Czy deklaracja zgodności WE z dyrektywą maszynową powinna mieć znak CE?
Do redakcji napływają informacje, że w trakcie badań odbiorczych urządzeń dostarczanych z innych Państw EU, niektórzy inspektorzy wymagają, aby deklaracje zgodności z dyrektywą maszynową były oznaczone znakiem CE. Nasi czytelnicy zwracają uwagę, że znakiem CE powinien być oznakowany produkt w sposób określony w przepisach dyrektywy. Nie znajdują natomiast podstaw, aby takim znakiem oznaczana była deklaracja zgodności WE do niego wystawiona, czyli dokument. Przy czym stwierdzają oni, że nie znajdują w nowej dyrektywie maszynowej wymogu, aby deklaracja posiadała znak CE.
Stwierdziliśmy, że faktycznie producenci urządzeń UTB w Niemczech, Francji, Finlandii nie oznaczają znakiem CE deklaracji zgodności WE, tylko oznaczają sam wyrób. Skąd bierze się problem, że w Polsce niektórzy inspektorzy nie chcą honorować deklaracji zgodności bez znaku CE?
Postanowiliśmy zapytać w Departamencie Techniki Urzędu Dozoru Technicznego Kierownika Departamentu Techniki Wydziału Urządzeń Transportu bliskiego, mgr inż. Pawła Rajewskiego, aby uzyskać pewną i jednolitą interpretację tego problemu.
Stanowisko pana Pawła Rajewskiego jest jednoznaczne:
Wzory deklaracji zgodności WE dla maszyn określone są w załączniku II A tzw. starej dyrektywy maszynowej 98/37/WE, jak i obecnie obowiązującej dyrektywy maszynowej 2006/42/WE. Pośród wymagań zawartych w obydwu załącznikach II A. nie znajduje się wymaganie dotyczące umieszczenia w deklaracji zgodności WE oznakowania CE.
Oznakowanie CE umieszcza się na maszynie w sposób widoczny, czytelny i trwały zgodnie z załącznikiem III dyrektywy maszynowej 98/37/WE, oraz w 2006/42/WE.
Tym samym opisaną powyżej problematykę uważamy za wyjaśnioną i zwracamy uwagę na fakt, że w błąd mogą wprowadzać niektóre publikacje i grafiki dostępne w Internecie, które prezentują wzory deklaracji ze znakiem CE.