×
Artykuły

Lampy ostrzegawcze do suwnic firmy DNT zwiększa bezpieczeństwo pracy

Współczesne trendy gospodarcze, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz minimalizację wypadków przy pracy, widać coraz częściej oraz w coraz większej ilości zakładów przemysłowych. Obecnie Pracodawcy mają do dyspozycji szereg rozwiązań, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo pracowników, jak np. rozmaite zabezpieczenia i wyposażenie w elementy ochrony indywidualnej, które nie zawsze gwarantują maksymalną skuteczność. W przypadku zakładów pracy, które wykorzystują suwnice, warto rozważyć inwestycję w specjalistyczne lampy ostrzegawcze do suwnic. Czym są? Jak działają? I dlaczego warto je stosować?

 

Kilka słów o lampach ostrzegawczych do suwnic

Być może niektórzy z Państwa spotkali się już z taką formą ułatwienia pracy operatorom suwnic, ale i zapewnienia bezpieczeństwa pozostałym pracownikom przebywającym na terenie zakładu. Lampy wyświetlają na podłożu duży punkt lub linie, w wybranej barwie. Najczęściej dostępne są lampy o barwie czerwonej bądź niebieskiej. Wielu użytkowników, jednogłośnie stwierdza, że ich pracownicy doceniają kolor czerwony lamp, gdyż jest bardziej zauważalny. Z uwagi na to, że lampy najczęściej są stosowane w warunkach wewnętrznych, wybrany kolor światła powinien być dopasowany do miejsca, w którym będzie ona użytkowana, w sposób zapewniający największą widoczność.

 

Jakie są zalety lamp ostrzegawczych?

Jak już wspomniano, lampy ostrzegawcze do suwnic zapewniają operatorom suwnic, pracownikom pieszym, jak i innym osobom przebywającym na terenie zakładu pracy bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Pojedyncze lampy działają na zasadzie wyświetlania wiązki światła w postaci punktu bądź linii. Połączenie ze sobą 4 lamp pozwala na oznaczenie niebezpiecznego obszaru, nad którym znajduje się ładunek bądź hak suwnicy.

Operatorzy suwnic dostrzegają wiele zalet wynikających z zastosowania lamp ostrzegawczych. Dzięki nim mogą w pełni skupić się na wykonywaniu swojej pracy i umieszczeniu ładunku we wskazanym miejscu przy jednoczesnym uniknięciu kolizji z innymi towarami. Lampy idealnie sprawdzają się również w sytuacji, gdy konieczne jest dokładne wypozycjonowanie ładunku. Nie muszą odrywać oczu od urządzenia bądź ładunku, by zyskać pewność, że wózek jest właściwie wyśrodkowany nad ładunkiem.

Lampy pozwalają również uniknąć kolizji z pracownikami pieszymi - operator koncentrując się na wykonywaniu swojej pracy i dokładnym umieszczeniu ładunku, może nie zauważyć poruszających się pracowników pieszych. Bardzo ważne jest więc poprawienie bezpieczeństwa pracowników pieszych, o którym wspominano już na samym początku artykułu. Dzięki nim, pracownicy piesi wiedzą, w którym miejscu znajduje się ładunek, i którego miejsca powinni unikać.

Lampy dostarczają ponadto informacji, w jakim kierunku przemieszcza się towar – wiedzą, które miejsce podłoża jest zagrożone i których granic nie powinni przekraczać. Zastosowanie lamp sprawia, że pracownicy mogą przebywać w okolicy transportowanych ładunków i wykonywać wszelkiego rodzaju prace, zachowując jednocześnie bezpieczeństwo. Dzięki min pracownicy zyskują świadomość o lokalizacji ładunku, co przekłada się równocześnie na zmniejszenie ilości popełnianych błędów ludzkich.

Jeśli obawiacie się Państwo trudności z montażem zakupionych lamp, to musimy dodać, że ich instalacja nie stanowi problemu dla serwisantów suwnic. Wystarczy kilka minut, by móc rozpocząć ich użytkowanie.

 

Dlaczego lampy a nie sygnał dźwiękowy?

Pracownicy przedsiębiorstw produkcyjnych przyznają, że niejednokrotnie już spotkali się z groźnymi sytuacjami podczas wykonywania swojej pracy. Przechodząc pospiesznie przez halę produkcyjną, nie zauważają transportowanych ładunków czy też podjeżdżających od tyłu wózków serwisowych, mimo, że wydają one odpowiednie dźwięki. Wiele osób pomyśli zapewne, że to niemożliwe, lub: Jak można nie słyszeć dźwięku zbliżającego się wózka widłowego czy innego urządzenia?

Nie zapominajmy, że w dzisiejszych czasach pracownicy wykonują wiele zadań jednocześnie, a im większa ilość pracowników, tym większy ogólny poziom hałasu. Środowisko pracy w zakładzie przemysłowym jest zazwyczaj głośne, a poziom hałasu, nawet jeśli zachowane są obowiązujące normy w tym zakresie - znacznie podwyższony. Dodatkowe sygnały dźwiękowe często „stapiają się z tłem” i często są niezauważalne. Często winny jest też pośpiech i skupienie się na wykonywanych czynnościach, co nie zwracaniu uwagi na alarmy dźwiękowe.

Warto również dodać, że pracownicy wraz z upływającymi latami pracy stają się coraz bardziej odporni na alarmy dźwiękowe wydawane przez urządzenia. Niejednokrotnie w celu ochrony słuchu, stosują zatyczki do uszu, które sprawiają, że nie docierają do nich dźwięki alarmu.

Mając na uwadze powyższe argumenty, w wielu sytuacjach idealnym rozwiązaniem stają się lampy ostrzegawczych do suwnic firmy DNT. Idąc, nie sposób jest nie zauważyć „czerwonej”, wyraźnej wiązki światła, wyznaczającej strefę niebezpieczeństwa. Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z sygnałów dźwiękowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie obydwu rozwiązań – alarmy dźwiękowe idealnie ostrzegają o ruchu urządzeń, a z kolei lampy ostrzegawcze dokładnie informują pieszych o bliskości znajdującego się ładunku. Pamiętajmy, że w branży przemysłowej zabezpieczeń nigdy za wiele – każdy sposób, który ustrzeże pracowników przed poważnymi wypadkami jest wart przemyślenia.

Artykuł promocyjny firmy DNT

 

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły