Największe projekty

Żurawie wieżowe Potain montowane helikopterem na francuskim lodowcu

dzwignice.info
08.03.2023
0
Żuraw Potain MDT -109

Żurawie wieżowe Potain montowane helikopterem na francuskim lodowcu

W ciągu czterech miesięcy dealer firmy Potain - VGA (Valente Grue Assistance) - wykonał dwa nietypowe montaże żurawi wieżowych w regionie alpejskim na tzw. Morzu Lodowym (fr. Mer de Glace) na północnych zboczach masywu Mont Blanc.

Najpierw w maju 2022 r. VGA zamontowała na wysokości 2000 metrów górnoobrotowy żuraw wieżowy Potain MDT 109, który miał wziąć udział w budowie bazy logistycznej. We wrześniu 2022 r. zmontowany został drugi Potain MDT 109 na wysokości 1600 metrów, który miał pomóc w budowie stacji kolejki linowej.

Do projektu wybrany został żuraw MDT 109 ze względu na krzywą obciążenia, która spełniała potrzeby obu lokalizacji w tej samej konfiguracji — wysokość pod hakiem 34 metry, wysięgnik 35 metrów oraz udźwig 2,85 tony — na kątownikach mocujących. MDT 109 ma maksymalne obciążenie 6 ton i 1,35 tony na 55 metrach.

Żuraw Potain MDT -109 montowany helikopterem na francuskim lodowcu

Ze względu na odległą lokalizację żurawie musiały być montowane helikopterem. Potain przeprowadził dokładne badanie, aby w pełni zrozumieć wyzwania i określić właściwy proces. Oprócz warunków pogodowych zespół musiał uwzględnić także wagę elementów, która nie mogła przekroczyć 3,6 tony. Technicy Potain wspierali zespoły VGA i klientów podczas rozładunku elementów w strefie zrzutu oraz podczas montażu. W każdym przypadku przeprowadzenie całej operacji od dostarczenia elementów do uruchomienia żuraw zajęło mniej niż cztery dni, pomimo nieoczekiwanych opadów śniegu podczas montażu na drugim placu budowy.

Żuraw MDT 109 jest wysoko ceniony za kompaktową konstrukcję i niewielką ilość części, co ułatwia zarówno transport, jak i montaż. System sterowania żurawiem CCS umożliwia również szybkie uruchomienie.

Żuraw Potain MDT -109 montowany helikopterem na francuskim lodowcu

Firma VGA z siedzibą w Belley koło Lyonu jest liderem sprzedaży i wynajmu żurawi wieżowych we Francji od momentu powstania w 1979 roku. Firma jest dealerem marki Potain od 1996 roku i oferuje żurawie nowe, używane lub na wynajem dla klientów w Rodan-Alpy. Rodzinna firma zatrudnia 40 osób i dysponuje flotą ponad 400 żurawi wieżowych.


żuraw Potain

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także