Podnoszenie ładunków w pionie przy pomocy suwnicy
Czy istnieje dokładny przepis dotyczący podnoszenia suwnicą ładunków w pionie? Czy jest możliwe odchylenie podczas operacji podnoszenia, czy też odstawiania ładunku? Czy nie ma absolutnie żadnego procentowego odchylenia środka ciężkości ładunku względem osi podnoszenia? Czy jest na to jakaś norma i czy przepis mówi jedynie o podnoszeniu ładunku w pionie i nie ciągnięcia go po podłożu?
Odpowiada Stanisław Świderski - ekspert w segmencie suwnice, wciągniki, wciągarki, żurawie, udźwigowienie stanowisk pracy, resurs
W pańskim pytaniu zawarte są dwa zagadnienia. Pierwsze dotyczy ciągnięcia po podłożu oraz skośnego podnoszenia ładunku, drugie z kolei - położenia środka ciężkości ładunku względem osi zblocza wiszącego w pionie.
Ciągnięcie po podłożu oraz skośne podnoszenie ładunku
Ze względu na bezpieczeństwo dźwignicy, ładunku i otoczenia, zabronione jest ciągnięcie ładunku po podłożu, jak i skośne podnoszenie ładunku.
- Ciągniecie ładunku po podłożu /odrywanie od podłoża, może spowodować powstanie sił o nie określonej wartości, które obciążą mechanizm podnoszenia lub mechanizm jazdy i stwarzą zagrożenie dla zdrowia i życia lub spowodują trwałe uszkodzenie dźwignicy.
- Skośne podnoszenie ładunku spowoduje w momencie oderwania go od podłoża wahnięcie i rozkołysanie się ładunku, nad którym będzie trudno zapanować i które może uszkodzić przedmioty lub osoby znajdujące się w pobliżu.
Jak uniknąć skośnego podnoszenia ładunku ?
- Suwnice sterowane z poziomu roboczego
Należy wybrać luz na linach i określić wzrokowo, w dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach, czy liny mechanizmu podnoszenia wiszą w pionie. Jeżeli nie - należy dokonać korekty położenia wózka lub mostu suwnicy stosownie do potrzeb w taki sposób, aby liny mechanizmu podnoszenia wisiały w pionie w obu prostopadłych płaszczyznach. - Suwnice sterowane z kabiny
W trakcie jazdy do punktu poboru ładunku nie należy wykonywać ruchów, które rozhuśtałyby zblocze. Zbliżając się do ładunku należy opuścić zblocze blisko punktu poboru i centrować je na środek ładunku. W tym przypadku operator ma do pomocy hakowego, który powinien włączyć się do naprowadzania zblocza nad środek podnoszonego ładunku, za pomocą sygnałów ręcznych lub radia, a po zaczepieniu ładunku ocenić czy liny wiszą pionowo w obu płaszczyznach.
W obydwu tych przypadkach ocena odchylenia lin od pionu dokonywana jest wzrokowo, a więc jej dokładność już musi zakładać pewną tolerancję odchylenia od pionu.
Producentom wciągników czy wciągarek, które są instalowane w suwnicach, znany jest ten problem i rozwiązują go już na etapie ich projektowania. Producenci określają w katalogach technicznych jakie są dopuszczalne kąty boczne odchylenia od pionu np. dla wciągnika Demg DR - kąt boczny odchylenia liny od pionu określony został na +/- 4 stopnie, dla wciągników Stahl serii SH – kąt ten określony został na poziomie +/- 3,5 stopnia.
Wartości te związane są z bezpiecznym nawijaniem liny na bęben bez uszkodzenia układacza liny.
Położenie środka ciężkości ładunku względem osi zblocza wiszącego w pionie
Jeżeli wiemy jak odchylenie lin od pionu określają producenci, możemy to zobrazować następująco (dla 4 stopni):
- przy wysokości podnoszenia ok. 6 m (między zbloczem a osią bębna) wymiar poziomy dopuszczalnego przesunięcia wynosi ok +/- 40 cm,
- dla wysokości podnoszenia ok. 10 m (miedzy zbloczem a osią bębna) wymiar poziomy dopuszczalnego przesunięcia wynosi +/- 70 cm.
Nie należy jednak tych wartości wykorzystywać, gdyż mimośrodowe położenie ładunku względem osi lin spowoduje, po podniesieniu, wahanie ładunku i stworzy zagrożenie oraz stratę czasu na stabilizację ładunku.
Podsumowanie
- Nie istnieje dokładny przepis dotyczący podnoszenia suwnicą ładunków w pionie.
Jest możliwe odchylenie podczas operacji podnoszenia, czy też odstawiania ładunku. Producenci wciągników/wciągarek określają w katalogach dopuszczalne kątowe odchylenie lin od pionu w trakcie nawijania na bęben. Zwykle zawiera się ona w granicach 3-4 stopni. Proszę jednak pytać producenta wciągnika, który jest zastosowany na Pana suwnicy. - Uwaga!
Im mniejszy jest kąt odchylenia od pionu lin podnoszących, tym mniejsze będą wahania ładunku i czas potrzebny na jego stabilizację. - Jeżeli kąt boczny odchylenia liny od pionu jest większy niż określa to producent, wówczas następuje szybsze zużycie liny oraz prowadnicy linowej.
- We wciągarkach otwartych, przekroczenie dopuszczalnych wartości grozi wypadnięciem liny z rowka bębnowego i niepoprawnym nawijaniem liny na bęben, co w dłuższym okresie eksploatacji prowadzi do uszkodzenia liny.