Technologie

Żurawie wieżowe z hydraulicznie wychylanym wysięgnikiem

redakcja dzwignice.info
21.03.2022
0
Żuraw wieżowy z hydraulicznym wysięgnikiem wychylnym WOLFF 166 B

Rynek budowlany wykazuje rosnące zapotrzebowanie na żurawie wieżowe o dużych udźwigach i zarazem coraz mniejszych promieniach pracy, przeznaczone do wykonywania operacji podnoszenia w ciasnych i ograniczonych przestrzeniach. Od nowoczesnego sprzętu oczekuje się uniwersalności w zakresie zastosowania, łatwego transportu i szybkiego przygotowania do pracy a wszystko to ma na celu zwiększenie wydajności. Odpowiedzią na te potrzeby stały się coraz częściej pojawiające się w ofercie głównych producentów żurawie z hydraulicznym podnoszeniem wysięgnika.  

 

Żurawie z poziomym wysięgnikiem cieszą się dużą popularnością ze względu na duży obszar pracy i zastosowań. Z kolei żurawie z wysięgnikiem wychylnym lepiej sprawdzają się w zatłoczonych środowiskach miejskich oraz w budownictwie przemysłowym. Nowoczesne żurawie z hydraulicznie wychylanym wysięgnikiem łączą w sobie zalety żurawi z poziomym wysięgnikiem z właściwościami tradycyjnych żurawi z wysięgnikiem wychylnym.

Cechą charakterystyczną tych żurawi jest technologia hydraulicznego wychylania wysięgnika (ang. hydraulic luffing jib crane), która umożliwia ruch wysięgnika od pozycji poziomej do prawie pionowej. Połączenie konstrukcji z poziomym wysięgnikiem z innowacyjnym hydraulicznym systemem wychylenia zapewnia łatwy montaż, ekonomiczny transport oraz większą elastyczność na placu budowy.

 

Innowacja w zakresie wychylenia wysięgnika

Innowacja polega głównie na wykorzystaniu siłownika hydraulicznego zamiast lin stalowych tradycyjnie używanych do wychylania wysięgnika żurawia. Dodatkowo eliminuje ona potrzebę stosowania wciągarki linowej do zwodzenia wysięgnika. Takie rozwiązanie nie tylko przyspiesza i upraszcza montaż żurawia, ale także ułatwia i przyspiesza jego późniejszą konserwację.

W pozycji, w której wysięgnik podniesiony jest niemal do pionu, uzyskuje się najmniejszy promień roboczy oraz przestrzeń do działania takiego żurawia. Zaletą, której nie można pominąć, jest również krótszy promień wysięgnika przeciwwagi. Dzięki temu dźwig można umieścić bliżej budynków oraz w bliższym sąsiedztwie innych żurawi niwelując ryzyko kolizji. Ponadto technologia hydraulicznego wychylania wysięgnika zapewnia wysoką moc oraz wyjątkową precyzję w pozycjonowaniu ładunku.

 

Popularne modele żurawi z hydraulicznym wysięgnikiem

Terex CTLH 192-12

Jednym z reprezentatywnych przykładów omawianego typu żurawia może być wprowadzony na rynek w 2019 roku żuraw Terex CTLH 192-12. W porównaniu do tradycyjnych żurawi wieżowych z wysięgnikiem wychylnym przestrzeń wymagana do obsługi CTLH 192-12 jest niewielka, co czyni go idealnym żurawiem na nowoczesnych i ciasnych placach budowy. Jego minimalny promień roboczy wynosi zaledwie 3 metry a minimalny promień w pozycji bezczynnej  8 metrów. Pełne wychylenie 55-metrowego wysięgnika maszyna osiąga zalewie w 2 minuty.

CTLH 192-12, o długości wysięgnika od 25 do 55 metrów, może podnieść 12 ton oraz 2,35 tony na końcówce wysięgnika. Funkcja Terex Power Plus (TPP) pozwala zwiększyć udźwig o dodatkowe ok. 10%.

Przetwornica częstotliwości z kontrolą momentu obrotowego zastosowana w mechanizmie obrotu zapewnia operatorowi lepszą kontrolę nad ruchami żurawia. Pozwala dostosować prędkość, przyspieszenie i manewry przeciwwagą do warunków pracy, takich jak rodzaj obciążenia lub prędkość wiatru. Siłownik hydrauliczny jest wyposażony w sterowanie wykrywające obciążenie, które automatycznie dostosowuje prędkość wychylania w zależności od masy ładunku. Funkcja automatycznego poziomowania ładunku podczas wycofywania wysięgnika zapewnia jego precyzyjne przemieszczanie. Obracanie wysięgnikiem można dostosować, wybierając większą płynność lub większą moc, dając operatorowi możliwość precyzyjnej obsługi i pozycjonowania ładunku, co ma szczególne znaczenie w zatłoczonych miejscach pracy.

