×

Ważność uprawnień do obsługi żurawia wieżowego

Zobacz galerię zdjęć

Uprawnienia do obsługi żurawi wieżowych, wydane bezterminowo, do kiedy będą ważne?

Odpowiada Stanisław Świderski - ekspert w segmencie suwnice, wciągniki, wciągarki, żurawie, udźwigowienie stanowisk pracy, resurs


 

Wszystkie uprawnienia, bez względu na ich rodzaj, jeżeli były wydane przed wejściem w życie nowego rozporządzenia, czyli przed 1 czerwca 2019 będą ważne tylko do 1 stycznia 2024 roku. Ważność dotychczasowych zaświadczeń wynika z przepisów przejściowych ustawy o zmianie ustawy o dozorze technicznym z dnia 9 listopada 2018 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 2518 art. 3 ust. 1 tej ustawy). Zachowują one ważność przez okres 5 lat od daty wejścia w życie znowelizowanych przepisów ustawy czyli 5 lat od dnia 1 stycznia 2019 r.

Przedłużenie okresu ważności zaświadczenia następuje w drodze wniosku, który należy złożyć nie później niż w terminie 3 miesięcy przed dniem upływu okresu ważności zaświadczenia (art. 23 ust. 2c pkt 1 ustawy).

Przed upływem tego okresu osoby zainteresowane wznowieniem uprawnień, które spełniają warunki wynikające z ustawy mogą w oparciu o bezpłatny wniosek wystąpić o przedłużenie okresu ważności albo, mogą wystąpić z wnioskiem o sprawdzenie kwalifikacji na ogólnych zasadach, jeżeli nie spełniają warunków zawartych w ustawie i chcą uzyskać nowe uprawnienia.

Proszę zwrócić uwagę na ważną zmianę: po tym 5 letnim okresie przejściowym nowe uprawnienia w tym konkretnym przypadku na żurawie wieżowe i szybko montujące będą wydawane na 5 lat, ale jest szereg urządzeń UTB, gdzie uprawnienia wydawane będą na 10 lat. Szczegółowe informacje zawarte są w zał. nr 3 do rozporządzenia (w załączeniu poniżej).

 

Uwaga!

Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych (Dz. U. poz. 10) zastąpiło z dniem 1 czerwca 2019 r. rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz. U. poz. 849 oraz z 2003 r. poz. 426).

 

Pliki do pobrania

Masz problem? Zapytaj!

Nasi eksperci odpowiadają na Państwa pytania.

BLOG