Produkty

Żuraw gąsienicowy LR 1800-1.0 - stuprocentowa zmienność

redakcja dzwignice.info
27.07.2020
0
Żuraw gąsienicowy Liebherr LR 1800-1.0

Pierwsze dziesięć jednostek nowego, wysoce elastycznego żurawia gąsienicowego Liebherr LR 1800-1.0, który można modyfikować dla wielu różnych sektorów, zostało już dostarczonych do partnerów biznesowych w Hiszpanii, USA i Azji. Jeden z tych potężnych żurawi przemysłowych został również dostarczony do spółki Colonia Spezialfahrzeuge z siedzibą w Kolonii, która zamierzała wykorzystać swój nowy zakup głównie w przemyśle i budowie zakładów, a także w operacjach podnoszenia mostów. Pierwszym jego zadaniem jest praca na farmie wiatrowej.

Nowy żuraw LR 1800-1.0 jest logicznym rozwinięciem odnoszącej sukcesy technologii żurawi gąsienicowych firmy Liebherr i został po raz pierwszy zaprezentowany dwa lata temu podczas Dni Klienta w Ehingen, zanim został zaprezentowany szerokiej publiczności na targach Bauma w 2019 r.

Szukaliśmy żurawia gąsienicowego podczas targów w Monachium, ponieważ chcieliśmy poszerzyć naszą ofertę usług na przyszłość, z bycia dużą firmą wynajmującą, która wynajmowała tylko żurawie teleskopowe, wchodząc na rynek dużych żurawi gąsienicowych, mówi Thomas Reuther, Kierownik Sprzedaży w Colonia Spezialfahrzeuge. Chociaż podczas targów Bauma LR 1800-1.0 był reklamowany jako żuraw przemysłowy, pracownicy Liebherr zapewniali nas, że idealnie nadaje się również do urządzeń wiatrowych, co przekonało nas do zakupu tego 800-tonowego żurawia. Uważamy, że w chwili obecnej żuraw gąsienicowy jest raczej zależny od zamówień z branży energetyki wiatrowej.

Gigantyczna turbina wiatrowa Enercon ma wysokość piasty 160 metrów, a średnica wirnika 138 metrów

I faktycznie, pierwsza praca dla nowego żurawia była wykonywana na dużej farmie wiatrowej w Nadrenii Północnej-Westfalii, około 120 kilometrów na wschód od metropolii Zagłębia Ruhry, Essen. Około 70 pojazdów przetransportowało na miejsce komponenty do maszyny wiatrowej. Cztery wieże producenta systemu Enercon zostały już wzniesione za pomocą żurawia samojezdnego Liebherr LTM 11200-9.1 o wysokości do 88 metrów i przygotowane do ukończenia.

Kiedy nowa maszyna została zbudowana po raz pierwszy, zespół z Kolonii otrzymał aktywne wsparcie od trzech pracowników serwisu z Ehingen i centrum napraw Liebherr w Oberhausen. Po około sześciu dniach żuraw LR 1800-1.0 wzbił się w powietrze ze 171-metrowym wysięgnikiem głównym i 12-metrowym wysięgnikiem pomocniczym.

Gdy lepiej poznamy maszynę, naszym celem będzie wzniesienie jej w przyszłości w ciągu czterech dni, mówi Reuther. Aby upewnić się, że jest to możliwe, Liebherr dodał kilka dodatkowych cennych funkcji do tego modelu żurawia, którego komponenty i tak są zaprojektowane z myślą o łatwym montażu. Na przykład hydrauliczne wspomaganie montażu, które wyrównuje środkową sekcję gąsienicy za pomocą siłowników wysięgnika przed dodaniem nadbudowy, jest sterowane hydraulicznie z obrotnicy. Oznacza to, że nie wymaga do tego celu specjalnej jednostki. Nowością jest również „szybkie połączenie”. Umożliwia szybkie i bezpieczne przykręcenie nadbudowy do środkowej sekcji gąsienicy.

