×

Czy nieudana próba podwyższenia kwalifikacji powoduje utratę dotychczasowych uprawnień?

Posiadam uprawnienia IIŻ z ograniczeniem do 32 ton. Mam zamiar podwyższyć te uprawnienia do bez ograniczonych. Dowiedziałem się od znajomych operatorów, że jeśli nie zdam egzaminu podwyższającego kwalifikacje, wówczas zostaną mi odebrane dotychczasowe uprawnienia. Czy to prawda?

Odpowiada Paweł Rajewski - ekspert UDT w zakresie urządzeń transportu bliskiego


Na wstępie uprzejmie informuję, że Urząd Dozoru Technicznego sprawdza kwalifikacje osób zgodnie z:

• ustawą z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1040)
• rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz. U. Nr 79, poz. 849), zmienionym rozporządzeniem z dnia 20 lutego 2003 r. (Dz. U. Nr 50, poz. 426), wydanym na podstawie art. 23 ust. 5 ustawy o dozorze technicznym.

Każde postępowanie komisja kwalifikacyjna UDT przeprowadza w oparciu o złożony wniosek o sprawdzenie kwalifikacji kandydata ubiegającego się o uzyskanie zaświadczenia kwalifikacyjnego do obsługi lub konserwacji danego rodzaju urządzenia technicznego. Takie postępowanie dotyczy wnioskowanego zakresu sprawdzenia kwalifikacji, a jego tryb określony jest w ww. rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r.

Jednocześnie informuję, że cofnięcie lub zawieszenie zaświadczenia kwalifikacyjnego przez organ właściwej jednostki dozoru technicznego jest możliwe w razie nieprzestrzegania warunków technicznych dozoru technicznego oraz norm i przepisów prawnych w tym zakresie, o czym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1040).

Wyrażamy opinię, że cofnięcie lub zawieszenie zaświadczenia kwalifikacyjnego przez organ właściwej jednostki dozoru technicznego nie ma zastosowania do postępowania kwalifikacyjnego kandydata ubiegającego się o uzyskanie zaświadczenia kwalifikacyjnego do obsługi lub konserwacji danego rodzaju urządzenia technicznego.

Uwzględniając powyższe informujemy, że przepisy dotyczące sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji danego rodzaju urządzenia technicznego nie regulują zasad zawieszania lub cofania posiadanych, wcześniej nabytych zaświadczeń kwalifikacyjnych w przypadku negatywnego wyniku postępowania kwalifikacyjnego kandydata ubiegającego się o uzyskanie zaświadczenia kwalifikacyjnego do obsługi lub konserwacji danego rodzaju urządzenia technicznego.