×

Nierównomierne zużycie rolek zblocza hakowego

Mam suwnicę dwudźwigarową, 10t z olinowaniem wciągnika 4/1. Od dłuższego czasu obserwuję postępujące zużycie tylko jednej rolki zblocza. Łożyskowanie rolek jest poprawne. Co może być tego powodem?

Odpowiada Mirosław Siwik - ekspert w zakresie serwisu suwnic, wciągników, wciągarek, żurawi stacjonarnych, żurawi samojezdnych, żurawi przeładunkowych, podestów ruchomych oraz urządzeń dla niepełnosprawnych.


Zblocze dwurolkowefot. Zblocze 2-rolkowe
źródło: www.hak.com.pl

Opisane zjawisko jest typowe dla sposobu olinowania 4/1 i wynika z różnicy prędkości między rolkami. Rolka, na którą schodzi lina z bębna obraca się 3 razy szybciej niż druga rolka zblocza. Tym samym, w okresie swojej żywotności przewija ona 3 razy dłuższy odcinek liny, co powoduje jej szybsze zużycie. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że w przyszłości będziemy mieli taką sytuację, kiedy jedna rolka zużyje się całkowicie, a druga zaledwie w 33%. Zużycie drugiej rolki może być na razie niewidoczne. Początki zużycia powinno jednak dać się już zaobserwować na rolce wyrównawczej zamocowanej pod wciągarką, gdyż w tym układzie obraca się ona dwa razy szybciej od drugiej rolki zblocza. Jeżeli chcemy, aby zużycie rolek było porównywalne można, po pewnym okresie eksploatacji, zamienić rolki miejscami, np. podczas wymiany liny.

 

Masz problem? Zapytaj!

Nasi eksperci odpowiadają na Państwa pytania.

BLOG