Suwnice to nieodzowne wyposażenie w halach produkcyjnych oraz magazynach, gdzie konieczny jest transport ciężkich ładunków na krótkie dystanse. Aby udźwigowić halę, ważny jest nie tylko wybór rodzaju suwnicy, ale również odpowiednie dostosowanie miejsca, w którym będzie ona pracowała. Odpowiednia infrastruktura zapewni bezpieczną i efektywną eksploatację tego urządzenia.
Warunki pracy suwnicy
Wybierając odpowiednią suwnicę, kluczowe jest zrozumienie, czy dany typ przeznaczony jest do użytku wewnątrz hali, czy na zewnątrz. Zależy to w dużej mierze od jego konstrukcji. Suwnice natorowe są w dominującej mierze montowane na podtorzu wewnątrz budynków. Suwnice te wymagają dwóch torów jezdnych. Jeśli jednak planujemy montaż na zewnątrz, konieczne jest zastosowanie wolnostojącej estakady i suwnicy wyposażonej w kleszcze szynowe. Suwnice bramowe są natomiast z racji swojej konstrukcji przystosowane do pracy na zewnątrz, a ich tor jezdny jest umieszczony na poziomie roboczym. Wymagają one podtorza umieszczonego na gruncie, które przejmie siły nacisku na koła oraz siły rozruchu i hamowania, a także obciążenia nadzwyczajne. Odmianą suwnicy bramowej jest suwnica półbramowa, która jedną stroną jeździ po estakadzie a drugą po podtorzu na poziomie gruntu. Oczywiście występują też w obu tych typach rozwiązania suwnic bramowych i półbramowych dedykowane do pracy w hali. Wybór odpowiedniego modelu suwnicy i jej konstrukcji zależy więc w dużej mierze od miejsca, w którym będzie ona pracowała.
Najważniejsze elementy infrastruktury konieczne do zamontowania suwnicy
Jednym z najważniejszych elementów infrastruktury jest konstrukcja nośna podtorza, na którym suwnica będzie pracować. Musi być odpowiednio sztywna i stabilna, aby przenieść obciążenia od masy suwnicy i ciężaru użytkowego (udźwigu). Nieprawidłowo zaprojektowana konstrukcja nośna podtorza może powodować podczas pracy suwnicy z obciążeniem drgania, które często dyskwalifikują pracę suwnicy. Przy bardzo wytężonej konstrukcji belek podtorza spotyka się powstawanie drgań skrętnych belek podtorza przy pracy suwnicy z prędkościami znamionowymi. Mogą one być przyczyną nawet negatywnego odbioru UDT i skutkować wzmacnianiem konstrukcji podtorza.
Decydujące parametry suwnicy – udźwig, rozpiętość, wysokość podnoszenia
To, na który rodzaj suwnicy się zdecydujemy, zależeć będzie w głównej mierze od głównych parametrów suwnicy, jakimi są: udźwig, rozpiętość i wysokość podnoszenia suwnicy.
Parametr udźwigu wraz z rozpiętością decydują o masie własnej suwnicy, ale także o wydajności eksploatacyjnej. Rozpiętość określa odległość między dwoma osiami jezdnymi toru suwnicy. Parametr rozpiętości wraz z długością podtorza wyznacza obszar roboczy, jaki suwnica może obsłużyć. Im większa rozpiętość suwnicy i długość podtorza, tym większy będzie obsługiwany obszar. Przy bardzo długiej hali może być konieczna zabudowa więcej niż jednej suwnicy, gdyż proces technologiczny może wymagać jednocześnie wykonywanych operacji w różnych miejscach hali. Nie mniej ważnym parametrem jest wysokość podnoszenia, na jaką suwnica jest w stanie podnosić ładunki, gdyż decyduje ona o wysokości składowania podzespołów lub wyrobów gotowych a tym samym pojemności hali.
W zależności od udźwigu suwnicy i jej rozpiętości jej dźwigary mogą przyjmować różne kształty np. profil walcowany dwuteowy, profil konstrukcyjny HEB, profil skrzynkowy o konstrukcji blachownicy. Spotyka się także dźwigary kratownicowe, charakteryzujące się wysoką zdolnością tłumienia drgań w czasie podnoszenia i odstawiania ładunku.
Dźwigary z profili walcowanych często wybierane są dla małych udźwigów i małych lub średnich rozpiętości suwnicy, pozwalając tym samym na osiągnięcie kompaktowej konstrukcji, co ma znaczący wpływ na kubaturę hali. Dźwigary skrzynkowe stosowane są dla średnich i dużych udźwigów oraz średnich i dużych rozpiętości suwnic ze względu na większą nośność i sztywność. W oferowanych przez nas standardowych suwnicach profile walcowane stosujemy do 12 metrów przy maksymalnym udźwigu wynoszącym do 5 ton. Suwnice z profilami skrzynkowymi oferujemy w rozpiętościach do maksymalnie 32 metrów przy udźwigu do 10 ton dla jednodźwigarowych, mówi Andrzej Utnik, Prezes Spółki Maran. W dwudźwigarowych suwnicach udźwig maksymalny sięga 60 ton, a w specjalnym wykonaniu dużo więcej – 150 ton, a nawet i 200 ton, dodaje.
Wybór właściwego modelu suwnicy do już istniejącej hali nie jest zadaniem łatwym. Może się okazać, że preferowany przez klienta model suwnicy będzie za duży do konkretnej hali produkcyjnej. Przestrzeń i warunki, w których suwnica będzie wykorzystywana, już istnieją i trzeba suwnicę dopasować w tych granicach, podsumowuje Andrzej Utnik.