Największe projekty
Technologie

Żurawie Liebherr na nocnej zmianie w hucie ArcelorMittal

redakcja dzwignice.info
21.01.2022
0
Masywne stalowe dźwigary zainstalowane na wysokości 30 metrów pod głównymi podporami

Dwa żurawie samojezdne Liebherr LG 1750 wzięły udział w modyfikacji systemu dużych suwnic w hucie ArcelorMittal w Eisenhüttenstadt niedaleko polsko-niemieckiego obszaru przygranicznego. Potężne maszyny z wysięgnikiem kratowym podniosły suwnicę bramową, aby umożliwić przetoczenie pod nią drugiej suwnicy bramowej. Całkowite obciążenie brutto dla operacji tandemowej wyniosło 620 ton.

ArcelorMittal produkuje w Eisenhüttenstadt wysokiej jakości płaskowniki stalowe dla przemysłu motoryzacyjnego i AGD. Huta Brandenburg zatrudnia obecnie około 2700 osób. Huta żelaza wraz z sąsiednim miastem dla siły roboczej zostały założone w 1950 roku pod nazwą Eisenhüttenkombinat Ost.

Przed przeniesieniem suwnicy trzeba było usunąć system wózków z małym wciągnikiem

 

W ramach modernizacji w stalowni konwertorowej obsługiwanej przez producenta stali ArcelorMittal w Eisenhüttenstadt musiała zostać przeprowadzona modyfikacja dużego systemu suwnicy bramowej. Stanowisko dwóch suwnic do transportu tzw. kadzi, gigantycznych rozmiarów do wyżarzania surówki, musiało zostać zamienione ze względu na ich różne stopnie zużycia.

 

Jürgen Peters, który zaplanował pracę dla firmy wynajmującej Nolte Auto-Krane w hucie, wziął z floty firmy dwa z trzech dużych żurawi samojezdnych z wysięgnikiem kratowym Liebherr LG 1750 do obsługi operacji związanych z podnoszeniem. Każdy żuraw został wyposażony w 70-metrowy wysięgnik główny i wysięgnik typu derrik, wyposażony w 460 i 470 ton balastu i umieszczony po obu stronach toru suwnicy, który znajdował się około 30 metrów nad podłogą. Przed podjęciem operacji w trybie tandemowym konieczne było zdemontowanie kabiny operatora i systemu wózków jezdnych suwnicy bramowej.

Przygotowania suwnicy bramowej wymagały znacznie więcej czasu, niż sądziliśmy, skomentował Peters, ale mimo to udało nam się ukończyć pracę podczas zaplanowanego przestoju konwertera.

O północy jedna suwnica została podniesiona dziesięć metrów w górę, a druga przesunięta pod nią

 

Zamiana pozycji suwnic przedłuża ich żywotność 

Dwa czerwone wysięgniki kratowe nie mogły wyjąć suwnicy z szyn i podnieść jej na około dziesięć metrów w powietrze aż do północy. Wszystko trwało kilka godzin dłużej, niż planowano. Po przesunięciu drugiej suwnicy pod obciążeniem dwaj operatorzy żurawi z Nolte musieli ostrożnie opuścić ładunek na szyny. Zmiana pozycji dwóch suwnic bramowych zapewni dłuższą żywotność całego systemu. Suwnica, która wcześniej była narażona na większe obciążenia, będzie teraz narażona na mniejsze naprężenia w swojej przyszłej pozycji i odwrotnie.


Liebherr LG 1750

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także