×
Artykuły

Podnośniki, zwyżki, podesty - rodzaje i zastosowanie

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Prace na wysokości mogą być prowadzone na wiele sposobów i w rozmaitych miejscach. W związku z tym do ich prawidłowego przeprowadzenia każdorazowo potrzebny będzie nieco inny sprzęt. Niejedna placówka handlowa czy wypożyczalnia podnośników dysponuje ogromną ilością tych urządzeń w wielu typach. Jak rozpoznać który będzie potrzebny do określonych prac? Podpowiadamy.

 

Rodzaje i zastosowanie podnośników

Podnośniki stanowią jeden z najpopularniejszych sprzętów, który można spotkać na każdym placu budowy. Jest to rodzaj podestu ruchomego, który może być wyposażony w podwozie jezdne zasilane elektryczną lub spalinową jednostką napędową. Charakterystyczną cechą wszystkich podnośników jest to, że operator wraz z zawartością platformy jest wynoszony w górę. Różni to podnośniki od żurawi czy dźwigów, w których mamy do czynienia z wyciąganiem platformy.

Z uwagi na różne prace i związane z nimi zapotrzebowanie, podnośniki mogą znacznie różnić się od siebie. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych typów podnośników wraz z krótką charakterystyką. Warto jednak dodać, że poza typem maszyny zróżnicowaniu podlega także jej maksymalny wysięg, dopuszczalne obciążenia oraz wymiary podestu lub kosza roboczego. Z czysto technicznej strony pojazdy mogą być zasilane silnikami spalinowymi lub akumulatorem, co sprawdzi się głównie przy pracach wewnątrz pomieszczeń.

 

Podnośniki nożycowe

Ten typ urządzeń wyposażony jest w szeroką platformę osadzoną na siłownikach. Podczas podnoszenia siłowniki prostują się, a ich praca przypomina ruch nożyc krawieckich. Zaletą podnośników nożycowych jest możliwość podnoszenia sporego obciążenia i nawet do trzech operatorów. Na platformie jest sporo miejsca także dla narzędzi. Za wadę należy uznać ograniczenia w poruszaniu się w terenie trudnym i możliwość wynoszenia jedynie w osi pionowej. Podnośniki nożycowe najczęściej spotykane są przy pracach termomodernizacyjnych lub budowlanych.

 

Podnośniki masztowe

Podnośniki masztowe to konstrukcje często nazywane także teleskopowymi, które wyposażone są w kosz z panelem sterowania. Wynoszenie w górę odbywa się poprzez wysuwanie siłowników ułożonych teleskopowo. To ogranicza ruch jedynie do osi pionowej i pozwala na dotarcie w miejsce położone bezpośrednio nad urządzeniem. Maszyny takie nie zajmują jednak dużo miejsca i sprawdzają się podczas drobnych prac monterskich lub serwisowych.

 

Podnośniki przegubowe

Podnośniki z wysięgnikiem przegubowym uznawane są za najbardziej uniwersalne i często wykorzystywane w pracach serwisowych, naprawach czy montażu oświetlenia. Wysięgnik wyposażony jest w kilka przegubów pozwalających na wyniesienie kosza w dowolnym kierunku. Operator w koszu może pracować na wysokości poza obrysem pojazdu, co jest wyjątkiem w stosunku do wcześniej wymienionych typów podnośników. Pozwala to na pracę w trudnodostępnych przestrzeniach i zakamarkach. Wadą tych pojazdów jest niewielki kosz i mała nośność.

 

Ładowarki teleskopowe

Te pojazdy przypominają budową spychacze lub koparki z uwagi na kabinę i duże terenowe koła. Są przeznaczone głównie do wynoszenia towaru i w ograniczonym zakresie można stosować je do transportu ludzi. Wysięgnik teleskopowy pracujący w poziomie można wynieść także na określoną wysokość. Takie cechy sprawdzają się głównie przy załadunku i rozładunku towarów oraz dostarczaniu ich na wyżej położone kondygnacje.

 

Zwyżki do prac serwisowych, monterskich i budowlanych

Często na placu budowy można spotkać się z nazewnictwem określającym niektóre podnośniki jako zwyżki. Taka nazwa używana jest jednak tylko potocznie i najczęściej odnosi się do maszyn o szczególnej charakterystyce. Nazywa się tak podnośniki koszowe samojezdne, które mogą przewieźć tylko jednego operatora. Przeważnie są to pojazdy wyposażone w wysięgniki teleskopowe lub przegubowe, gdzie panel sterowania znajduje się w koszu. Zwyżki montowane są również na pojazdach i sprawdzają się głównie w pracach serwisowych w trudnodostępnych miejscach. Należy podkreślić, że nazwa jest jedynie potoczna i może być stosowana także w odniesieniu do innych maszyn.

 

Podesty budowlane - czym się różnią od podnośników?

Szczególnym typem akcesoriów wykorzystywanych przy pracach na wysokości są podesty budowlane. Najczęściej sformułowanie to określa wieże aluminiowe, które wyposażone są w niewielkie koła. Dzięki temu w pewnym zakresie istnieje możliwość zmiany ich położenia. Oczywiście nie są wyposażone w silniki, dlatego do przemieszczania potrzebna jest siła mięśni.

Zaletą stosowania podestów aluminiowych jest możliwość stworzenia pewnego rusztowania. W przypadku podnośników każda praca rozpoczyna się od wyniesienia ekipy na wysokość. Nabieranie towaru lub potrzebnego sprzętu wymaga opuszczenia kosza lub platformy wraz ze wszystkimi pracownikami. Przy wieżach z podestami nie ma takiej konieczności, ponieważ przemieszczanie się w pionie po rusztowaniach odbywa się niezależnie od pracy. Ponadto prowadzona jest praca jednocześnie na kilku poziomach, a możliwość dopasowania poszczególnych elementów pozwala na postawienie konstrukcji o wybranej wysokości.

Nie w każdym przedsiębiorstwie dostępne są maszyny, na które aktualnie jest zapotrzebowanie na placu budowy. Profesjonalna wypożyczalnia podnośników pozwoli zapełnić tę lukę w asortymencie i ułatwi realizację trudnych prac. Wypożyczenie pojazdu nawet na kilka dni będzie mniej kosztowne od zakupu, a cena wynajmu szybko się zwróci dzięki przyspieszeniu prac.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Rewizja dyrektywy maszynowej na finiszu

Rewizja dyrektywy maszynowej na finiszu

Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia parlamentu Europejskiego i Rady dotyczący produktów maszynowych, będący wynikiem procesu...

wszystkie artykuły

BLOG