Największe projekty

Żurawie samojezdne Liebherr pracują wysoko w górach w zimowych warunkach

redakcja dzwignice.info
01.12.2021
0
Żuraw samojezdny Liebherr LTM 1160 dojeżdża na miejsce w łańcuchach  śniegowych

W Austrii trwają prace nad salzburską linią przesyłową, najważniejszym projektem infrastruktury elektroenergetycznej w kraju. Linia salzburska ma bezpiecznie i w przystępnych cenach zaopatrywać Salzburg i Austrię w energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Linia biegnie na łącznej długości 128 kilometrów przez prowincję Salzburg w częściowo alpejskim terenie. Żurawie samojezdne Liebherr pracujące przy budowie masywnych słupów energetycznych musiały docierać do miejsc na wysokości do 1800 metrów nad poziomem morza.

Żuraw samojezdny Liebherr LTM 1160-5.2 austriackiego wykonawcy robót Prangl GmbH pracuje od lutego tego roku przy budowie słupów energetycznych w austriackich górach. Dźwig musiał być ustawiany w różnych konfiguracjach w zależności od obszaru ustawienia i wysokości wznoszonego pylonu. W przypadku najwyższych pylonów LTM 1160-5.2 posiada maksymalną konfigurację.

Trzy teleskopowe wysięgniki, każdy o długości 7 metrów, na 62-metrowym wysięgniku i 19-metrowy wysięgnik składany, pozwalają nam osiągnąć maksymalną wysokość wysięgnika wynoszącą 99 metrów, mówi Oliver Thum, Specjalista ds. Usług Zewnętrznych w firmie. Kupiliśmy przedłużenie teleskopowe specjalnie do tego zadania. Uzyskaliśmy dwa inne od jednego z naszych innych żurawi Liebherr z naszego oddziału w Wiedniu.

Teleskopowe przedłużenia mogą być również używane we wszystkich obecnych modelach LTM o udźwigu od 100 do 180 ton. Te elementy wysięgnika kratowego są w pełni kompatybilne z teleskopowym żurawiem gąsienicowym LTR 1100.

 

Pochyłości i wzniesienia - wyzwanie dla żurawi i ich operatorów

Niektóre drogi dostępne dla żurawi samojezdnych wymagają pokonywania ekstremalnych pochyłości. Najbardziej stroma droga dojazdowa, którą musiał pokonać z LTM 1160-5,2 wynosiła około 23 procent.

Żurawie LTM 1090-4.2 oraz LTM 1070-4.2, musiały wspinać się nawet po drogach dojazdowych o nachyleniu sięgającym 26 procent.

Wysoko elastyczny system podparcia VarioBase®, w który wyposażone są wszystkie trzy żurawie, umożliwił pokonanie ograniczonych warunków ustawienia podpór bez narażania bezpieczeństwa żurawia.

Elastyczny system podparcia VarioBase w żurawiach samojezdnych Liebherr pomaga pracować w niewielkich miejscach na górskich zboczach

Do niektórych miejsc w górzystym regionie żurawie terenowe nie dały jednak rady w ogóle dotrzeć. W takich przypadkach pylony trzeba było wznosić za pomocą helikopterów lub kolejek linowych. Jednak we wszystkich pozostałych miejscach prace montażowe trwające kilka dni wykonał żuraw Liebherr. Waga elementów masywnych pylonów, które później będą podtrzymywać kable wysokiego napięcia przenoszące napięcie 380 kV, wynosi do ośmiu ton.

 

Żuraw z łańcuchami śniegowymi

W kilku sytuacjach potężny 5-osiowy żuraw wymagał zamontowania łańcuchów śniegowych, aby mógł dotrzeć na miejsce.

W niektórych przypadkach musieliśmy założyć łańcuchy śnieżne na nasz żuraw, aby dostać się na miejsce. Ale i tak zawsze mamy je przy sobie, mówi Thum o tej niezwykłej pracy w górach, gdzie ekipy musiały pracować w śnieżnych warunkach nawet w maju.

Żurawie będą pracowały w austriackich Alpach do lata 2022 r. Nadal mamy wiele pylonów do zainstalowania – z pewnością będziemy tu pracować do późnego lata, mówi Oliver Thum.


Żuraw samojezdny
Libherr

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także