×
Artykuły

Elektrociepłownia wysokiej mocy wyposażona w 260 suwnic i wciągników będących pod stałym nadzorem technicznym

Zakład Grosskraftwerk Mannheim AG (GKM) generuje energię i ciepło dla dynamicznie rozwijającego się regionu metropolitalnego Rhein-Neckar. Funkcjonowanie elektrociepłowni opiera się na złożonych procesach, w których kluczową rolę odgrywa liczna flota suwnic przemysłowych i wciągników. Niezawodna praca tych urządzeń jest szczególnie istotna dla utrzymania ich gotowości do użytku w przypadku napraw w GKM. Dlatego każde z około 260 urządzeń wymaga corocznej konserwacji i inspekcji bezpieczeństwa. Zadanie to powierzono w GKM doświadczonym specjalistom od suwnic — firmie Konecranes. Portal klienta yourKonecranes.com znacznie zwiększa wydajność procesów konserwacji, a kondycję każdego z 260 urządzeń w GKM można na bieżąco monitorować.

Uruchomiony w 2015 r. blok 9. elektrociepłowni GKM to jedna z najwydajniejszych elektrowni węglowych na świecie — wydajność paliwowa sięga tu 70%. Do transportu, konserwacji i podnoszenia w zakładzie GKM używana jest ogromna flota suwnic i wciągników różnych typów i marek, licząca 260 urządzeń. Niezawodność tego sprzętu na kluczowe znaczenie. Dlatego wszystkie prace związane z konserwacją i inspekcjami tych urządzeń powierzono firmie Konecranes — jednemu z czołowych światowych producentów suwnic i wciągników.

 

Pełny proces serwisowy: kompletny obraz bieżącej kondycji wszystkich suwnic

Każde z 260 urządzeń dźwigowych musi co roku przejść inspekcję bezpieczeństwa (UVV) i konserwację — od prostych wciągników łańcuchowych po 300-tonową suwnicę zainstalowaną przez specjalistów Konecranes w nowym bloku 9. elektrociepłowni. Jak jednak szybko i bezpiecznie uzyskać jasny obraz stanu urządzeń w tak licznej flocie suwnic i wciągników? Dzięki najlepszemu w branży chmurowemu portalowi klienta yourKonecranes.com jest to możliwe, i to niezależnie od liczby użytkowanych suwnic i wciągników.

 

Wizyty serwisowe idealnie skoordynowane z procesami operacyjnymi

Na początku każdego roku specjaliści z Konecranes uzgadniają z GKM terminy prac konserwacyjnych i inspekcji bezpieczeństwa. Generowanie energii obejmuje wiele złożonych procesów. Rozważmy taki przykład: opalanie kotłów wymaga co roku około 3 milionów ton węgla kamiennego. Węgiel trzeba rozładowywać na pomostach ładunkowych, składować i w odpowiednim czasie dostarczać do czterech bloków elektrowni systemem przenośników. Ogromne znaczenie dla konserwacji i napraw wszystkich tych instalacji mają niezawodne suwnice i wciągniki, mówi Michael Griesheimer, który odpowiada za konserwację tych systemów w GKM. Planowanie zleceń serwisowych wymaga szczegółowego monitorowania procesów operacyjnych w celu wyznaczenia optymalnego terminu konserwacji. W portalu yourKonecranes.com personel GKM może w każdej chwili sprawdzać zaplanowane daty. Platforma yourKonecranes.com umożliwia też bieżące zamawianie serwisu przez Internet.

Konserwacja: urządzenia wszystkich typów i marek

Suwnice i wciągniki w elektrociepłowni GKM różnią się wiekiem, marką i historią eksploatacji. Oznacza to, że podczas wykonywanej przez Konecranes kontroli konieczne jest uwzględnianie wymogów każdego urządzenia z osobna. Przeprowadzenie konserwacji i inspekcji wszystkich urządzeń dźwigowych w GKM co roku zajmuje technikom Konecranes około trzech miesięcy. Dzięki portalowi yourKonecranes.com technicy serwisowi mają na smartfonie lub tablecie mobilny dostęp do wszystkich informacji o każdym urządzeniu, od parametrów technicznych po raporty z testów, niezależnie od lokalizacji na rozległym terenie zakładu. Po każdej kontroli technicy serwisu aktualizują dane urządzeń w portalu, dzięki czemu personel GKM może na bieżąco śledzić postępy corocznej konserwacji.

 

Dokumentacja: bieżący dostęp do danych 260 suwnic i wciągników

Po zakończeniu każdego zlecenia konserwacji specjaliści Konecranes generują raport z testów dla każdego z 260 urządzeń i podają rekomendacje optymalizacji pracy. Personel GKM ma internetowy dostęp do wszystkich raportów w portalu yourKonecranes.com. Szczególnie przydatna jest funkcja wyszukiwania, w której wyniki można grupować według różnych kryteriów, takich jak priorytet konserwacji, ostatnie czynności lub nowo zamówione usługi.

 

Konserwacja: efektywny serwis i ocena stanu

Procesy produkcyjne w elektrociepłowni GKM wymagają precyzyjnej koordynacji czasowej, więc maksymalna dostępność suwnic i wciągników ma kluczowe znaczenie. Dlatego też eksperci Konecranes oceniają stan poszczególnych urządzeń już na etapie kontroli. W razie stwierdzenia, że urządzenie może działać nieprawidłowo lub ulec awarii, konieczne jest szybkie działanie. Każde z urządzeń dźwigowych jest w portalu yourKonecranes.com przypisane do jednej z czterech jednostek elektrociepłowni GKM. Dzięki temu odpowiednie działy szybko otrzymują jasne powiadomienia i możliwe jest sprawne zlecanie napraw.

Wydajne funkcjonowanie wszystkich czterech jednostek elektrociepłowni wymaga koordynacji złożonych procesów. Dlatego musimy mieć całkowite zaufanie do niezawodności wszystkich suwnic i wciągników. Utrzymywanie bieżącej kontroli nad 260 urządzeniami dźwigowymi to poważne wyzwanie, mówi Michael Griesheimer. Dzięki portalowi klienta yourKonecranes.com dokładnie znamy stan każdego urządzenia w każdej chwili. Portal jest cały czas ulepszany, a doświadczeni specjaliści Konecranes czynnie nas wspomagają i przekazują cenne rady, aby wszystkie urządzenia były przez cały czas gotowe do pracy.

Portal yourKonecranes.com bardzo usprawnia funkcjonowanie całej elektrociepłowni w Mannheim. Nasi klienci w Polsce i z innych krajów korzystają z portalu klienta yourKONECRANES, który daje szybki i wygodny dostęp do danych serwisowych suwnicy, informacji eksploatacyjnych z funkcji TRUCONNECT i szczegółowych danych poszczególnych urządzeń. Możliwe jest też grupowanie danych oraz szybkie ich wyświetlanie, analizowanie i przesyłanie, co pozwala podejmować trafne decyzje dotyczące konserwacji, dodaje Grzegorz Kozak, Service District Manager.


Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Przygotuj magazyn. Zima nadchodzi.

Przygotuj magazyn. Zima nadchodzi.

Po nadzwyczajnie ciepłej pierwszej połowie listopada, pierwsze mrozy i opady śniegu przypomniały o zbliżającej się zimie. To najwyższy czas, żeby...