Produkty

Elektryczne i hybrydowe wozy bramowe Kalmar ograniczą emisje w terminalu ECT Delta

redakcja dzwignice.info
07.03.2024
0
Hutchison Ports ECT  w Rotterdamie

Kalmar dostarczy dla Hutchison Ports ECT Rotterdam dwa w pełni elektryczne i osiem hybrydowych wozów bramowych (Straddle Carriers) dla terminalu ECT Delta w Rotterdamie. Znaczące zamówienie zostało zaksięgowane w ramach przyjmowania zamówień Cargotec w pierwszym kwartale 2024 r., a dostawa ma zostać zrealizowana w czwartym kwartale 2024 r.

Hutchison Ports ECT Rotterdam (ECT) obsługuje dwa terminale kontenerowe, oba zlokalizowane na wybrzeżu Morza Północnego w Rotterdamie i zdolne do obsługi bez żadnych ograniczeń bardzo dużych kontenerowców najnowszej generacji. ECT Delta wykorzystuje swoją flotę wozów bramowych do załadunku i rozładunku ciężarówek po stronie lądu. Terminal już obsługuje kilka wozów bramowych Kalmar.

Nowe wozy są częścią programu odnowy floty, który będzie wspierać cel ECT, jakim jest osiągnięcie bezemisyjnej działalności w terminalach ECT Delta i ECT Euromax do 2035 r. ECT będzie pilotować dwie różne technologie akumulatorów w elektrycznych wozach bramowych.

Zamówienie obejmuje również usługę Kalmar Insight dla wszystkich maszyn – narzędzie do zarządzania wydajnością, które przekształca dane w przydatne i przydatne spostrzeżenia. W przypadku maszyn zasilanych elektrycznie moduł Kalmar Insight Energy zapewnia wgląd w stan naładowania akumulatora, wykorzystanie energii i kluczowe wskaźniki wydajności związane z ładowaniem.

Elektryczny wóz bamowy Kalmar

Karri Keskinen, Dyrektor ds. Sprzedaży Globalnej w Transporcie Poziomym w Kalmar skomentował: Jesteśmy zachwyceni możliwością kontynuowania naszej współpracy z firmą ECT i wspierania jej w przejściu na bardziej zrównoważone operacje dzięki naszej ekologicznie wydajnej technologii wozów bramowych. Nasza elastyczna oferta technologii akumulatorów pozwala klientom wybrać opcję, która najlepiej odpowiada ich potrzebom operacyjnym, zamiast zadowalać się jednym rozwiązaniem pasującym do wszystkich podczas elektryzowania floty sprzętu. To trzecie zamówienie na nasz w pełni elektryczny wóz bramowy pokazuje duże zaufanie rynku do naszego ekologicznie wydajnego rozwiązania.


Wozy bramowe Kalmar

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także