×
Artykuły

Podesty ruchome – z przeglądem i wyposażeniem do pracy na wysokości

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Podnośniki elektryczne, zwyżki czy ładowarki są niezbędne na placu budowy. Podczas wykonywania prac budowlanych, przedsiębiorstwa wykonawcze potrzebują niezawodnych podestów ruchomych na wynajem, aby ukończyć zlecenie w terminie. AA Herkules radzi, na które aspekty należy zwrócić szczególną uwagę wynajmując podnośnik z wypożyczalni.

 

Badanie UDT oraz uprawnienia operatora

Aby móc pracować na podnośniku należy pamiętać o wymaganych uprawnieniach do obsługi podestów ruchomych oraz dopuszczeniu maszyny do pracy przez odpowiedni urząd. Podesty ruchome podlegają pod dozór techniczny pełny.Na terenie Polski możemy wyróżnić trzy rodzaje przeprowadzanych badań technicznych wykonywanych na podnośnikach przez UDT:

•    badania odbiorcze,
•    badania okresowe,
•    badania doraźne (eksploatacyjne, kontrolne, powypadkowe i poawaryjne).

Badania odbiorcze są wykonywane podczas rejestracji podestu ruchomego. Ważne jest, aby sprawdzić dokumentację techniczną pod względem kompletności i poprawności z warunkami dozoru technicznego. W czasie badania przeprowadza się próby: statyczną oraz dynamiczną. Celem próby statycznej jest wykrycie ukrytych wad konstrukcyjnych zwyżki. Próba dynamiczna z kolei potwierdza właściwe sterowanie urządzeniem oraz ruchami roboczymi. W obu próbach sprawdzane jest również czy nie nastąpiły trwałe uszkodzenia.

Badania okresowe podnośników wykonywane są co rok i mają za zadanie sprawdzić:

  • czy nie powstały uszkodzenia wpływające na bezpieczeństwo eksploatacji zwyżki na wynajem,
  • prawidłowość funkcjonowania urządzeń zabezpieczających
  • czy urządzenie nie wymaga napraw.

Badania doraźne eksploatacyjne podestu ruchomego przeprowadza się w przypadku gdy podest był poddany działaniom naprawczym lub były wymieniane mechanizmy, lub elementy konstrukcji nośnej.

Badania doraźne kontrolne mają na celu sprawdzenie, czy użytkownik przestrzega przepisów dozoru technicznego, BHP, instrukcji użytkowania. Badania doraźne powypadkowe i poawaryjne są przeprowadzane, gdy użytkownik zgłosi je w UDT, aby ustalić przyczynę awarii lub wypadku. Po badaniu UDT wydaje decyzję, która zezwala na dalszą eksploatację. Należy pamiętać, że o każdym wypadku, w którym brał udział podnośnik, należy niezwłocznie poinformować Urząd Dozoru Technicznego.

 

Środki ochrony osobistej operatora podnośników koszowych i ładowarek

Bardzo ważnym elementem pracy operatora podestów ruchomych są środki ochrony indywidualnej. Przepisy BHP ściśle określają, że bez odpowiedniego przygotowania się do pracy nie można pracować na wysokościach zarówno na podnośnikach koszowych, jak i ładowarkach teleskopowych.

Każdy operator podestów ruchomych powinien być wyposażony w:

  • szelki bezpieczeństwa,
  • kask z zapięciem pod szyją,
  • okulary ochronne,
  • kamizelkę odblaskową,
  • buty z twardym „noskiem”.

Wszystkie ośrodki ochrony osobistej powinny mieć odpowiednie ATESTY. Dzięki temu mamy pewność, że praca z ich użyciem przebiegnie w sposób bezpieczny. Ich zastosowanie skutecznie zabezpiecza operatora przed upadkiem z wysokości podczas pracy na podestach ruchomych.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

wszystkie artykuły

BLOG