×

Jak obliczyć resurs dla wózka widłowego z roku 1984?

Zobacz galerię zdjęć

Posiadam wózek widłowy BALKANCAR, typ DV 173333322, rok prod.1984, udźwig [kN]30, wysokość podnoszenia: 3300 mm. Proszę o pomoc w obliczeniu resursu dla tego wózka.

 

Odpowiada Stanisław Świderski - ekspert w segmencie suwnice, wciągniki, wciągarki, żurawie, udźwigowienie stanowisk pracy, resurs


 

Biorąc pod uwagę, że zakładana żywotność wózka widłowego, według wytycznych UDT wynosi 10 lat, a Pana wózek ma 35 lat, należy zacząć od przeglądu specjalnego, a dopiero po jego przeprowadzeniu dowie się Pan, czy pozostały jakieś rezerwy w wykorzystaniu resursu.

Przegląd specjalny musi przeprowadzić osoba kompetentna lub firma specjalizująca się w wózkach widłowych.

Proszę zapoznać się z zapisem na stronie 64 dokumentu pt. Wytyczne UDT dotyczące eksploatacji urządzeń transportu bliskiego,

który brzmi:

wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia: W przypadku wózków jezdniowych podnośnikowych, gdy brak jest informacji w dokumentacji urządzenia oraz innych wskazówek osoby kompetentnej, co do sposobu wyznaczania stopnia wykorzystania resursu, należy kierować się zasadą, że ocena stanu technicznego powinna zostać wykonana po 10 latach eksploatacji.

Masz problem? Zapytaj!

Nasi eksperci odpowiadają na Państwa pytania.

BLOG