×
Aktualności

Mammoet podnosi ciężkie elementy podczas modernizacji rafinerii LOTOS w Gdańsku

Mammoet wziął udział w dużym projekcie modernizacyjnym w rafinerii LOTOS w Gdańsku. Projekt prowadzony był przez włoskiego wykonawcę KT-Kinetics Technology, część Maire Tecnimont Group. Zadanie firmy Mammoet polegało na transporcie i montażu różnorodnych ciężkich i ponadgabarytowych komponentów, takich jak kolumna próżniowa, frakcjonator oraz dwa bębny koksownicze.

Rozbudowa i modernizacja rafinerii LOTOS odbyła się w ramach tzw. projektu EFRA, którego głównym celem jest wyeliminowanie ciężkich pozostałości z procesu rafinacji. Nowa instalacja uzupełni obecny ciąg technologiczny przerobu ropy naftowej, w wyniku czego produkowanych będzie dodatkowo 900 tysięcy ton wysokiej jakości paliw oraz 300 tysięcy ton koksu petrochemicznego bez zwiększania początkowej ilości ropy.

Ciężkie komponenty potrzebne do modernizacji ważyły pomiędzy od 60 do 294 ton i musiały zostać podniesione na wysokość do 113 metrów. Pierwszy z nich przybył do portu w Gdańsku jeszcze w styczniu. W porcie przeniesione zostały na barkę, która następnie transportowała je do molo w rafinerii. Stamtąd zostały przeniesione na wózki SPMT i na nich przejechały na plac budowy, gdzie zostały postawione i zamontowane za pomocą żurawia LR 11350.

Project Manager w Mammoet, Simone Agostinetto, wyjaśnia: Nasze działania – transport, podnoszenie i instalacja - prowadzone były z uwzględnieniem napiętego harmonogramu, dlatego musieliśmy starannie zaplanować akcję, ponieważ nawet najmniejsze opóźnienie mogło mieć duży wpływ na budowę rafinerii. Zimy w Gdańsku bywają bardzo surowe. W czasie trwania trzymiesięcznego projektu zespół Mammoet musiał poradzić sobie ze śniegiem i zamarzniętymi rzekami.

Kolejne potężne wyzwanie stanowiła relokacja żurawia LR 11350, która musiał zostać przeniesiony na miejscu podczas realizacji projektu. Rozebranie go na części i ponowna instalacja w innym miejscu byłyby zbyt czasochłonne. Mammoet zdecydował się przemieścić żuraw za pomocą dostępnych na miejscu operacji transportowej wózków SPMT, co pozwoliło na bezpieczne wykonanie zadania zgodnie z harmonogramem.

Galeria

Pozostałe aktualności

CTE ZED 25 – nowy podnośnik koszowy

CTE ZED 25 – nowy podnośnik koszowy

CTE wprowadza na rynek nowy przegubowy podest ruchomy montowanych na ciężarówkach o masie 3,5 tony - CTE ZED 25. CTE ZED 25 to nowy podest...

Żródło: CTE