×
Artykuły

Suwnica czy żuraw stacjonarny - starcie tytanów transportu wewnętrznego

Prześlij nam swój artykuł
Zobacz galerię zdjęć

Jak podjąć najlepszą decyzję zakupową, gdy chcesz usprawnić transport wewnętrzny we własnym przedsiębiorstwie? Urządzenia dźwignicowe dzielą się na wiele kategorii, ale to właśnie suwnice natorowe i żurawie stacjonarne są najczęściej wybierane do transportu wewnętrznego w małych, średnich i dużych firmach, w halach i magazynach, w zakładach produkcyjnych, ponieważ są bardzo uniwersalne i sprawdzają się niemal wszędzie.

 

Żuraw vs suwnica – konstrukcja

Na konstrukcję żurawia składa się słup (kolumna) i/ lub samo ramię (wysięgnik), które wykonuje ruch obrotowy.

Inaczej jest w przypadku suwnicy. Na jej konstrukcję składa się część nośna – czyli most, który porusza się po torach oraz jednostka podnosząca jeżdżąca na wózku po moście. Torowisko suwnicy zwykle osadzone jest na stalowej konstrukcji wsporczej lub konstrukcji budynku.

W obydwu przypadkach, w zależności od potrzeb użytkownika, zawieszane są jednostki podnoszące takie jak wciągnik łańcuchowy, podnośnik podciśnieniowy, czy zawiesie próżniowe. Konstrukcja suwnicy umożliwia również pracę z podwieszonymi trawersami zawieszonymi na jednym lub dwóch wciągnikach. Przykładowo zawieszenie trawersy dłuższej niż 2 metry na żurawiu stacjonarnym będzie problematyczne. To samo tyczy się obrotnic.  

 

Żuraw vs suwnica – montaż

Konstrukcja żurawia stacjonarnego standardowo osadzona jest na jednym słupie, ale może być także przymocowana do ściany. Urządzenie montowane jest zazwyczaj w fundamencie lub na płycie dynamicznej na posadzce. Suwnica natomiast może być zamontowana do istniejącej konstrukcji hali lub konstrukcji wsporczej, a także na wcześniej przygotowanych wspornikach. Jeśli konstrukcja na to pozwala, suwnicę podwiesić można także do sufitu.

W miejscach o mniejszej powierzchni i wysokości pomieszczenia zdecydowanie łatwiej zastosować żuraw stacjonarny, który możemy nawet domontować do maszyny. W przypadku suwnicy, montaż liczy się zawsze z potrzebą zagospodarowania większego obszaru roboczego. Większe rozmiary pozwalają wtedy też na instalację większej liczby mostów, a co za tym idzie wciągników – nie musimy bowiem ograniczać się tylko do jednego. To z kolei przekłada się na równoczesną możliwość obsługi wielu stanowisk roboczych.

Żuraw stacjonarny to propozycja dla tych, którzy potrzebują obsłużyć stanowiska pracy w ograniczonym zasięgu. Co więcej, żuraw może być przenoszony. Istnieją warianty żurawi mobilnych, które przenoszone są za pomocą wózka widłowego lub nawet paleciaka.

 

Żuraw vs suwnica – praca

Zarówno w przypadku żurawi jak i suwnic ładunek może być przemieszczany w trzech płaszczyznach. Obszar pracy żurawia jest zbliżony do bryły walca. Zakres ruchu wokół osi słupa może wynosić 360 stopni lub być dowolnie ograniczony. Żuraw doskonale sprawdzi się jako urządzenie do wkładania detali do maszyny, wymiany materiałów zużywających się w procesie produkcji, form, wykrojników, podawania blach na wycinarki, wypalarki, a także do prac remontowanych jako maszyna podnosząca. Żuraw słupowy możemy również dostosować do pracy na zewnątrz. W połączeniu z podnośnikiem podciśnieniowym świetnie sprawdzi się do przenoszenia kartonów, płyt meblowych, szkła, blach, worków. Będzie to idealne rozwiązanie dla branż chemicznych, farmaceutycznych, spożywczych, meblarskich, papierniczych czy w budownictwie i produkcji.    

