×
Aktualności

Wytyczne IPAF dla podestów ruchomych w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia wirusem

Prześlij nam swój news
Zobacz galerię zdjęć

Międzynarodowa Federacja Producentów i Użytkowników Podestów Ruchomych (IPAF) wydała wytyczne, mające na celu pomóc osobom korzystającym z mobilnych podestów roboczych, wind budowlanych i wciągników bezpiecznie pracować i zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Nowy dokument został opracowany i sprawdzony przez ekspertów ds. Bezpieczeństwa IPAF i członków posiadających specjalistyczną wiedzę na temat najlepszych praktyk BHP. Koncentruje się na hierarchii ryzyka wraz ze wskazówkami, jak ograniczyć potencjalne zakażenie wirusem, aby pomóc chronić pracowników, współpracowników, klientów i użytkowników sprzętu do podnoszenia. Przez cały czas należy stosować się do najnowszych zaleceń rządowych.

Hierarchia obejmuje następujące elementy:

  • całkowite wyeliminowania ryzyka,
  • zmniejszenie ryzyka,
  • odizolowanie użytkowników od ryzyka i kontrolę ryzyka,
  • ochronę przed ryzykiem poprzez użycie środków ochrony indywidualnej (PPE – ang. personal protective equipment).

Oprócz nowego dokumentu z wytycznymi IPAF opublikuje bezpłatne seminarium internetowe, które pomoże bardziej szczegółowo wyjaśnić kluczowe zasady i środki.

Seminarium internetowe poprowadzi Chris Wraith, specjalista ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Będzie ono transmitowane w czwartek 21 maja w południe w Wielkiej Brytanii i będzie dostępne do późniejszego przeglądu.

 

Zarejestruj się na seminarium internetowe lub wyświetl nagranie

 

Peter Douglas, dyrektor generalny IPAF, powiedział m.in.

Nasza branża opiera się na zasadach bezpiecznej pracy i przyjmuje najlepsze praktyki poprzez rzetelną ocenę ryzyka i łagodzenie go. Obecnie istnieje zwiększone ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby go wyeliminować, ograniczyć, kontrolować lub chronić się przed nim.

Sprzęt do pracy na wysokości jest kluczem do bezpiecznego prowadzenia prac na wysokości, usługi świadczone przez naszych członków mają zasadnicze znaczenie na budowach, konserwacji i projektach infrastrukturalnych na całym świecie. Jeśli firmy z urządzeniami dostępowymi z napędem nie mogą wykonać tej pracy, projekty będą utrudnione, a bezpieczeństwo podczas pracy na wysokości może być zagrożone.

Rządy i gospodarki starają się obecnie złagodzić niektóre z ograniczeń nałożonych w celu powstrzymania pierwszej fali infekcji, ale zdajemy sobie sprawę, że nie będzie to tylko powrót do„ zwykłej działalności ”, podczas gdy ryzyko zarażenia się tym wirusem pozostaje podwyższone. W związku z tym wydaliśmy kompleksowy zestaw wytycznych dotyczących bezpiecznego działania w świetle tego podwyższonego ryzyka, wraz z delikatnymi poradami na temat tego, jak identyfikować ryzyko, utrzymywać dystans społeczny i higienę pracy oraz stosować dodatkowe środki ochrony indywidualnej.

Chociaż pracownicy biurowi mogą być w stanie pracować zdalnie, a kandydaci na szkolenia IPAF mogą wziąć udział w niektórych lub wszystkich kursach za pośrednictwem eLearningu, ośrodki szkoleniowe IPAF otrzymują wskazówki dotyczące utrzymywania dystansu społecznego dla osób, które muszą uczestniczyć osobiście, na przykład zdać część praktyczną w celu uzyskania lub odnowienia karty PAL.

Na placach budowy zaleca się wzmocnioną ocenę ryzyka, czyszczenie maszyn, stosowanie dodatkowych środków ochrony indywidualnej, takich jak maski na twarz i przyłbice, oraz używanie dodatkowych maszyn, aby umożliwić zachowanie zasady dystansu społecznego poprzez prace jednego operatora na platformę. Jeśli kontrahenci muszą wynająć dodatkowe maszyny, ważne jest, aby poprosić tylko przeszkolonych i zaznajomionych operatorów o korzystanie z urządzenia i o odpowiednią kontrolę pracy.

Należy pamiętać, że bardzo ważne jest, aby nie używać wirusa jako pójścia na skróty jeśli chodzi o ustalone zasady bezpieczeństwa pracy  na wysokości. Bardzo ważne jest, aby pracownicy byli chronieni przed ryzykiem związanym z pracą na wysokości, jednocześnie mając na uwadze dodatkowe ryzyko związane z koronawirusem.

Dokument z wytycznymi IPAF

Pozostałe aktualności

wszystkie aktualności

BLOG