Największe projekty

Żuraw Tadano pomaga w rozbudowie oczyszczalni ścieków

redakcja dzwignice.info
01.10.2021
0
Żuraw Tadano pomaga w rozbudowie oczyszczalni ścieków

Wszyscy przyzwyczailiśmy się do czystej wody w kranie. Abyśmy mogli z niej korzystać, za kulisami odbywa się wiele zaawansowanych technologicznie prac. Dużą rolę odgrywają ogromne zbiorniki osadowe w oczyszczalniach ścieków. Żuraw Tadano HK 40 zademonstrował swoje mocne strony w podnoszeniu jednego z takich zbiorników, jednocześnie walcząc z ograniczeniami przestrzennymi na miejscu pracy.

Substancje zwane precypitantami są wykorzystywane do oczyszczania ścieków w oczyszczalniach. Eliminują fosforany z wody, które mogą prowadzić do nadmiernego wzrostu glonów, a tym samym negatywnie wpływać na proces oczyszczania. Proces ten odbywa się w specjalnych zbiornikach strącających. To właśnie te zbiorniki postanowiła zmodernizować oczyszczalnia ścieków Besigheim, zlokalizowana między Heilbronn i Stuttgartem. Projekt zlecono firmie Conaqua Wassertechnik GmbH: Firma z Röthenbach we Frankonii, która od prawie 25 lat specjalizuje się w technologii dozowania i budowie aparatury z tworzyw sztucznych dla oczyszczalni ścieków i wodociągów.

 

Specjalne zadanie dla żurawia Tadano HK 40

Zbiorniki strącające mają ogromne rozmiary. Aby spełnić wymagania dotyczące ustawiania i podnoszenia ich potrzeba solidnej i mocnej technologii dźwigowej. Przetransportowanie i podniesienie cysterny zlecono dostawcy usług dźwigowych Wiesbauer GmbH & Co. KG z siedzibą w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu Besigheim.

Warunki zamknięte i zbiornik ważący prawie 3 tony… teraz to właśnie nazywamy szansą dla naszego HK 40, aby pokazać dokładnie, co potrafi, skomentował projektant Wiesbauera, Christoph Rösser. Nie miał on wątpliwości, że ustawienie zbiornika osadu w Besigheim było zadaniem dla żurawia samochodowego Tadano HK 40.

Żuraw Tadano pomaga w rozbudowie oczyszczalni ścieków

Na miejscu zarówno zbiornik, który mierzył około 5 metrów wysokości i 3 metry średnicy, jak i taca zbiorcza musiały zostać przeniesione jak najbliżej miejsca instalacji na naczepie niskopodwoziowej.

Po dotarciu na miejsce, zbiornik i taca musiały zostać ustawione pionowo za pomocą żurawia HK 40 i podniesione na płytę fundamentową. Wyjątkowe w tym zadaniu było to, że wymagało ono użycia trawersu dźwigowego.

Uchwyty na cylindrze są zamocowane w taki sposób, aby nie pozwalały na ciągnięcie po przekątnej. Określa to producent zbiornika. Mając to na uwadze, musieliśmy powiesić na trawersie, wyjaśnia operator żurawia Silvia Flinspach.

 

Żuraw sprawdził się podnosząc w ciasnej przestrzeni

Dla doświadczonego operatora i żurawia HK 40 było to trudne, ale wykonalne zadanie. Dzięki kompaktowym wymiarom około 11 metrów długości i 2,5 metra szerokości, dojazd i ustawienie na wąskich drogach wokół oczyszczalni ścieków okazały się dziecinnie proste. Zbiornik został podniesiony na wysięgu 15 metrów. 40-tonowy żuraw został dostarczony z maksymalną przeciwwagą, zatem podniesienie prawie 3 ton nie stanowiło dla niego problemu.

HK 40 to jeden z najmocniejszych żurawi w swojej klasie, więc podnoszenie takiego zbiornika i towarzyszącego mu zasobnika jest po prostu normalne. A dzięki intuicyjnym i czułym elementom sterującym pozycjonowanie ładunku z centymetrową precyzją również nie stanowiło problemu, wyjaśnia Flinspach. Zbiornik musiał być idealnie podniesiony i precyzyjnie postawiony na dopasowanej tacy zbiorczej. Było to zadanie z niewielkim polem manewru.


Żuraw samojezdny
Tadano

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także