×
Artykuły

Podnoszenie ładunków bez wypadków - lekkie suwnice bramowe

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Operowanie dużym ciężarem zawsze generuje ryzyko potencjalnych wypadków, a w konsekwencji wzmożone kontrole w firmie i utrudnioną płynność finansową. Wprowadzane rozporządzenia i przepisy BHP mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo pracowników, ale często nie są dopasowane do realiów żmudnych warunków pracy i znacznie hamują wydajność.

Jak temu zapobiec? Wykorzystując innowacyjne rozwiązania dla przenoszenia ciężkich ładunków. Zastosowanie lekkich suwnic bramowych, jakie proponuje suwnicabramowa.pl łączy uniwersalność zastosowania z pełną zgodnością prawną.

 

Suwnica bramowa - samodzielny montaż w kilka minut

Lekkie suwnice aluminiowe są bardzo proste w montażu, podobnie jak popularne meble szwedzkiego producenta. Ponadto, wraz z instrukcją obsługi, dostawca udostępnia filmy instruktażowe. Są one ogólnie dostępne na popularnym kanale You Tube. Wartość takiej formy montażu doceni każda osoba, która w swoim miejscu pracy boryka się z przemieszczaniem ładunków o znacznej wadze. Co więcej, złożenie i rozłożenie sprzętu nie wymaga dodatkowego wyposażenia, ponieważ suwnica bramowa jest gotowa do pracy niezwłocznie po rozstawieniu. Do samego montażu potrzebne są jedynie 2 osoby, które nie muszą posiadać żadnych specjalnych uprawnień.

To dopiero początek korzyści. Lekka suwnica aluminiowa charakteryzuje się banalnie prostą obsługą. Tak prostą, że może być obsługiwana zaledwie przez jednego pracownika. Nie mają tu zatem zastosowania przepisy rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 22 października 2018 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących. Mówią one, że: Niedopuszczalne jest wykonywanie przez jedną osobę jednocześnie czynności operatora żurawia, sygnalisty lub hakowego. Brzmienie tego zapisu uzasadnia zasadność inwestycji w lekkie suwnice bramowe. Zainteresują one przedsiębiorcę, który ceni produktywność, optymalizację ekonomiczną, ale z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa w swojej firmie. 

Warto pamiętać, że jest to wyłącznie jednostkowy przykład, z wielostronicowego dokumentu. Inne obostrzenia dokładnie określają wymagania wszystkich zaangażowanych podmiotów, specyficzne i konkretne warunki pracy, a nawet ograniczenia atmosferyczne oraz restrykcje posiadania profesjonalnego sprzętu komunikacyjnego, czyli kolejne wydatki.

Aluminiowe (lekkie) suwnice bramowe mogą być skutecznie wykorzystywane, niezależnie od przedstawionych zastrzeżeń prawnych. To jednak nie wszystko. Konstrukcja lekkich suwnic bramowych jest tak zaprojektowana, aby wykorzystać potencjał urządzenia w każdych warunkach. Dzięki temu możliwe jest działanie w niskich pomieszczeniach, a także w wymagających warunkach zewnętrznych, jak np. brak miejsca za zainstalowanie urządzenia dźwigowego. Jest to zatem doskonała alternatywa dla tradycyjnych suwnic i dźwigów.

Kompaktowe gabaryty mają także pozytywny wpływ na uregulowania legislacyjne. Praca na wysokościach wymaga regularnych badań wysokościowych dla operatorów. Kolejny przepis nie ma więc zastosowania w kontekście lekkich suwnic.

 

Suwnice bezpieczne dla pracownika i przyjazne dla pracodawcy

Każde przedsiębiorstwo tworzą ludzie. To od satysfakcji, ambicji, motywacji do pracy oraz lojalności, zależy sukces nowoczesnej firmy. Wszystkie wymienione elementy mogą zostać wzmocnione, dzięki dbałości o jednostkowego pracownika i jego komfortowych warunków pracy. 

Suwnica bramowa podniesie komfort wykonywanych czynności i usprawni cały proces, gdyż zastosowany materiał jest ponad 3 razy lżejszy od stalowego odpowiednika. Ułatwia to montaż i transport, a w rezultacie obniża eksploatację zatrudnionej osoby i zwiększa jej satysfakcję z profesji, eliminując przerwy w pracy spowodowane urazami np. kręgosłupa.

Lekkie suwnice aluminiowe nie tylko likwidują obciążenia, ale oznaczają również brak wypadków. Wykonywane działania odpowiadają wszelkim przepisom BHP.

Warto zaznaczyć, że nowoczesna suwnica stanowi formę inwestycji, a nie kosztu. Niewielkie rozmiary urządzenia i mobilność niektórych urządzeń (suwnice mobilne na kółkach) sprawiają, że przemieszczanie na miejsce zlecenia nie wymaga angażowania specjalistycznego sprzętu, a więc i nakładów finansowych. Ma to również ogromny wpływ na samych pracowników, którzy odwdzięczą się jakością usług. Jest to wartość, którą obecnie bardzo ciężko uzyskać.

Kolejne oszczędności obejmują specyfikę działania. Nieskomplikowana instalacja oraz sam proces obsługi sprawiają, że lekka suwnica aluminiowa nie angażuje kapitału ludzkiego. Pozwala to utrzymać wyłącznie niezbędnych pracowników, a wolne moce przerobowe skierować do obsługi bieżących zleceń, co znacznie zwiększa obroty przedsiębiorstwa. Jest to także idealne rozwiązanie dla niewielkich firm budowlanych.

Brak nieszczęśliwych wypadków, poza oczywistą troską o zatrudnionych, wiąże się również z produktywnością. Każdy wypadek zwiększa szansę na regularne kontrole i audyty, a to oznacza przestoje, czyli straty. Lekka suwnica bramowa zapewnia bezpieczeństwo, ciągłość pracy, terminowość kontraktów, zadowolony zespół fachowców i płynność finansową. 

Proponowane przez suwnicabramowa.pl rozwiązania obejmują lekkie suwnic bramowe takich marek, jak m.in. Feltes, Schilling, KITO Erikkila czy Protekt. Urządzenia obejmują suwnice składane, mobilne, mini suwnice, a także żurawie warsztatowe, w tym obrotowe.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

wszystkie artykuły

BLOG