×

Czy do obsługi żurawi przeładunkowych konieczne jest zatrudnianie hakowego?

Zobacz galerię zdjęć

W firmie zajmującej się dostarczaniem kontenerów m.in. na place budowy, wykorzystywany jest samochód z HDS. Czy w sytuacji, jeżeli wszystkie czynności związane z załadunkiem i rozładunkiem wykonuje operator dźwigu (HDS sterowany bezprzewodowo, konieczne jest zatrudnienie dodatkowo hakowego?

Odpowiada Stanisław Świderski - ekspert w segmencie suwnice, wciągniki, wciągarki, żurawie, udźwigowienie stanowisk pracy, resurs


 

Nie jest Pan pierwszą osobą, która pyta o ten problem. Prawdopodobnie trochę zamieszania na budowach wprowadziło nieuważne czytanie Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 22 października 2018 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących.

Obowiązek rozdzielenia funkcji operatora od funkcji hakowego dotyczy żurawi wieżowych i szybkomontujących, jak jest to zawarte w samym tytule rozporządzenia. Zapewne informacje przekazywane na budowach ulegają zniekształceniu stąd powstające nieporozumienia odnośnie żurawi przeładunkowych.

Odpowiadając na Pana pytanie informuję, że w zakresie żurawi przeładunkowych nic się nie zmieniło i operator może pełnić funkcję hakowego. Nie ma konieczności zatrudniania drugiej osoby. Wszystkie czynności związane z załadunkiem i rozładunkiem może wykonywać sam operator, którym z reguły jest kierowca.

Przy okazji pragnę przypomnieć, że operator żurawia przeładunkowego powinien posiadać przy sobie zaświadczenia kwalifikacyjne (uprawnienia) wydane przez jednostkę dozoru technicznego kat. UDT – IIŻ. Uprawnienia tej kategorii uprawniają do obsługi żurawi przenośnych, samojezdnych lub przewoźnych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zaświadczenie kwalifikacyjne może zostać wydane również w języku niemieckim lub angielskim.

Masz problem? Zapytaj!

Nasi eksperci odpowiadają na Państwa pytania.

BLOG