×

Uprawnienia I WJO a wózki do rozładunku kontenerów

Zobacz galerię zdjęć

Czy mając uprawnienia I WJO mogę również pracować wózkiem z osprzętem do rozładunku kontenerów w portach i gdzie indziej? Określają te urządzenia jako Kalmary. Jeśli nie - jakie inne uprawniania będą mi potrzebne, gdzie je wyrobić i gdzie szukać zagadnień egzaminacyjnych? 

 

Odpowiada Stanisław Świderski — ekspert w segmencie suwnice, wciągniki, wciągarki, żurawie, udźwigowienie stanowisk pracy, resurs


Mając uprawnienia kategorii pierwszej I WJO, może Pan obsługiwać: Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem (uprawnia również do obsługi wszystkich pozostałych wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia).

Do manipulacji kontenerami musi Pan mieć inne uprawnienia – tj. uprawnienia do obsługi urządzeń do manipulacji kontenerami, które obejmują między innymi  wózki kontenerowe marki Kalmar (czyli urządzenia techniczne służące do przemieszczania kontenerów przy pracach przeładunkowych).

Są to odrębne uprawniania, a ich zdobycie wymaga ukończenia specjalnego kursu oraz zdania odrębnego egzaminu.

Oferty szkoleń znajdzie Pan w katalogu szkoleń na dzwignice.info. 

Jeśli chodzi o szkolenia to polecam organizowane przez Centrum Nowych Kompetencji. Jest to szkolenie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii nauczania. Kurs na wózki kontenerowe - Reach Stacker, organizuje również Centrum Szkoleń.

UDT nie podaje zakresu pytań na reachstackery. Oznacza to, że uznaje, iż kompetentny w tym zakresie jest TDT. We wszystkich portach i bazach przeładunkowych, nadzór nad urządzeniami dźwignicowymi sprawuje TDT. Zatem lepiej zdawać egzamin na uprawnienia od razu w oddziale TDT.

Masz problem? Zapytaj!

Nasi eksperci odpowiadają na Państwa pytania.

BLOG