Suwnice natomiast obsługują przestrzeń zbliżoną do prostokąta. Obszar pracy suwnicy jest zdecydowanie większy niż obszar pracy żurawia. Zakres ruchów ograniczony jest długością toru jazdy oraz rozpiętością mostu. Jeśli istnieje taka potrzeba suwnicą możemy pokryć niemalże cały obszar hali, a na torowisku zawiesić nawet kilka mostów.

Suwnica idealnie sprawdzi się w branży przemysłowej, gdzie należy podnieść ciężkie ładunki, w halach produkcyjnych czy w magazynach, a także przy przeładunkach i branży logistycznej czy motoryzacyjnej. Suwnice często stosowane są także w branży meblarskiej lub spożywczej, gdzie wymagana jest obsługa wielu stanowisk.
Warto dodać, że przy zachowaniu zasad BHP i przestrzeganiu wszystkich procedur obowiązujących na terenie zakładu, obsługa suwnicy czy żurawia jest całkowicie bezpieczna. Ryzyko pojawia się tylko wtedy, gdy pracodawca zaniecha przeglądów technicznych, konserwacji lub gdy urządzenia te są źle i nadmiernie eksploatowane przez operatorów.

Należy pamiętać, że wszystkie suwnice  i żurawie objęte są dozorem technicznym. Żurawie o udźwigu do 250 kg, oraz te o udźwigu 1000 kg z jednofazowymi wciągnikami, podlegają dozorowi uproszczonemu. Suwnice o udźwigu do 250 kg również podlegają dozorowi uproszczonemu, co oznacza brak konieczności zgłaszania urządzenia do Urzędu Dozoru Technicznego.

 

Żuraw vs suwnica – kryteria

Przygotowując się do zakupu suwnicy lub żurawia musimy odpowiedzieć sobie na następujące pytania: co chcemy podnieść, na jaką wysokość, jaki jest tego ciężar, jaką dokładnością chcemy pracować, z jakim natężeniem oraz gdzie chcemy odłożyć ładunek. A zatem najważniejsze kryteria, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru żurawia to: wysokość podnoszenia, długość ramienia, udźwig, wysokość maksymalna urządzenia, informacja czy chcemy wciągnik elektryczny czy ręczny, wózek elektryczny czy ręczny, obrót ramienia elektryczny czy ręczny, czy potrzebujemy np. trawersę, podnośnik podciśnieniowy, zawiesie łańcuchowe.

Jeśli chodzi o suwnicę kryteria są zbliżone do wcześniej wymienionych, ale zamiast długości ramienia mamy rozpiętość mostu oraz długość torowiska. W uproszczeniu iloczyn tych dwóch wartości daje obszar roboczy suwnicy. Dodatkowo na suwnicy możemy zawiesić więcej niż jeden wciągnik, a po torowisku może jeździć jak wspominaliśmy wcześniej nawet kilka mostów. Większe możliwości na dużych wysokościach daje nam także suwnica. Dla przykładu most suwnicy może zostać zawieszony na dużych wysokościach: od 8 do 10 metrów, podczas gdy w przypadku żurawi stacjonarnych granica wynosi od 5 do 6metrów wysokości całkowitej.

W większości przypadków suwnica jest rozwiązaniem droższym. Począwszy od konstrukcji, po cenę montażu, konserwacji czy serwisu. Jeśli jednak chcemy obsłużyć np. 3 stanowiska robocze jedną suwnicą lub alternatywnie zakupić 3 żurawie może się okazać, że takie rozwiązanie jest nie tylko lepsze, ale i tańsze.

Jeśli nadal nie jesteście Państwo pewni, które rozwiązanie najlepiej sprosta waszym potrzebom, firma PS Lift – ekspert z wieloletnim doświadczeniem w branży - pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości.


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

wszystkie artykuły

BLOG