×
Artykuły

Żurawie gąsienicowe Demag podnoszą gigantyczne podstawy turbin wiatrowych

U wybrzeży Szkocji trwa budowa jednej z najgłębszych przybrzeżnych farm wiatrowych Beatrice. Firma Sarens przy użyciu czterech żurawi gąsienicowych Demag transportuje podstawy fundamentowe turbin wiatrowych z fabryki do portu. 

Projekt o wartości 2,6 miliarda funtów będzie w stanie wygenerować wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić około 450 000 domów i zmniejszyć roczną produkcję CO2 o 851 654 tony. Na farmie Beatrice pracować będą 84 turbiny wiatrowe Siemens 7MW, które generują 588 MW energii elektrycznej rocznie.

Każda turbina to masywna konstrukcja, o wysokości 198,4 metra, zbudowana z wirnika o średnicy 154 metrów. Aby przymocować każdą z turbin do dna morskiego w tym rejonie Morza Północnego załogi budowlane będą musiały pracować na głębokości sięgającej 55 metrów. Turbiny zamontowane będą na specjalnych fundamentach kratownicowych o wysokości od 68 do 81 metrów, które produkowane są w szkockiej fabryce Burntisland Fabrication (BiFab).

Zakład BiFab w Methil, Fife produkuje 26 pierwszych konstrukcji fundamentowych. Każdy, ważący około 1000 ton, fundament turbiny wiatrowej należy w sposób bezpieczny przetransportować z fabryki do portu, a następnie podnieść do pozycji pionowej i załadować na specjalistyczne statki transportowe, które dostarczą je do miejsca montażu.

Do wykonania tego trudnego zadania wybrana została firma Sarens z Belgii, ciesząca się sławą światowego lidera w zakresie podnoszenia i realizacji wyjątkowo trudnych zadań transportowych.

Dwa ciężkie żurawie przypłynęły do zakładu w Methil statkiem: Demag CC 9800 przybył z Rotterdamu (Holandia), a jeden z żurawi Demag CC 2800-1, pomógł go wyładować i zamontować. Demag CC 9800 został przygotowany do pracy z konfiguracją Superlift, 96-metrowym wysięgnikiem głównym, 18-metrowym wysięgnikiem pomocniczym oraz 640 tonami przeciwwagi. Drugi żuraw gąsienicowy Demag CC 8800-1 przybył z projektu w Bremerhaven w Niemczech. Wyposażany został w 90-metrowy wysięgnik główny i 18-metrowy wysięgnik pomocniczy. Udźwig obydwu żurawi wynosił 1600 ton.

W celu przetransportowania fundamentów z fabryki do portu użyty został samobieżny pojazd modułowy SMPT (ang. self-propelled modular transporters) o 78 osiach. Najpierw pojazd SPMT przetransportował ładunek o masie 1 022 tony na odległość 76 metrów do miejsca na nabrzeżu. Następnie, do operacji podniesienia fundamentów do pozycji pionowej Sarens zaangażował cztery sprawdzone żurawie gąsienicowe Demag. Do górnej części fundamentu przymocowano specjalnie zaprojektowaną belkę rozporową. Żurawie CC 8800-1 i CC 9800 również zostały przymocowane do belki. W ten sposób podczas podnoszenia ciężar ładunku został równomiernie rozłożony na dwa żurawie. CC 9800 oraz CC 8800-1 podniosły ładunek, a dwa żurawie Demag CC 2800-1 ostrożnie obróciły go do pionu.

Pracując w promieniu 20 metrów żurawie CC 9800 i CC 8800-1 rozpoczęły podnoszenie fundamentu w powolnych ruchach, nieznacznie obracając go w kierunku jego końcowego położenia. W tym samym czasie żurawie CC 2800-1 w konfiguracji z 66 metrowym wysięgnikiem i 100 tonową przeciwwagą przymocowano do spodniej części stóp fundamentu podniosły, obróciły nogi fundamentu w promieniu 25 metrów.

W miarę przechodzenia fundamentu do pozycji pionowej ładunek przekazywany był do głównych żurawi CC 8800-1 i CC 9800. Tylne żurawie zaczęły przesuwać fundament do jej ostatecznego położenia pionowego, aż pełne obciążenie wynoszące 1 022 tony zostało podzielone między główne żurawie. W sumie do podniesienia ładunku z pozycji horyzontalnej potrzeba było czterech operatorów i sześciu sygnalistów . Wykonanie jednej pełnej operacji zajęło załodze Sarens około 2 godziny. Podczas wykonania zadania należało wziąć pod uwagę nieprzewidywalne warunki pogodowe oraz jej delikatne i precyzyjne przeprowadzenie.

W ten sposób podniesiono o przetransportowano pierwsze 10 podstaw fundamentowych, których instalacja zaplanowana została na 2017 rok. Dodatkowe 16 ma zostać wyprodukowanych i zainstalowanych do wiosny 2018.

Koleje wyprodukowane fundamenty będą cięższe. Ich masa wzrośnie do ponad 1 200 ton, co oznacza, ze każdy z żurawi będzie musiał przewieźć 800 ton na podwoziu, dlatego w następnej serii operacji transportu fundamentów do portu, udźwig żurawia Demag CC 8800-1 zostanie zwiększony. 1 600-tonowy żuraw zostanie ponownie zamontowany za pomocą zestawu Demag Boom Booster, który zwiększy udźwig podczas pracy wysięgnika pod kątem ostrym. Zestaw może zwiększyć udźwig nawet o 90%.

Konstrukcja Boom Booster ma kształt klina i zawiera 11-metrowy dolny i górny adapter, który zwiększa szerokość wysięgnika do 10 metrów, tj. prawie trzykrotnie więcej niż szerokość standardowa. Umożliwia to dodanie do pięciu sekcji wysięgnika, o długości 10 metrów każda, zwiększając wysokość podnoszenia do 72 metrów.

Oprócz rekonfiguracji CC 8800-1 z do obu żurawi zostanie dodana przeciwwaga Superlift, która pomoże obsłużyć dodatkowy ładunek.

 

Galeria


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.


Pozostałe artykuły

Refleksje po targach BISFAIR

Refleksje po targach BISFAIR

W dniu 28 października 2018 dobiegły końca Międzynarodowe Targi Building Industry Solutions organizowane przez Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie....