×

Przyczyny częstej wymiany styków kasety sterowniczej i płyt elektroniki

Na stanowisku montażu bębnów do pralek mamy wciągniki łańcuchowe dwubiegowe. Jeden starszy - ze sterowaniem stycznikowym, drugi nowszy - z płytką elektroniczną. W obu przypadkach bardzo często musimy wymieniać łączniki w kasetach sterowniczych, styczniki, a w nowszym wciągniku płytkę ze stycznikiem i przekaźnikami, co generuje znaczne koszty. Te same wciągniki mamy w innych miejscach, ale tam nie ma takich problemów. Jaki może być tego powód?

Odpowiada Mirosław Siwik - ekspert w zakresie serwisu suwnic, wciągników, wciągarek, żurawi stacjonarnych, żurawi samojezdnych, żurawi przeładunkowych, podestów ruchomych oraz urządzeń dla niepełnosprawnych.


Przekazany opis procesu produkcji na tym stanowisku jest dość lakoniczny. Można jednak wnioskować, iż jest to produkcja seryjna, a wykonywane czynności wymagają precyzji. W takich przypadkach zwykle dochodzi jeszcze presja czasu związana z normami ilościowymi.

kaseta sterownicza

Opis sugeruje, że problem pojawił się na skutek tzw. tipowania. Bardzo często zdarza się, że pracownicy chcąc sprostać wymaganiom ilościowym próbują zminimalizować czas jednego cyklu i rezygnują z pracy dwustopniowej, gdzie podczas opuszczania ładunku na ostatnich 20-30 cm powinni używać prędkości zwolnionej tak, aby móc precyzyjnie go zatrzymać. W praktyce prawie do samego końca ładunek opuszczany jest przy użyciu prędkości głównej, a dopiero ostatnie centymetry przy pomocy tzw. ”tipowania” , czyli wielokrotnie i krótkotrwale załączanej prędkości zwolnionej, aby uzyskać precyzyjne posadowienie.

W efekcie końcowym przy tej samej ilości godzin pracy wciągnika mamy wielokrotnie większą ilość załączeń łączników kaset sterowniczych, styczników czy też przekaźników pomocniczych zamontowanych na płytkach elektronicznych. W związku z tym wymienione wyżej elementy ulegają zużyciu w znacznie krótszym czasie.

Często się zdarza, że nawet prędkość zwolniona jest zbyt duża do prowadzenia bardzo precyzyjnych operacji. Do wykonywania tego typu czynności polecałbym zastosowanie wciągników z płynną regulacją prędkości, które dodatkowo dają możliwość indywidualnej regulacji charakterystyk przyspieszania i hamowania.

Przedstawione problemy pokazują jak ważne jest zastosowanie właściwego typu urządzenia do wykonywania konkretnych czynności na danym stanowisku pracy. Dobór urządzeń, jako czynnik wpływający na awaryjność prawdopodobnie jeszcze nie raz tu wypłynie. Doraźnym działaniem może być przeszkolenie pracowników co do sposobu pracy i uświadomienie im związku między awaryjnością, a sposobem pracy.

Masz problem? Zapytaj!

Nasi eksperci odpowiadają na Państwa pytania.

BLOG