Jak policzyć czy monter pracujący w podnośniku koszowym nie przekroczy dopuszczalnej siły naporu?
Chciałbym się dowiedzieć, jak mogę obliczyć oddziaływanie siły na ścianę boczną podczas prac na podeście ruchomym? Na każdym z podestów jest informacja o maksymalnej sile, jaką można napierać na ścianę w przypadku pracy, ale nikt nie powiedział, jak zwykły monter (nie używając wyższej matematyki) może policzyć czy siła jaką wierci otwór w ścianie, nie jest zbyt duża.
Odpowiada Stanisław Świderski - ekspert w segmencie suwnice, wciągniki, wciągarki, żurawie, udźwigowienie stanowisk pracy, resurs
Producenci podestów ruchomych np. Genie, Snorkel podają w swoich DTR naczelną zasadę, która brzmi:
Nie wolno odpychać się ani przyciągać do/od żadnego obiektu znajdującego się poza pomostem.
Cóż jednak byłby wart taki podest, gdyby, pracując na nim, nie można było używać narzędzi do wiercenia otworów, wykonywania bruzd kablowych i innych operacji montażowych, które mimo wszystko wywołują siły oddziałujące na podest roboczy?
Dlatego producenci w fazie projektowania uwzględniają fakt, że występuje jednak siła naporu na podest, która jest dopuszczalna do określonej wartości.
Siła naporu to jest siła oddziaływania osób na obiekty: ściany lub konstrukcje znajdujące się na zewnątrz kosza.
Maksymalna dopuszczalna siła naporu określona przez producenta wynosi 200 N na 1 osobę i 400 N na 2 osoby w koszu.
Aby wywrzeć taką siłę oddziaływania na podest, człowiek o masie 80 kg musi się pochylić/odchylić od pionu na tyle o ile pozwala mu szerokość wewnątrz kosza i wysokość barierki 1100 mm.
Symulacje, jakie można wykonać w koszu, pokazują, że człowiek w ubraniu roboczym, może odchylić się od pionu maksymalnie ok. 250-300 mm (na wysokości barierki), aby wywrzeć nacisk na narzędzie.
Tangens kata odchylenia od pionu w tej sytuacji będzie się wahał w granicach 0,22-0,27,a składowa pozioma od masy 80 kg będzie się wahała pomiędzy 17,6 kg a 21,6 kg.
Jak widać, nie trzeba się obawiać, że przy użyciu narzędzi ręcznych pracownik wykonujący pracę w koszu przekroczy dopuszczalne wartości siły naporu na kosz.
Takie graniczne wartości zasadniczo mogą wystąpić krótkotrwale przy wierceniu otworów w konstrukcji stalowej.
Tak więc monter nie musi nic liczyć, o ile dopuszczalna przez producenta siła naporu wynosi 200 N.