Żuraw wieżowy Terex CTLH 192-12

Na wysoki poziom bezpieczeństwa pracy żurawia na wpływ również dodatkowe wyposażenie w systemy strefowe i antykolizyjne. A dedykowany układ chłodzenia i ogrzewania oleju pozwala utrzymać urządzenie w optymalnym stanie niezależnie od zewnętrznej temperatury otoczenia. Żuraw może pracować również w warunkach ekstremalnie niskich temperatur, wykorzystując specjalny olej „niskotemperaturowy”.

Żuraw CTLH 192-12 to również rewolucja w zakresie montażu i przygotowania urządzenia do pracy. Większość zespołów jest szybko montowana na ziemi, a pełny montaż żurawia można ukończyć, wykonując zaledwie kilka operacji podnoszenia. Brak wciągarki i liny wychylania sprawia , że żuraw składa się z mniejszej ilości elementów, które trzeba podnieść. Kompletna sekcja hydrauliczna z przekładnią i konstrukcją stanowi jedną całość. Podobnie pełny wysięgnik przeciwwagi jest szybko montowany na ziemi i umieszczany na żurawiu jako jednostka. Wysięgnik wraz z wciągarką i kompletnym zalinowaniem można również łatwo zamontować na ziemi zamiast na wysokości wieży. Demontaż elementów żurawia odbywa się w podobny sposób. Tym samym, operację, na którą trzeba było poświęcać więcej niż jeden dzień roboczy, można teraz wykonać w czasie kilku godzin.

 

Możliwości żurawia Terex CTLH 192-12 przedstawia film:

 

Kompaktowy i wydajny żuraw wieżowy WOLFF 166 B

Kolejnym przykładem omawianego typu żurawia jest model WOLFF 166 B z oferty firmy Wolffkran, o udźwigu maksymalnym 12 ton. Żuraw, oprócz kompaktowej konstrukcji cechują doskonałe parametry wydajności. Jego wysięgnik, o długości 50 metrów, jest w stanie podnieść 2,8 tony na swoim końcu w operacji z pojedynczym przewleczeniem.

Siłownik i zespół hydrauliczny, podobnie jak wszystkie inne elementy mechanizmu wychylnego, są bardzo kompaktowe i zamontowane zostały w ramie łączącej. Rama ta może być podnoszona na wieżę pojedynczo lub jako jednostka z ramą obrotową i dolną częścią szczytu wieży.

Wciągarka o mocy 60 kW jest umieszczona bezpośrednio na wysięgniku. Takie umieszczenie ułatwia konserwację i upraszcza wymianę wciągarki. Ponadto kompletny wysięgnik, w tym przewleczenie liny wciągarki można bezpiecznie wstępnie zmontować już na ziemi.

Siłownik wychylania wysięgnika wykrywa obciążenie automatycznie i reguluje prędkość wychylania w zależności od masy podnoszonego ładunku. Silnik o mocy 22 kW pozwala w ten sposób na wychylenie wysięgnika w zaledwie 90 sekund.

Prawdziwą atrakcją tego jest przykręcana rama na wysięgniku przeciwwagi. Przeciwwagi zostały umieszczane od góry na konstrukcji (rurze) nośnej i zamocowane w kierunku środka żurawia. Konstrukcja pozwala również na zastosowanie ram, które mogą pomieścić bardziej kompaktowe stalowe przeciwwagi.

Poniższy film przedstawia żurawie WOLFF z hydraulicznym wychyleniem wysięgnika w akcji na budowie osiedla Wates’ Gascoigne West w Londynie:

 

Żuraw Jaso J198HPA – najnowszy i największy

Najnowszym i obecnie jednym z największych żurawi z hydraulicznym podnoszeniem wysięgnika jest niedawno zaprezentowany przez firmę Jaso model J198HPA o udźwigu 18 ton. Żuraw Jaso J198HPA opisany został bliżej przez nas niedawno w portalu dzwignice.info.

Żuraw wieżowy JASO J198HPA

Wyżej wymienione zalety zapewniają firmom wynajmującym oraz użytkownikom końcowym nowoczesnych żurawi wieżowych dużą elastyczność w zakresie projektów, do których można je zastosować.


Żuraw wieżowy
żuraw z hydraulicznym podnoszeniem wysięgnika

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także