×
Aktualności

Hyster rozważa pełną elektryfikację wózków widłowych dla portów

Prześlij nam swój news
Zobacz galerię zdjęć

Według Hyster Europe energia wodorowa i litowo-jonowa może zbliżyć porty do całkowitej elektryfikacji. Producent przygotowuje się do aktualizacji swojego portfolio w zakresie zeroemisyjnych wózków kontenerowych i reachstackerów, które zaprezentuje podczas wirtualnego wydarzenia TOC Global Showcase.

Od kilku lat firma Hyster pracuje nad unikalnymi urządzeniami do obsługi kontenerów o zerowej emisji dla portów, które wykorzystują akumulator litowo-jonowy i technologię ogniw paliwowych, mówi Willem Nieuwland, Menedżer Programu Big Truck w firmie Hyster. Teraz rozszerzamy rodzinę i wprowadzamy te korzyści do większej liczby typów sprzętu, aby wspierać całkowicie ekologiczne operacje od statku do sklepu.

Niedawno Hyster ujawnił, że wchodzi w partnerstwo z Capacity Trucks, aby wspólnie opracowywać ciągniki terminalowe z napędem elektrycznym, wodorowym i gotowe do automatyzacji. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone dla środowiska rozwiązania ciągników terminalowych w portach, terminalach i centrach dystrybucji. Oczekuje się, że wstępne prototypy będą dostępne w 2021 r. do testowania w zastosowaniach portowych.

Współpraca łączy solidną platformę wózków terminalowych firmy Capacity z unikalną technologią elektrycznego układu napędowego wózków podnośnikowych Hyster®, która zapewnia sprawdzoną niezawodność i wodorowe ogniwa paliwowe. Opracowywane rozwiązanie Hyster® obejmuje akumulatory litowo-jonowe i wodorowe ogniwa paliwowe jako integralną część projektu, a nie jako opcję modernizacji. Oczekuje się, że ostateczne rozwiązanie będzie produkowane na dużą skalę w przystępnej cenie, aby pomóc portom w osiągnięciu ich celów środowiskowych.

Możliwości rozwoju wodorowych ogniw paliwowych są kluczowym czynnikiem w tym rozwoju, ponieważ jest to szczególnie interesujący obszar dla portów i coś, co rozwijamy od 2017 roku, skomentował Willem Nieuwland. Wodór ma potencjał, aby zapewnić model energii odnawialnej, który jest najbardziej atrakcyjny dla firm dbających o środowisko, bez niektórych złożoności pojazdów elektrycznych – takich jak dostępność energii z sieci do ładowania. Co więcej, jest to obszar, w którym dostępne są fundusze i dotacje.

 

Innowacje Hyster wspierają bezemisyjny przeładunek w porcie

Nowa seria elektrycznych wózków widłowych Hyster® J7.0–9.0XNL z w pełni zintegrowanymi akumulatorami litowo-jonowymi, o udźwigu do dziewięciu ton, zapewnia portom korzyści porównywalne podczas zastosowania sprzętu z silnikiem wysokoprężnym. Nowe wózki zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu obsługi wielozmianowej, wymagającej pracy. Są alternatywą dla wózków IC, dzięki unikalnemu połączeniu akumulatora litowo-jonowego, wysokonapięciowego układu napędowego i zastosowaniu wielofazowych silników z magnesami trwałymi.

Tymczasem sklepy w portach mogą skorzystać z ultrakompaktowego litowo-jonowego wózka paletowego Hyster® PC1.5, który zapewni większą wydajność niż ręczny wózek paletowy, bez skomplikowanych wymagań konserwacyjnych. Gdy akumulator litowo-jonowy wymaga wymiany, operatorzy otrzymują komunikat. Wymiana akumulatora trwa zaledwie sześć sekund. Minimalizuje to czas przestojów.

 

Hyster Europe na globalnej prezentacji TOC

W czwartek 17 czerwca 2021 r., w godzinach 10.00 – 11.00, Willem Nieuwland omówi temat całkowitej elektryfikacji portów i najnowszych pozycji w ofercie dotyczących zerowych emisji Hyster® Big Truck w ramach sesji „Spotlight on the Green Transition” podczas globalnego wydarzenia TOC, które odbędzie się online.

Pozostałe aktualności

Rozbudowa modułowego systemu Demag KBK

Rozbudowa modułowego systemu Demag KBK

Wraz z kilkoma innowacjami firma Demag rozszerza możliwości zastosowania i modyfikacji swojego uniwersalnego systemu lekkich suwnic KBK. Nacisk...

Żródło: Konecranes and Demag Sp. z o.o.

wszystkie aktualności

BLOG