×

Jak obliczyć resurs dla wózka widłowego?

Zobacz galerię zdjęć

W jaki sposób mam obliczyć resurs dla wózka widłowego. Producent nie podaje resursu dla wózka. Jest to wózek spalinowy, rok prod. 2016, ilość przepracowanych mth – 1407, serwisowany od początku. Proszę o pomoc w obliczeniu.

 

Odpowiada Stanisław Świderski - ekspert w segmencie suwnice, wciągniki, wciągarki, żurawie, udźwigowienie stanowisk pracy, resurs


 

Redakcja stoi na stanowisku, że nie podawanie przez producenta wózka widłowego trwałości eksploatacyjnej oznacza nie spełnienie wymogów dyrektywy maszynowej. Pisaliśmy o tym szerzej w artykule pt. Czy resurs w wózkach widłowych odkrywa całą prawdę o „odpowiedzialnym” biznesie?

W związku z tym, że ani Urząd Dozoru Technicznego, ani UOKiK, nie robią nic, żeby egzekwować ten obowiązek, to producenci odsyłają wszystkich do UDT, który w Wytycznych UDT dotyczących eksploatacji urządzeń transportu bliskiego:

wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia: W przypadku wózków jezdniowych podnośnikowych, gdy brak jest informacji w dokumentacji urządzenia oraz innych wskazówek osoby kompetentnej, co do sposobu wyznaczania stopnia wykorzystania resursu, należy kierować się zasadą, że ocena stanu technicznego powinna zostać wykonana po 10 latach eksploatacji.

W opisanej przez Pana sytuacji, tj. kiedy producent nie podaje żadnych informacji, musi Pan skorzystać z pomocy osoby kompetentnej (firmy zewnętrznej), która określi stopień wykorzystania resursu w oparciu o stan techniczny urządzenia.

Masz problem? Zapytaj!

Nasi eksperci odpowiadają na Państwa pytania.

BLOG