×
Aktualności

Obroty Grupy Liebherr — ponad 10 miliardów euro

Prześlij nam swój news
Zobacz galerię zdjęć

W 2020 roku Grupa Liebherr osiągnęła obrót w wysokości 10 341 mln euro. W porównaniu z rokiem poprzednim spółka odnotowała spadek o 1 409 mln euro, czyli 12%. Po kilku udanych latach i w kontekście nadzwyczajnych warunków ubiegłego roku jest to zadowalający wynik.

Pomimo spowolnienia światowej gospodarki Liebherr odnotował duży wolumen zamówień w I kwartale 2020 roku. Od końca I kwartału pandemia koronawirusa zaczęła wpływać na działalność biznesową na wielu rynkach. Miało to również wpływ na przychody ze sprzedaży Grupy. Z wyjątkiem chłodnictwa i mrożenia, w każdym segmencie produktów odnotowano spadek obrotów.

Przychody w segmentach robót ziemnych, technologii przeładunku materiałów, maszyn do głębokiego fundamentowania, żurawi samojezdnych i gąsienicowych, żurawi wieżowych, technologii betonu i produktów górniczych były o 10,4% niższe niż w roku poprzednim i wyniosły 6 848 mln euro. Spadły również przychody pozabudowlane i górnicze. Pozostałe segmenty produktów, w tym żurawie morskie, lotnictwo i systemy transportowe, technologia przekładni i systemy automatyki, chłodnictwo i zamrażanie, a także komponenty i hotele, osiągnęły obroty w wysokości 3493 mln euro, co oznacza 15% spadek w porównaniu z rokiem poprzednim.

Spadek sprzedaży nastąpił w Unii Europejskiej, która tradycyjnie jest najsilniejszym regionem sprzedaży Grupy. Było to spowodowane głównie spadkiem sprzedaży w Niemczech i Francji. Natomiast biznes rozwijał się w Austrii i Polsce. Spadła również sprzedaż w krajach spoza UE oraz w Ameryce Północnej. Ameryka Środkowa i Południowa, Afryka oraz Bliski i Środkowy Wschód odnotowały znacznie niższe obroty niż rok wcześniej. W Azji i Oceanii biznes był stabilny przez cały rok.

W 2020 roku Grupa Liebherr osiągnęła roczny zysk netto w wysokości 7 mln euro. Wyniki operacyjne i wynik finansowy również spadły w porównaniu do 2019 roku. Biorąc pod uwagę szczególne wyzwania tego roku i nadzwyczajne uwarunkowania, można to jednak uznać za sukces. Pomimo znacznego spadku obrotów liczba pracowników pozostała stabilna: na koniec 2020 roku Liebherr zatrudniał 47 925 osób na całym świecie, czyli tylko o 124 pracowników mniej w porównaniu z rokiem poprzednim.

 

Wysokie inwestycje w badania i rozwój

Liebherr zainwestował w ubiegłym roku 512 milionów euro w badania i rozwój. Zainicjowano i kontynuowano wiele wspólnych projektów badawczych z uniwersytetami, innymi uczelniami i instytutami badawczymi. Projekty te koncentrowały się głównie na tematyce alternatywnych technologii układów napędowych oraz cyfryzacji. W 2020 roku Liebherr rozszerzył swoje portfolio produktów o kilka w pełni i częściowo elektrycznych maszyn i komponentów w takich segmentach produktów jak żurawie mobilne i gąsienicowe, technologia betonu, górnictwo, lotnictwo i systemy transportowe.

 

Inwestycje Grupy Liebherr w produkcję, sprzedaż i serwis

Grupa zainwestowała 605 milionów euro w swoje zakłady produkcyjne oraz globalne sieci dystrybucji i usług. Poziom inwestycji spadł o 151 mln euro w porównaniu z rokiem ubiegłym. Przeciwdziałanie temu stanowi amortyzacja w wysokości 543 mln euro.

Wśród pozaeuropejskich inwestycji na uwagę zasługują, nowa fabryka komponentów w Chinach oraz przygotowania do rozpoczęcia montażu przekładni zębatych w Indiach.

 

Perspektywy Grupy Liebherr na 2021 rok

W pierwszym kwartale 2021 r. napływ zamówień był korzystny w wielu segmentach produktowych. Przyniesie to znaczny wzrost sprzedaży w 2021 r. Obserwowane jest globalne ożywienia w różnych sektorach przemysłu, w których Grupa Liebherr prowadzi działalność. Brak jednak pewności co do tempa ożywienia makroekonomicznego.

Od poniedziałku 19 kwietnia 2021 roku dostępny jest bieżący raport roczny Grupy Liebherr.

Pozostałe aktualności

Nowa seria elektrycznych wózków widłowych Raniero

Nowa seria elektrycznych wózków widłowych Raniero

AC160L-12 - AC200L-12 120V to nowa seria elektrycznych wózków widłowych Raniero. Pojazdy przeznaczone są dla papierni, terminali portowych, hut,...

Żródło: Lampocar ​​S.r.l. - Raniero Forklifts

Grupa KION – dobry start w rok 2021

Grupa KION – dobry start w rok 2021

KION GROUP AG kontynuuje ożywienie z poprzedniego kwartału i z impetem wkracza w 2021 r. Pomimo ryzyka związanego ze zmianami na rynkach...

Żródło: Grupa KION

wszystkie aktualności

BLOG