty bazowe.

Żuraw Liebherr LTM 1250-6.1 przed katedrą w Ostrzyhomiu

Na miejscu tuż obok bazyliki odnawiana jest konstrukcja dachu oraz dzwony. Zainteresowane osoby mogą oglądać trwające prace z platformy obserwacyjnej. Rekonstrukcja katedry planowana jest na wiosnę 2023 r. Prangl otrzymał również zlecenie wykonania prac dźwigowych w ramach tego projektu.


Żuraw
LTM 1250-6.1
LTM 1250-6.1 Liebherr

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także