×
Artykuły

Prawidłowe użytkowanie podestów ruchomych

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Długa żywotność urządzeń jest wypadkową zaawansowanego postępu technologicznego oraz prawidłowego użytkowania i serwisowania. Właściwa konserwacja podestów ruchomych wpływa nie tylko na kondycję maszyny, ale również ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jej użytkowników oraz na koszty ponoszone przez jej właściciela. Dbałość o sprzęt w długofalowej perspektywie przynosi nie tylko korzyści ekonomiczne, ale powoduje, że praca na podestach ruchomych jest bezpieczna i wydajna.

 

Właściwa obsługa podestów ruchomych

Przed rozpoczęciem pracy należy przede wszystkim sprawdzić czy operator podestu ruchomego posiada uprawnienia UDT do obsługi wydawane przez organ państwowy. Można je uzyskać w ośrodku szkoleniowym po odbyciu kursu na operatora podestów ruchomych.

Szkolenie zakończone jest egzaminem państwowym przed członkami komisji z UDT bądź TDT. Warto dodać, że do obsługi podestów wymagane zaświadczenie kwalifikacyjne na podesty ruchome przejezdne, dawniej nazywane uprawnieniami kat. IP.

Równie istotnym warunkiem bezpiecznej eksploatacji podestów jest użytkowanie sprzętu zgodnie z zasadami BHP. Operator musi zostać wyposażony w środki ochrony osobistej, takie jak: kask, kamizelka odblaskowa, okulary, buty ochronne i szelki. Obowiązek wyposażenia operatora w niezbędne środki ochrony osobistej sprzęt spoczywa pracodawcy.

 

Prawidłowa konserwacja podnośników ruchomych

Coraz więcej eksploatujących decyduje się na wynajem podestów ruchomych. Wówczas obowiązek konserwacji spoczywa na barkach właściciela – firmy wynajmującej.

Wypożyczalnie podestów ruchomych posiadają odpowiednio wyszkolonych serwisantów. Odpowiedzialni są oni za regularne przeglądy konserwacyjne, podczas których sprawdzane jest działanie wszystkich funkcji zwyżki oraz jej stan techniczny. Mówiąc bardziej szczegółowo, sprawdzane są zabezpieczenia mechaniczne, elektryczne oraz hydrauliczne. Dodatkowo, niezbędne jest zbadanie wszystkich funkcjonalności maszyny w celu sprawdzenia czy dana maszyna nie posiada żadnych usterek.

Sprzęt musi być również na bieżąco konserwowany pod względem płynów eksploatacyjnych oraz smarów. W przypadku podestów ruchomych spalinowych należy zwrócić uwagę na to, aby paliwo w zbiorniku pochodziło ze sprawdzonego źródła. Niedopuszczalne jest tankowanie oleju opałowego, gdyż powoduje on nieodwracalne szkody na sprzęcie, a ich naprawa jest kosztowna.

Podnośniki elektryczne są wyposażone w akumulatory kwasowe. Aby zapewnić im odpowiednią żywotność konieczne jest regularne ładowanie baterii. Ładowanie podestów ruchomych powinno trwać około 12-14 godzin. Zapewni to możliwość pracy w przedziale 6-8 godzin. W zależności od rodzaju wykonywanych prac.

Stosowanie się do powyższych zasad zapewnia funkcjonowanie sprzętu przez długie lata oraz pozwala uniknąć kosztownych napraw. Wypożyczając sprzęt z zaufanej wypożyczalni nie tylko unikamy odpowiedzialności związanej z przeprowadzeniem wszystkich koniecznych czynności konserwacyjnych, ale zyskujemy pewność, że maszyna jest utrzymywana przez cały czas na najwyższym poziomie technicznym.

Wypożyczając podnośniki z floty AA Herkules klient oraz użytkownik mają pewność, że maszyny są całkowicie sprawne i przystosowane do pracy od zaraz, nad którymi czuwa czujne oko wykwalifikowanych specjalistów. Każda z wynajmowanych maszyn ma uzupełnione niezbędne płyny oraz naładowane akumulatory, co gwarantuje bezpieczną i bezproblemową pracę.

 

Wynajem zwyżek – usprawnia pracę na wysokościach

Planując prace na wysokości możemy spotkać różne trudności i wyzwania, jak rodzaj podłoża, na którym pracować będzie maszyna, wysokość na którą trzeba dotrzeć, przeszkody, które należy ominąć, itp.

Korzystając z usług firmy wynajmującej mamy zazwyczaj do dyspozycji wiele rodzajów podnośników oraz doradców, którzy pomogą nam wybrać najlepsze rozwiązanie do konkretnego zadania i warunków.

Podnośniki posiadają różne rodzaje wysięgników, wymiary kosza oraz ogumienie i rodzaj zamontowanych kół. Dla przykładu, gdy maszyna będzie pracowała na trudnym, grząskim terenie warto celować np. w podnośniki nożycowe spalinowe z dużym bieżnikiem, posiadającymi podpory, aby zagwarantować stabilność oraz bezpieczną pracę. Szare, niebrudzące ogumienie podnośników nożycowych elektrycznych z kolei idealnie sprawdzi się podczas pracy w pomieszczeniach i na równym podłożu.

Planując prace wysokościowe należy również rozważyć sposób i drogę dotarcia do punktu pracy. W wielu sytuacjach warto wybrać podnośnik koszowy z teleskopowo-przegubowym ramieniem, z zakresem wysokości roboczej od 11 do 26 metrów roboczych, które pozwali omijać przeszkody, aby operator wraz ze sprzętem mógł bezpiecznie dotrzeć w odpowiednie miejsce.

Sprawdź ofertę wynajmu podestów ruchomych w AA Herkules.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

wszystkie artykuły

BLOG