×

Termin ważności uprawanień do obsługi żurawia wieżowego

Zobacz galerię zdjęć

Kiedy mija termin uprawnień do obsługi żurawia wieżowego? Nie mam zaświadczeń, potwierdzających, że pracowałem minimum 3 lata, a chciałbym je przedłużyć. Co muszę zrobić w takim przypadku?


Odpowiada Stanisław Świderski - ekspert w segmencie suwnice, wciągniki, wciągarki, żurawie, udźwigowienie stanowisk pracy, resurs


 Wszystkie uprawnienia, bez względu na ich rodzaj, jeżeli były wydane przed wejściem w życie nowego rozporządzenia, czyli przed 1 czerwca 2019 będą ważne tylko do 1 stycznia 2024 roku. Ważność dotychczasowych zaświadczeń wynika z przepisów przejściowych ustawy o zmianie ustawy o dozorze technicznym z dnia 9 listopada 2018 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 2518 art. 3 ust. 1 tej ustawy). Zachowują one ważność przez okres 5 lat od daty wejścia w życie znowelizowanych przepisów ustawy czyli 5 lat od dnia 1 stycznia 2019 r.

Rozważmy 2 przypadki jakie mogą wystąpić :

  1. Pracował Pan bez umowy o pracę i nie ma Pan dokumentów potwierdzających pracę operatora, ale mimo to, ma Pan doświadczenie i umiejętności wynikające z rzeczywistego wykonywania zawodu. Inna możliwa sytuacja: Pański pracodawca zbankrutował lub zakończył działalność i pozyskanie zaświadczenia jest niemożliwe. W tej sytuacji nie ma potrzeby przedkładania żadnych zaświadczeń, wystarczy, że złoży Pań oświadczenie (zawarte jest w treści wniosku), że w ciągu ostatnich 5 lat co najmniej przez 3 lata przepracował Pan jako operator żurawia. Wzór wniosku z oświadczeniem znajdzie Pan w załączeniu. Zaznaczam jednak, że nie można składać fałszywych oświadczeń, gdyż grozi Panu odpowiedzialność karna. W oparciu o taki wniosek urząd wyda Panu uprawnienia ważne na następne 5 lat.

  2. Jeżeli jednak w ciągu ostatnich 5 lat nie przepracował Pan łącznie 3 lat w zawodzie operatora, nie pozostaje Panu nic innego, jak przystąpić do egzaminu. Wzór wniosku o przystąpienie do egzaminu dla takiego przypadku, znajdzie Pan w załączniku. Wniosek złożyć Pan może w najbliższym inspektoracie dozoru technicznego.

    Zestaw przykładowych pytań egzaminacyjnych, niezbędnych do przygotowania się do egzaminu, znajdzie Pan na naszej stronie, w zakładce: 

    Baza wiedzy » Uprawnienia » Testy UDT - pytania egzaminacyjne

Pliki do pobrania

Masz problem? Zapytaj!

Nasi eksperci odpowiadają na Państwa pytania.

BLOG