System odłączanego balastu oszczędza ogromną ilość czasu. Potrzebowaliśmy tylko około siedmiu godzin, aby po raz pierwszy zbudować podstawową maszynę, mówi Wolfgang Winkler, wykazując swoje zadowolenie z procesu ustawiania. Obsługa i logiczny system montażu nowego żurawia gąsienicowego imponował operatorowi żurawia od samego początku, co jest ważnym czynnikiem, ponieważ on i jego kolega Peter Severin są odpowiedzialni za jego obsługę.

400 ton podwieszanego balastu jest przymocowane do składanej ramy tzw. „V-Frame”

To wspaniale, że wszystkie połączenia są przykręcane hydraulicznie podczas procesu montażu. W niektórych przypadkach trzy sekcje pakietu belki można wsunąć jedna w drugą, oszczędzając nam zarówno czas, jak i dużą pojemność transportową. Przede wszystkim jednak zdejmowana paleta balastowa pozwala zaoszczędzić ogromną ilość pracy, mówi Winkler. 400 ton balastu typu derrick wystarczy do podniesienia głównego wysięgnika. Następnie po prostu odkręcamy środkową paletę, a pozostałe 80 ton podwieszonego balastu oraz balast środkowy i nadbudowa są wystarczające do podnoszenia. Bez ponownego składowania i dodawania lub usuwania balastu - to oszczędza ogromną ilość czasu.

Z drugiej strony, dwaj operatorzy żurawia potrzebowali dużo czasu, aby zbudować samą turbinę wiatrową. Wiatr i pogoda oraz opóźnienia, które nie są niczym niezwykłym podczas wznoszenia prototypowej turbiny, jak w tym przypadku, powodują, że cierpliwość operatorów jest często testowana do granic możliwości.

Jednak same wciągniki zostały wykonane nienagannie. W przypadku najcięższych elementów turbiny wiatrowej, której piasta znajduje się na imponującej wysokości 160 metrów, żuraw musiał ustawiać ciężar 89 ton na zawrotnej wysokości z absolutną dokładnością. Operatorzy musieli się bardzo skoncentrować i używać sterowania opuszkami palców.

Do tej pory obsługiwałem tylko żurawie teleskopowe, zatem obsługa żurawia gąsienicowego wymaga trochę przyzwyczajenia i jest wyzwaniem, mówi Wolfgang Winkler. Jednak uznałem, że obsługa żurawia i jego systemu sterowania jest w praktyce naprawdę bardzo przyjemna. Nawet jazda z ładunkiem jest tak płynnym i cichym procesem, że czasami musiałem sprawdzić, czy rzeczywiście działa.

Winkler, jego kolega Peter Severin i ich nowy żuraw gąsienicowy zbudowali łącznie cztery turbiny na rozległej farmie wiatrowej. A co dalej? Dyrektor ds. Sprzedaży Thomas Reuther patrzy w przyszłość z optymizmem: Kupiliśmy pełną wersję żurawia, a oprócz wyposażenia do energetyki wiatrowej mamy do dyspozycji różne wersje wysięgnika głównego oraz konfigurację ustawienia z wysięgnikiem wychylnym. Dzięki temu możemy wykonywać duże prace przemysłowe lub podnoszenie mostów. Żuraw jest w stu procentach zmienny i może być używany w wielu różnych obszarach.

Firma Colonia Spezialfahrzeuge zatrudnia około 250 pracowników, świadcząc usługi holownicze, logistykę transportu ciężkiego i instalacje przemysłowe, a także często wykonuje prace dla klientów z branży petrochemicznej. W tym sektorze żuraw gąsienicowy znacznie rozszerzy zakres świadczonych usług dźwigowych.


Żuraw gąsienicowy
Liebherr
energetyka wiatrowa
żuraw LR 1800-1.0

Poprzedni Następny
Dodaj komentarz
Komentarze 0
Zobacz także