×

Hybrydowe zasilanie suwnic Fuji Electric

Nazwa: Hybrydowe zasilanie suwnic Fuji Electric
Marka / producent: Fuji Electric
Typ: VG1-XSDP

VG1-XSDP to uniwersalna przetwornica DC/DC współpracująca z szyną prądu stałego przetwornic częstotliwości napędu suwnic. Urządzenie pośredniczy pomiędzy szyną DC falowników a baterią akumulatorów lub kondensatorów. Zapewnia buforowanie energii odzyskanej z hamowania silnika.

AMTEK

AMTEK

ul. Przasnyska 6b
01-756 Warszawa

tel. (22) 866 41 40, (22) 866 41 41

e-mail: amtek@amtek.pl
www.amtek.pl

ZOBACZ PEŁNE DANE

Opis

Przetwornica DC/DC to cenny podzespół używany w systemach suwnic mobilnych, np. RTG (ang. Rubber Tyre Gantry), gdzie źródłem zasilania może być generator prądotwórczy lub elastyczne przyłącze kablowe o niewielkiej obciążalności. Przetwornica DC/DC może w takim przypadku służyć jako element zespołu zasilania hybrydowego – automatycznie ładować bufor akumulatorowy jeśli silnik suwnicy pracuje jako generator (opuszczanie ciężaru), a rozładowywać akumulatory jeśli silnik jest obciążany.

Urządzenie VG1-XSDP produkowane przez japońską firmę Fuji Electric to dwukierunkowa przetwornica napięcia stałego. Zapewnia konwersję napięć w obu kierunkach, zapewniając dodatkowo odpowiednią strategię ładowania i rozładowywania akumulatorów (np. ograniczenie prądu ładowania i rozładowywania akumulatorów - po dwa progi dla każdego z reżimów, co zapewnia bezpieczeństwo procesu oraz zwiększa trwałość baterii akumulatorów).

VG1-XSDP nadaje się do instalacji w istniejących systemach napędowych. Najlepiej sprawdza się w układach ze wspólną szyną DC (falowniki do podnoszenia oraz jazdy mostem i wózkiem mają połączone  szyny DC). Dzięki temu energia odzyskana z hamowania (np. podczas opuszczania ładunku) może być zbuforowana w akumulatorach i użyta ponownie na jazdę po torze lub do podnoszenia ładunku.

Przykładowy schemat układu pokazujący miejsce włączenia przetwornicy DC/DC do falownika znajduje się na załączonym rysunku. Przepływ energii dla fazy napędowej i hamowania zaznaczono kolorami.

Przetwornica VG1-XSDP produkowana jest w wersjach o prądzie znamionowym od 60A do 1035A (6 modeli). Napięcie szyny DC to 513-720V. Posiada niezbędne na rynku europejskim certyfikaty.

Oprócz zastosowania w napędzie suwnic, przetwornice dwukierunkowe VG1-XSDP mogą mieć zastosowanie w automatycznych systemach magazynowania oraz w dźwigach.


BLOG