Bezpieczna eksploatacja żurawi samojezdnych i wieżowych
Bezpieczeństwo eksploatacji urządzeń na placach budów - żurawie wieżowe i samojezdne
W 2014 r. przy obsłudze żurawi objętych pełnym dozorem technicznym, z przyczyn innych niż czynniki zewnętrzne, doszło do 11 nieszczęśliwych wypadków i 10 niebezpiecznych uszkodzeń, w wyniku których 1 osoba poniosła śmierć, a 12 odniosło obrażenia ciała.

Jak wykazują coroczne analizy wypadków opracowywane przez Urząd Dozoru Technicznego, ponad 90 proc. nieszczęśliwych wypadków i niebezpiecznych zdarzeń jest spowodowanych przez tzw. czynnik ludzki (złą organizację pracy, lekceważenie zasad BHP). Przeprowadzane badania techniczne wskazują jednoznacznie, że urządzenia techniczne podlegające dozorowi technicznemu zawodzą niezwykle rzadko, a odpowiedzialność za nieszczęśliwe wypadki w zdecydowanej większości leży po stronie eksploatującego i użytkownika.
Dostrzegając problem w obszarze niewłaściwej eksploatacji urządzeń technicznych, UDT, instytucja odpowiedzialna społecznie, dbająca o jak najwyższy poziom bezpieczeństwa technicznego w Polsce, prowadzi ogólnopolskie działania edukacyjno-prewencyjne w celu poprawy bezpieczeństwa pracy i minimalizacji zagrożeń związanych z użytkowaniem urządzeń technicznych.
Z myślą o ośrodkach szkoleniowych i przedsiębiorcach eksploatujących żurawie budowalne eksperci UDT opracowali materiały edukacyjne służące podnoszeniu poziomu kultury technicznej i wiedzy użytkowników o zagrożeniach związanych z eksploatacją żurawi budowlanych.
Broszura: Bezpieczna obsługa żurawi wieżowych, samojezdnych i przenośnych
Plakat: Bezpieczna obsługa żurawia
Obejrzyj film: