×

Obliczenie resursu hds sprowadzonego z zagranicy

Zobacz galerię zdjęć

Jak mogę obliczyć samodzielnie resus żurawia hds zakupionego za granicą? Jest zamontowany na samochodzie MAN. W brifie samochodu jest wpisany hds, jego marka i numer, co świadczy o tym, że był zamontowany przez firmę niemiecką. Żuraw posiada książkę niemiecką UDT. Czy to wystarczy do rejestracji w Polsce? Czy nie trzeba potwierdzenia zamontowania w Polsce dla UDT?

Odpowiada Stanisław Świderski - ekspert w segmencie suwnice, wciągniki, wciągarki, żurawie, udźwigowienie stanowisk pracy, resurs


 

Pierwszym problemem nie jest obliczenie resursu lecz posiadanie stosownej dokumentacji żurawia. W poradzie na temat: Dokumenty i wymagania dla używanego żurawia przeładunkowego sprowadzonego z zagranicy znajdzie Pan informacje o tym jaką dokumentację powinien Pan posiadać, aby móc zarejestrować żuraw w Polsce.

Należy zwrócić uwagę na to, czy w DTR żurawia jest wymieniony typ samochodu, na którym został on zamontowany i czy posiada Pan wszystkie niezbędne dokumenty.

Dopiero drugą sprawą jest wykonanie przeglądu specjalnego, z którego powinno wynikać, czy resurs żurawia został wykorzystany do końca. Jeśli nie to powinien on zostać określony w protokole z przeglądu specjalnego.

Może się zdarzyć, że trzeba będzie wykonać w pewnym zakresie remont żurawia, po którym otrzyma on nowy resurs określony przez specjalistę wykonującego przegląd specjalny.

W związku z tym sugerowałbym zwrócić się do firmy zajmującej się konserwacją i naprawami tego typu żurawi, która pomoże Panu przejść całą procedurę.

Bardzo dobrze, że ma Pan oryginalne dokumenty i książkę niemieckiego TUV , to znacznie uprości i ułatwi ocenę żurawia.

W katalogu usług portalu dzwignice.info znajdzie Pan firmy, które w tym zakresie mogą pomóc:

Masz problem? Zapytaj!

Nasi eksperci odpowiadają na Państwa pytania.

BLOG