×
Artykuły

Podnośnik koszowy Genie – niezastąpiony przy rozbiórkach

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Hotel przy słynnej historycznej Katedrze w Kolonii (Dom-Hotel), to jeden z najbardziej prestiżowych i historycznych wielkich hoteli w Europie. Aktualnie zabytkowy budynek poddawany jest renowacji, w ramach której konieczne jest wykonanie spektakularnych prac rozbiórkowych, które wykonuje Braun Transporte z Simmerath.

Wybór odpowiedniej maszyny, która sprostałaby trudnemu wyzwaniu, nie był łatwy. W tym celu Braun Transport zwrócił się do BSI GmbH, autoryzowanego dystrybutora Genie w Dortmundzie, który zarekomendował podnośnik teleskopowy Genie SX -105 XC, ze względu na jego duży udźwig, zwrotność i kompaktowe podwozie.

Łącząc wysokość roboczą 34 metrów z podwójnym udźwigiem do 450 kg, maszyna okazuje się niezwykle wszechstronna podczas trudnej, długofalowej misji w ograniczonej przestrzeni.

Zbudowany w 1893 roku Dom-Hotel znajduje się naprzeciwko słynnej gotyckiej katedry w Kolonii, w centrum starego miasta o nazwie Dom Carré. Cały projekt ma zostać ukończony do końca 2020 r., a sama rozbiórka ukończona ma zostać do końca tego roku. Zewnętrzna fasada hotelu i majestatyczne schody są jedynymi częściami budynku, które pozostaną nienaruszone przed rozpoczęciem przebudowy. Dyrektor BSI Sven Nielsen wyjaśnia, dlaczego do tego trudnego projektu wybrano podnośnik Genie SX-105 XC: Miejsca rozbiórki wymagają sprzętu, który łączy w sobie wysoki udźwig, płynną pracę i zwrotność w kompaktowej obudowie. Ze względu na charakter i wymiary, rusztowanie nie nadawało się do zastosowania. Nawet gdyby tak było, znacznie wzrosłyby koszty.

Wyposażony w system osiowy mini Genie XChassis, o szerokości 2,49 metra, który jest stosunkowo kompaktowy dla maszyn w tej kategorii rozmiarów, podnośnik Genie SX-105 XC umożliwia doskonałą manewrowość w miejscach, w których jest mało miejsca.

Ta maszyna może być przewożona standardową ciężarówką, którą Braun już posiada i jest wystarczająco zwinna, aby prowadzić ją w zatłoczonym miejscu rozbiórki wokół i wewnątrz hotelu, dodaje Nielsen.

Według Franka Brauna, właściciela firmy Braun Transporte: W tej konkretnej pracy wymiary podnośnika Genie SX-105 XC są kluczowym czynnikiem, bez którego nie moglibyśmy uzyskać dostępu do granic wewnętrznego dziedzińca lub wnętrza budynku. Pracując bezpośrednio przed katedrą, gdzie jest pełno pieszych i ciekawskich obserwatorów, pracujemy w bardzo ograniczonym, ogrodzonym terenie przy fasadzie hotelu, co jeszcze bardziej nas ogranicza.

Dzięki podwójnemu udźwigowi wynoszącemu 300 kg w całym zakresie roboczym i 450 kg w ograniczonym, podnośnik wysięgnikowy Genie SX-105 XC zapewnia możliwość przenoszenia niezbędnych narzędzi - w tym przypadku palników do cięcia i szlifierki kątowej, a także dwóch operatorów.

Po pierwszym użyciu stalowej kuli podnośnik Genie SX-105 XC pomaga zespołowi dwóch operatorów w oddzieleniu różnych elementów budynku, które następnie zostaną opuszczone i usunięte przez koparkę. Podczas tego procesu oryginalna fasada hotelu jest wzmacniana mocnymi metalowymi ramami. W wypatroszonym wnętrzu budynku maszyna pomaga również w rozwieszeniu folii stosowanej jako ochrona przed spadającymi odpadkami i wodą rozpylaną w celu osadzenia pyłu. W przypadku tego konkretnego zadania maksymalny wysięg poziomy urządzenia wynoszący 24,4 metra ma tę zaletę, że zapewnia utrzymanie bezpiecznej odległości od prac rozbiórkowych w innych częściach budynku.

Praca tuż obok katedry w historycznym centrum Kolonii jest stale monitorowana. Oznacza to ścisłe przestrzeganie środków bezpieczeństwa, a także upewnianie się, że dotrzymujemy terminów. Możemy z całą pewnością powiedzieć, że podnośnik Genie SX-105 XC to maszyna, która jest wystarczająco elastyczna i produktywna, aby odpowiedzieć na wszystkie nasze różnorodne potrzeby pracy na wysokości, podsumowuje Frank Braun.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

2019 w gospodarce magazynowej

2019 w gospodarce magazynowej

Dynamiczny przyrost powierzchni magazynowej, upowszechnienie baterii litowo-jonowych, rozwiązań automatyzacyjnych i cyfrowych, a także zapowiedź...

wszystkie artykuły

BLOG