×

Jak obliczyć współczynnik obciążenia Kp

Zobacz galerię zdjęć

Jak obliczyć, bądź dobrać, nominalny współczynnik obciążenia Kp (0,125; 0,25; 0,5; 1,0), do obliczenia RESURSU suwnicy natorowej-dwudźwigarowej, dla samej suwnicy, jak i poszczególnych mechanizmów.

 

Odpowiada Stanisław Świderski - ekspert w segmencie suwnice, wciągniki, wciągarki, żurawie, udźwigowienie stanowisk pracy, resurs


Współczynnik obciążenia Kp określony w normie wskazuje stopień wykorzystania udźwigu nominalnego dźwignicy:

  • 0,125 - lekki
  • 0,25 - średni
  • 0,5 - ciężki
  • 1,0 - bardzo ciężki

Posługujemy się tymi wartościami z reguły na wstępnym etapie doboru/planowania. Współczynnik obciążenia dobieramy określając dominujący ciężar przenoszonego ładunku w stosunku do udźwigu nominalnego. Np. suwnica posiada udźwig 6,3 t, a masa przenoszonego ładunku w 70% operacji wynosi 3,0 t to współczynnik Kp przyjmujemy 0,5. Na tym etapie planowania używamy też średniego czasu pracy mechanizmu w ciągu jednej doby. Pozwala nam to na wstępne określenie grupy natężenia pracy mechanizmu. Możemy również na tym etapie użyć kalkulatora grupy natężenia pracy.

Jeżeli znamy proces produkcyjny (planowany lub istniejący), a w związku z tym masy przenoszonych elementów lub podzespołów oraz ich udział w całym procesie produkcyjnym, nie ma potrzeby określania współczynnika Kp jako etapu obliczeń resursu. Proszę do tego celu wykorzystać kalkulator resursu, gdzie algorytm kalkulatora doprowadzi Pana do określenia rzeczywistego dziennego czasu pracy, a następnie procentowego udziału konkretnych udźwigów w całkowitej liczbie operacji wykonywanych w ciągu doby.

W wyniku tych obliczeń uzyskuje Pan współczynnik Kmi, który odpowiada współczynnikowi obciążenia Kp, a który po wymnożeniu przez rzeczywisty czas pracy daje Panu wynik wykorzystania resursu mechanizmu podnoszenia oraz resursu konstrukcji suwnicy.

 

Polecam również artykuł pt.: Resurs UTB – wszystko co musisz o nim wiedzieć! oraz zapoznanie się z opisem i przetestowanie kalkulatora grupy natężenia pracy oraz kalkulatora resursu. 

Masz problem? Zapytaj!

Nasi eksperci odpowiadają na Państwa pytania.

BLOG