×
Aktualności

Wózki podnośnikowe Konecranes zasilane olejem napędowym wolnym od paliw kopalnych

Prześlij nam swój news
Zobacz galerię zdjęć

Firma Konecranes testuje wykorzystanie paliwa niezawierającego paliw kopalnych HVO100 w wózkach widłowych w swojej fabryce w Markaryd w Szwecji. To część strategii mającej na celu zmniejszenie wpływu na klimat i zaspokojenie zapotrzebowania klientów na sprzęt wykorzystujący paliwa odnawialne. Najnowsza generacja wózków podnośnikowych Konecranes może wykorzystywać HVO100, dając klientom możliwość zmniejszenia śladu węglowego.


Rośnie popyt na wózki podnośnikowe Konecranes napędzane olejem wolnym od paliw kopalnych

Na wielu rynkach przepisy rządowe wymuszają ograniczenie emisji spalin. HVO100 to w 100% odnawialna i wolna od paliw kopalnych kopia chemiczna zwykłego oleju napędowego składającego się głównie z olejów roślinnych, a także odpowiedniego tłuszczu odpadowego i resztkowego. Olej ten może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla (CO2) pochodzącego z paliw kopalnych nawet o 90%. HVO100 ma prawie identyczne właściwości jak zwykły olej napędowy. Bez dalszych modyfikacji może być stosowany w większości, ale nie we wszystkich, silnikach wysokoprężnych.

Począwszy od czwartego kwartału 2020 r. Konecranes testuje HVO100 w wybranych wózkach podnośnikowych w Markaryd. Wyniki badań wykazują, że paliwo to działa tak wydajnie, jak zwykły olej napędowy, bez konieczności modyfikacji silnika. Oznacza to, że HVO100 może być stosowany we wszystkich wózkach podnośnikowych Konecranes najnowszej generacji (Generacji C). Stanowią one około 40% floty firm działającej na całym świecie. Nie można zagwarantować pełnej kompatybilności ze wszystkimi starszymi wózkami podnośnikowymi Konecranes, biorąc pod uwagę wiek i szeroką gamę silników w starszych modelach.

 

Zastosowanie HVO100 zmniejsza ślad węglowy generowany przez wózki podnośnikowe

Podczas gdy szersze zastosowanie HVO100 na rynku zależały od preferencji klientów i dostępności paliwa, potencjał znacznej redukcji emisji jest oczywisty. W samym Markaryd szacowana redukcja emisji CO2 z wózków napędzanych paliwem HVO100, zarówno produkowanych, jak i użytkowanych w zakładzie, wyniesie ponad 300 ton rocznie. Odpowiada to 100 samochodom osobowym przejeżdżającym 15 000 kilometrów rocznie.

Konecranes zintensyfikuje wysiłki na rzecz dekarbonizacji nie tylko własnej działalności, ale również działalności swoich klientów. Paliwo bez kopalin, wraz z naszymi energooszczędnymi wózkami podnośnikowymi, daje naszym klientom doskonałą okazję do zmniejszenia śladu węglowego i daje nam silna przewaga konkurencyjną, powiedział Mikko Välimaa, Wiceprezes ds. Zdrowia, Bezpieczeństwa, Środowiska i Jakości oraz Zrównoważonego Rozwoju w Konecranes.

Pozostałe aktualności

wszystkie aktualności

BLOG