Ciekawostki
Produkty

Żuraw Sarens SGC-120 – kolos o udźwigu 3200 ton

Agnieszka JAnota
11.10.2017
0
Jeden z największych żurawi na świecie

Potężny żuraw Sarens SGC-120 to jeden z największych żurawi na świecie. Jest on w stanie podnieść ładunek o masie 3200 ton i pozycjonować gigantyczne ładunki z milimetrową precyzją.

Żuraw Sarens SGC-120 (SGC to skrót od angielskiej nazwy Sarens Giant Crane) to innowacyjne i wszechstronne urządzenie. Zaprojektowany został w 2011 roku przez inżynierów Sarens we współpracy, ze spółką Rigging International z Kalifornii, USA.

Jednostka specjalna firmy Sarens wykorzystywana jest do obsługi najcięższych ładunków podczas pracy w rafineriach ropy i gazu, w górnictwie, na platformach naftowych oraz przy produkcji komponentów trzeciej generacji dla elektrowni jądrowych.

Wyjątkowe parametry

SGC-120 to żuraw o wyjątkowej konstrukcji, w którym obrót platformy jest realizowany na pierścieniowym torze jezdnym, zamontowanym na podłożu. Potężny żuraw ma wysięg o długości 120 metrów, a jego całkowita masa wynosi 5200 ton. Żuraw może podnieść 3200 ton w promieniu 30 metrów i 1000 ton w promieniu 80 metrów. Główny wysięgnik ma długość 130 metrów, do niego można zamontować 90-metrowy lekki wysięgnik pomocniczy uzyskując trzy długości w przedziale od 90-120 metrów. Samo zblocze hakowe waży 105 ton – to mniej więcej tyle samo co w pełni załadowany Boeing 757.

Hak dwurożny składa się z 6 zbloczy, 8 lub 10 linowych, o udźwigu 2 x 1600 ton

Pierwsze pomyślnie przeprowadzone testy pokazały, że żuraw podniósł 3000 ton na promieniu 48,5 metrów oraz 637 ton w promieniu 120 metrów, co stanowiło przeciążenie o 25%.

Transport giganta

Żuraw SGC-120 bierze udział w wielu projektach na całym świecie. Jego modułowa budowa umożliwia elastyczny transport nawet w bardzo odległe miejsca. Odbywa się on w standardowych kontenerach (cały żuraw mieści się w około 155 kontenerach), które na miejscu pracy, wypełnione lokalnie pozyskanymi materiałami, spełniają funkcję przeciwwagi. Aby uzyskać całkowitą przeciwwagę o masie 3600 ton potrzeba 36 kontenerów o ciężarze 100 ton każdy. Takie rozwiązanie znacznie oszczędza koszty transportu.

Przygotowanie do pracy

Montaż giganta na miejscu pracy trwa około 4 tygodni. Konstrukcja pierścienia, o średnicy zewnętrznej wynoszącej 40 metrów, zapewnia stabilność i doskonałe parametry pracy. Jego stosunkowo niewielkie rozmiary oraz niska wartości nacisku na podłoże mają minimalny wpływ prace przygotowawcze. Nie ma konieczności budowania fundamentów, a do rozpoczęcia pracy potrzebne jest tylko niewielkie przygotowanie podłoża.

Podnoszeni i obracanie

Sześćdziesiąt cztery silniki hydrauliczne A2FM zasilają olbrzymie przekładnie mechanizmu obrotu SGC-120. Jeden pełny obrót zajmuje całą godzinę.

Podczas obrotu SGC-120 porusza się po pierścieniowym torze jezdnym

Pomimo gigantycznych wymiarów przekładnia mechanizmu obrotu, może być ustawiona z dokładnością do ułamka stopnia. Sześć kompaktowych wciągarek, poruszających zarówno żurawiem, jaki wysięgnikiem, pracujących z prędkością roboczą 22,4 metra na sekundę, może pracować synchronicznie i precyzyjnie podnosić i opuszczać ładunek. Każda wciągarka wyposażona jest w dwa silnikami diesla o mocy 280 kilowatów.

Żuraw SGC 120 spełnia wszystkie amerykańskie i europejskie standardy i posiada certyfikat CE.


Żuraw
Sarens
największe żurawia świata
SGC-120
żuraw pierścieniowy
Żuraw Sarens

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także