×
Aktualności

Wciągniki stałe i wciągniki przejezdne – ogromne zmiany w strukturze popytu!

Wciągniki stałe oraz wciągniki przejezdne zaliczane są do segmentu cięgników i stanowią one najbardziej popularne wyposażenie stanowisk pracy i punktów remontowych. Na koniec roku 2013 wciągniki stałe zainstalowane w Polsce stanowiły zaledwie 10% wszystkich wciągników będących w eksploatacji. W ciągu ostatnich 4 lat nastąpiły ogromne zmiany co do struktury popytu na wciągniki stałe i przejezdne. Szczegóły przedstawiamy w poniższej analizie.

 

Wciągniki stałe

Począwszy od roku 2013 następuje drastyczny wzrost ilości rejestrowanych wciągników stałych. Rok 2014 (670 szt.) charakteryzował się dwukrotnym wzrostem w stosunku do roku 2013 (331 szt.). Rok 2015 (570 szt.) utrzymał się na zbliżonym poziomie do roku 2014, ale już rok 2016 (928 szt.) to 3 krotny wzrost w stosunku do roku 2013. Rok 2017 (1611 szt.) charakteryzuje się 5 krotnym wzrostem w stosunku do roku 2013 (331 szt.).

 

Wciągniki przejezdne

Ilość nowo rejestrowanych wciągników przejezdnych z wyłączeniem roku 2016 charakteryzuje się bardzo łagodnym wzrostem, poczynając od 1324 szt. w roku 2013 do 1440 szt. w roku 2017. Skokowy wzrost ilości nowo rejestrowanych wciągników przejezdnych, w roku 2016 do poziomu 2042 szt. wymaga odrębnego wyjaśnienia.

Nie dysponujemy ścisłymi danymi, które potwierdzałyby przyczynę tego zjawiska. Możemy jednak z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że jest ono związane z inwestycjami w przemyśle produkującym komponenty dla branży samochodowej jak też ogromną inwestycją w samej branży samochodowej(VW), która używa wciągników stacjonarnych do podnoszenia kleszczy spawalniczych i innego osprzętu, a wciągników przejezdnych w gniazdach montażowych i transporcie między stanowiskowym. Drugim zjawiskiem zwiększającym popyt zarówno na wciągniki stałe jak i przejezdne są inwestycje w branży energetycznej, która do obsługi nowo budowanego bloku potrzebuje kilkudziesięciu wciągników montowanych do celów remontowych lub montażowych.

Całkowity wzrost ilości nowo rejestrowanych wciągników w roku 2016 i 2017 to prawie 100%, związany jest nie wątpliwie z nowo tworzonymi stanowiskami pracy, z czego należy się cieszyć. Dodatkowe zadowolenie powinien wzbudzać fakt, że wszystkie stanowiska pracy które wyposażone są w nowoczesne wciągniki eliminują uszkodzenia układu kostnego pracowników, poprawiając warunki i komfort pracy. Zapewne cieszy producentów ten wzrost, szkoda tylko, że wśród nich nie ma żadnej polskiej firmy, która korzystałaby z tej koniunktury.

Galeria

Pozostałe aktualności

UDT coraz bliżej klienta

UDT coraz bliżej klienta

UDT wprowadził kolejne ułatwienie dla użytkowników portalu eUDT. Otrzymywanie decyzji i protokołów jest teraz możliwe w formie dokumentu...

Żródło: UDT