×
Aktualności

Linde Roadster napędzany ogniwem paliwowym

Wraz z wózkiem Roadster firma Linde Material Handling wytyczyła całkowicie nowe standardy w zakresie widoczności i bezpieczeństwa wózków przemysłowych. Teraz unikalną konstrukcję urządzenia firma wzbogaca o jeden z najbardziej obiecujących systemów energetycznych i prezentuje pierwszy wózek Linde Roadster wykorzystujący technologię ogniw paliwowych.

Która z technologii napędów najlepiej pasuje do warunków pracy konkretnej floty wózków widłowych? - to jedno z kluczowych pytań dotyczących obsługi towarów. Aby znaleźć odpowiedź, menedżerowie flot muszą wziąć pod uwagę szeroki zakres czynników: czy wózki mają być używane wewnątrz, czy na zewnątrz, czy będą działać w systemach jedno- lub wielozmianowych, jakie towary muszą być przenoszone, jaki jest stan lokalnej infrastruktury i wreszcie, jaki rodzaj napędu jest godny polecenia w kontekście całkowitego kosztu posiadania?

Nasi klienci szukają ekonomicznych rozwiązań energetycznych i coraz częściej ślad węglowy odgrywa decydującą rolę w tym kontekście, mówi Markus Weinberger, międzynarodowy kierownik produktu ds. Rozwiązań energetycznych w Linde Material Handling. Nasi konsultanci ds. Sprzedaży mogą zaoferować szeroki zakres możliwych rozwiązań energetycznych, od napędów elektrycznych z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi lub litowo-jonowymi do pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi lub silników spalinowych z wykorzystaniem oleju napędowego, LPG czy gazu ziemnego. Najlepsze rozwiązanie zawsze zależy od lokalnych warunków.

Od dwóch dekad Linde Material Handling pracuje nad rozwojem seryjnych wózków przemysłowych z ogniwami paliwowymi. W 1997 r. byliśmy w czołówce koncentrując się intensywnie na tej obiecującej technologii, a produkcja pierwszych wózków rozpoczęła się w 2010 r., mówi Weinberger. Dziś marka Linde oferuje największy na rynku asortyment wózków przemysłowych napędzanych ogniwami paliwowymi. Około 80 procent naszych modeli można zamówić z tą opcją energetyczną. Należą do nich wózki paletowe, ciągniki i wózki wysokiego składowania, a także wózki z przeciwwagą, w tym model Roadster.

 

Inteligentna kombinacja

Niezwykły wózek widłowy Roadster oferuje niezwykłą koncepcję napędu: dzięki wyrafinowanemu projektowi pojazd zapewnia optymalny udźwig i widoczność podczas jazdy. Brak zwykłego słupka A stanowi znaczący wkład w tym zakresie. Można go pominąć dzięki siłownikom przechylającym, które pochłaniają siły podnoszące i kierują je do tyłu za pośrednictwem ramy ochronnej. Wersje Roadster wózków elektrycznych Linde E20 do E35 szczególnie sprawdzają się w obiektach logistycznych i przemysłowych o dużym natężeniu ruchu pasażerskiego. Ponadto, dzięki znacznemu zwiększeniu pola widzenia kierowca może wykonywać prace wymagające precyzji, jak ładowanie kontenerów.

Mocne strony Roadstera szczególnie się sprawdzają w obszarach wewnętrznych, dlatego jego połączenie z technologią ogniw paliwowych wydawało nam się idealne, mówi Weinberger, ekspert Linde, wyjaśniając rozszerzenie portfela produktów. Ponadto system energetyczny nie generuje żadnych szkodliwych emisji podczas pracy. Produkcja energii odbywa się poprzez reakcję chemiczną pomiędzy tlenem i wodorem. Wytworzona w ten sposób energia elektryczna zasila baterię litowo-jonową, która z kolei zasila silniki trakcyjne i napędy podnoszenia; jednocześnie akumulator służy jako magazyn pośredni dla odzyskanej energii hamowania i "rezerwy mocy" dla szczytowych okresów zapotrzebowania. Jedynymi produktami ubocznymi podczas procesu są ciepło i czysta woda. Ta ostatnia jest odpompowywana podczas tankowania wodoru.

Tankowanie to jedna z najsilniejszych stron technologii ogniw paliwowych - kompletny proces napełniania zajmuje zaledwie trzy minuty. Zapewnia to maksymalną dyspozycyjność - szczególnie w trudnych operacjach wielozmianowych, w których system energetyczny przekonuje ciągłością mocy. Ponieważ prosty, szybki i czysty proces napełniania sprawia, że wymiana baterii staje się przestarzała, Roadster z ogniwami paliwowymi jest idealny do stosowania nawet w branżach o krytycznym znaczeniu dla higieny, takich jak przemysł farmaceutyczny i spożywczy.

Decydującą rolę odgrywa również czynnik efektywności ekonomicznej. Ekspert Linde Markus Weinberger wyjaśnia: Nasze badania i testy praktyczne dowodzą, że systemy ogniw paliwowych mogą stać się ekonomiczne przy flocie 20 pojazdów plus. Jeżeli firma ma już własną infrastrukturę wodorową, ponieważ i tak potrzebny jest wodór w jej produkcji, koncepcja staje się jeszcze bardziej atrakcyjna z ekonomicznego punktu widzenia.

Ponadto istnieje szereg korzyści ekologicznych, począwszy od stosunkowo długiego czasu świadczenia usług, żywotność ogniwa paliwowego (około 10 000 godzin pracy) i oszczędności CO2, jeśli wykorzystywany wodór pochodzi ze źródeł odnawialnych, takich jak biogaz lub elektroliza z wykorzystaniem energii słonecznej i / lub wiatrowej.

Galeria

Pozostałe aktualności

Baoli na fali wzrostów chińskiego eksportu

Baoli na fali wzrostów chińskiego eksportu

Według najnowszych danych producentów Europa stała się w minionym roku największym importerem wózków widłowych z Chin. Baoli Polska planuje...

Żródło: Baoli Polska, More&More Marketing

Szklana rzeczywistość czyli targi Glass

Szklana rzeczywistość czyli targi Glass

Efektowne ekspozycje, pokazy specjalistycznego sprzętu oraz możliwość zobaczenia na żywo nowoczesnych rozwiązań dla budownictwa oraz innych...

Żródło: MTP