Największe projekty

Żurawie Comansa budują most łączący wyspy Cebu i Mactan na Filipinach

redakcja dzwignice.info
04.02.2022
0
Stan budowy mostu w sierpniu 2021 roku

Dwa żurawie wieżowe Comansa 21LC660 pracują przy budowie mostu linowego, który połączy Cebu City i wyspę Mactan na Filipinach. Miejsce budowy jest pełne wyzwań logistycznych, a nowy most to prawdziwy majstersztyk sztuki inżynierskiej.

Most Cebu-Cordova Link Expressway połączy Cebu City, drugie co do wielkości miasto na Filipinach oraz wyspę Mactan, na której znajduje się międzynarodowe lotnisko obsługujące miasto. Nowe połączenie złagodzi duży ruch kołowy, który obecnie odbywa się przez dwa istniejące mosty i skorci czas podróży nawet o 40 minut, usprawniając podróże komercyjne i przemysłowe oraz ułatwi transport osób lądujących na międzynarodowym lotnisku Mactan, które jest głównym ośrodkiem turystycznym kraju.

Budowa mostu w sierpniu 2021

Budowa nowego mostu jest kluczowym projektem dla regionu, przyznanym przez CCLEC (Cebu Cordova Link Expressway Corporation), spółkę zależną MPTC (Metro Pacific Tollways Corporation), spółce Cebu Link Joint Venture (CLJV), wspólnemu przedsięwzięciu ACCIONA, First Balfour i DMCI .

Do realizacji projektu zatrudniono dwa żurawie wieżowe Comansa z poziomym wysięgnikiem 21LC660 z serii 2100 w wersji 36-tonowej. O wyborze zdecydowała maksymalna wydajności dźwigów w projektach, gdzie wymagana jest obsługa szczególnie dużych ładunków, takich jak budowa mostów. Ponadto 80-metrowe wysięgniki zapewniają szeroki zasięg na miejscu, otaczającym dwa główne pylony, na których zbudowano most.

 

System modułowy - klucz do prostego montażu

Projekt mostu został podzielony na trzy części: wiadukt Cordova i grobla, most wantowy będący głównym elementem projektu oraz wiadukty dojazdowe od strony Cebu City. Żurawie wieżowe firmy Comansa zostały wykorzystane do budowy głównego mostu linowego, który po ukończeniu będzie miał rozpiętość około 650 metrów i będzie wspierany przez dwie wieże o wysokości 150 metrów każda. Wieża 1 znajduje się w pewnej odległości od wybrzeża i nie można do niej dotrzeć z lądu, więc żuraw wieżowy musiał być wzniesiony za pomocą żurawia gąsienicowego zamontowanego na łodzi. Wieża 2 jest również daleko od wybrzeża, ale w tym przypadku wykonano tymczasową wyspę/dok, co umożliwia dostarczanie materiałów, a tym samym budowę mostu. Żuraw wieżowy został wzniesiony za pomocą żurawia gąsienicowego z tej prowizorycznej wyspy.

Fundamentalną rolę w tym projekcie odegrał modułowy system Comansa. Kompaktowe elementy umożliwiły zbudowanie żurawi wieżowych w tak skomplikowanych okolicznościach.

 

Wszechstronność żurawi wieżowych Comansa

Żurawie wieżowe 21LC660 zostały wykorzystywane do różnych prac, spośród których wymienić można:

  • podnoszenie ciężkiego sprzętu na pokład na etapie budowy, takiego jak żurawie samojezdne, ciężarówki z wysięgnikiem i pompy do betonu o wadze do 32 ton;
  • podczas betonowania – do podniesienia pojemnika do betonu (o wadze ok. 12 ton i pojemności 5m3) i przemieszczenia ich w promieniu roboczym 40 m;
  • podnoszenie i układanie szalunków pylonów, prefabrykowanych klatek zbrojeniowych pylonów (o masie 8 ton), podnoszenie wiązek prętów zbrojeniowych do prac konstrukcyjnych, podnoszenie skrzynek kotwiących i montaż odciągów, montaż odciągów, wśród innych codziennych czynności wykonywanych podczas budowy mostu itp.

Możliwość automatycznej zmiany olinowania, w połączeniu z systemem Power Lift, pozwala łatwe dostosowanie maszyn do szerokiego zakresu manewrów załadunku oraz obsługę ładunków o różnych objętościach i ciężarach.

Postęp w budowie wieży mostu - sierpień 2021

Żurawie Comansa dla trudnych warunków

Filipiny to kraj dotknięty tajfunami w porze deszczowej. Z uwagi na to żurawie zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać wiatry o prędkości do 250 km/h. Ponadto, ze względu na ich wysokość i bliskość lotniska Mactan-Cebu, zarówno żurawie, jak i wysięgniki zostały wyposażone w światła bezpieczeństwa zgodnie z przepisami lotnictwa cywilnego.

Oba żurawie wieżowe zostały uderzone piorunem podczas prac budowlanych, ale dzięki ochronie odgromowej operatorzy nie doznali szkody, a maszyny mogły kontynuować pracę po przejściu kontroli mechanicznych i elektrycznych (wykonanych przez zespół techniczny Comansa poprzez wsparcie online).

Łatwość montażu, wszechstronność, wydajność i pomoc techniczna to tylko niektóre z aspektów, które zapewnią terminowe wykonanie prac, aby most mógł zostać oddany do użytku w pierwszym kwartale 2022 roku.


Żurawie wieżowe

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także