Żuraw
Żuraw (pot. dźwig) - urządzenie dźwigowe obsługujące przestrzeń ograniczoną stożkiem lub walcem, którego wysokość określa maksymalna wysokość podnoszenia żurawia, a promień podstawy – wysięg.
Żurawie dostępne są w różnych wielkościach od niewielkich, ręcznie napędzanych jednostek posiadających wysięg i wysokość podnoszenia rzędu paru metrów, do olbrzymich o podnoszeniu i wysięgu ponad stu metrów.
Zawsze łączy je kilka wspólnych cech. Dwoma podstawowymi elementami konstrukcji żurawia jest kolumna i wysięgnik. Kolumna w wielu przypadkach zredukowana jest do obrotowej podstawy żurawia na której zainstalowany jest wychylny wysięgnik, niekiedy o budowie teleskopowej. Z końca wysięgnika zwykle opuszcza się lina cięgnika. Taką konstrukcję mają żurawie samobieżne, żurawie portowe, żurawie stoczniowe oraz żurawie pływające. Innym rozwiązaniem jest kolumna w postaci wysokiej (zwykle kratownicowej) wieży. Na jej szczycie zamontowany jest wychylny wysięgnik z cięgnikiem na końcu, bądź stały, (poziomy) z ruchomym cięgnikiem. Takie rozwiązanie konstrukcyjne stosowane jest w żurawiach wieżowych.
Ze względu na mobilność konstrukcji mówi się o:
- żurawiach stacjonarnych,
- przenośnych,
- przewoźnych,
- pokładowych,
- samochodowych,
- samojezdnych.