×
Artykuły

Podnośniki na budowie – kupować czy wypożyczać?

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

W obliczu wielu wyzwań, jakie stawia nam obecna sytuacja gospodarcza, przedsiębiorcy zwracają większą uwagę na te obszary, w których można zaoszczędzić. W trakcie realizacji inwestycji budowlanej wciąż jeszcze można znaleźć kilka możliwości by podnieść jej efektywność i obniżyć koszty.

Realizując inwestycję budowlaną korzysta się z różnego rodzaju sprzętu i maszyn , których w miarę rozwoju technologii przybywa i które coraz bardziej ułatwiają pracę, a także pomagają zaoszczędzić czas i ograniczyć koszty. Z pewnością nie warto ograniczać ilości maszyn, ale warto się zastanowić czy opłacalne jest posiadanie ich na własność, czy może bardziej opłacalne będzie wypożyczenie?

 

Na czym polega wyzwanie w przypadku branży budowlanej?

Czasami trudno jest przewidzieć ile sprzętu będzie potrzebne na danej inwestycji budowlanej. Nawet jeśli uda się to skutecznie obliczyć, to nasuwają się kolejne pytania: Jak duża będzie budowa? Jakiego typu to będzie konstrukcja? Jaki sprzęt będzie potrzebny do realizacji wszystkich zadań? Takie pytania można mnożyć w nieskończoność.

 

Na początek plan – czy to jest rozwiązanie?

Jedno jest pewne. Planując konkretną budowę wykonawca powinien oszacować ile i jakich maszyn budowlanych, np. koparek czy żurawi, będzie potrzebował. W przypadku organizacji pracy z użyciem podestów również można wykalkulować, że np. w czasie okresu wznoszenia będą potrzebne trzy podnośniki nożycowe, o różnych wysokościach roboczych i jeden podnośnik przegubowo-teleskopowy, o danym zasięgu bocznym.

W branży budowlanej nie wszystko jednak można przewidzieć i często występują nieoczekiwane sytuacje.

 

Wynajem podestów ruchomych – zalety

Ten sposób wejścia w użytkowanie ma wiele zalet. Nie bez powodu wiele firm korzysta właśnie z niego. Najważniejsze z nich to:

  • Wygoda. Nie trzeba myśleć o przeglądach, konserwacjach i badaniach okresowych. Po prostu dostajesz zwyżkę gotową do pracy. Po zakończeniu prac oddajesz ją wynajmującemu. Masz też pewność, że maszyna używana na budowie będzie sprawna – zatroszczy się o to firma, która ją wypożycza. Zrobi to z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze jako właściciel sprzętu ma taki obowiązek wynikający z podpisanej umowy najmu. Po drugie takiemu przedsiębiorstwu zależy na wysokiej jakości usług. Dzięki temu najprawdopodobniej zyska stałego klienta. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych usługodawców.
  • Ekologia. Można tutaj powiedzieć o tzw. sharingu, czyli po prostu dzieleniu się. Jest to fachowe określenie używane przez coraz większą liczbę biznesmenów i innych specjalistów. Chodzi po prostu o ekonomię współdzielenia. W dobie internetu jest to po prostu łatwiejsze i szybsze. Więc staje się to coraz bardziej popularne. W tym przypadku produkuje się po prostu mniej maszyn, bo z jednej korzysta wiele różnych firm.
  • Elastyczność. Korzystasz wtedy, kiedy potrzebujesz. Nie korzystasz? Nie płacisz.

 

Kupno podnośnika – kiedy?

Na pewno wtedy, gdy firma budowlana wie, że będzie korzystała z niego często. Jednak trzeba pamiętać o jednym – w takim przypadku należy regularnie konserwować maszynę wedle zaleceń producenta. Robi się to po to, żeby przygotować ją do obowiązkowego badania okresowego przeprowadzanego w Polsce przez Urząd Dozoru Technicznego. Należy też np. znaleźć miejsce na magazynowanie takiej maszyny.

Trzeba też pamiętać, że nowy podnośnik dobrej klasy kosztuje mniej więcej tyle co nowy samochód. Używany podnośnik jest również dobrą opcją zaopatrzenia się w przydatną maszynę w rozsądnej cenie. Oczywiście zawsze pozostaje opcja leasingu.

 

Więc co wybrać – kupno czy wypożyczenie podnośnika?

Biorąc pod uwagę wszystkie zmienne, nieco lepszym rozwiązaniem wydaje się wypożyczenie. Z tej opcji korzysta większa liczba przedsiębiorstw. Jednak niczego do końca nie przesądzamy. Być może analiza w twojej firmie wykaże, że lepsza okaże się inwestycja we własny podnośnik.

W kwestii finansowania można skorzystać z opcji np. leasingu lub dotacji. Podczas planowania prac związanych z inwestycją na pewno warto rozważyć zarówno wynajem, jak i kupno podestu ruchomego.

Polecamy wyspecjalizowaną firmę AA HERKULES, posiadającą ponad 500 podnośników nożycowych, zwyżek koszowych oraz ładowarek teleskopowych. Zajmuje się ona zarówno sprzedażą jak i wynajmem podnośników nowych i używanych m.in. firmy Genie, JLG, Haulotte.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

wszystkie artykuły

BLOG