×
Aktualności

Mammoet podnosi ciężkie elementy podczas modernizacji rafinerii LOTOS w Gdańsku

Mammoet wziął udział w dużym projekcie modernizacyjnym w rafinerii LOTOS w Gdańsku. Projekt prowadzony był przez włoskiego wykonawcę KT-Kinetics Technology, część Maire Tecnimont Group. Zadanie firmy Mammoet polegało na transporcie i montażu różnorodnych ciężkich i ponadgabarytowych komponentów, takich jak kolumna próżniowa, frakcjonator oraz dwa bębny koksownicze.

Rozbudowa i modernizacja rafinerii LOTOS odbyła się w ramach tzw. projektu EFRA, którego głównym celem jest wyeliminowanie ciężkich pozostałości z procesu rafinacji. Nowa instalacja uzupełni obecny ciąg technologiczny przerobu ropy naftowej, w wyniku czego produkowanych będzie dodatkowo 900 tysięcy ton wysokiej jakości paliw oraz 300 tysięcy ton koksu petrochemicznego bez zwiększania początkowej ilości ropy.

Ciężkie komponenty potrzebne do modernizacji ważyły pomiędzy od 60 do 294 ton i musiały zostać podniesione na wysokość do 113 metrów. Pierwszy z nich przybył do portu w Gdańsku jeszcze w styczniu. W porcie przeniesione zostały na barkę, która następnie transportowała je do molo w rafinerii. Stamtąd zostały przeniesione na wózki SPMT i na nich przejechały na plac budowy, gdzie zostały postawione i zamontowane za pomocą żurawia LR 11350.

Project Manager w Mammoet, Simone Agostinetto, wyjaśnia: Nasze działania – transport, podnoszenie i instalacja - prowadzone były z uwzględnieniem napiętego harmonogramu, dlatego musieliśmy starannie zaplanować akcję, ponieważ nawet najmniejsze opóźnienie mogło mieć duży wpływ na budowę rafinerii. Zimy w Gdańsku bywają bardzo surowe. W czasie trwania trzymiesięcznego projektu zespół Mammoet musiał poradzić sobie ze śniegiem i zamarzniętymi rzekami.

Kolejne potężne wyzwanie stanowiła relokacja żurawia LR 11350, która musiał zostać przeniesiony na miejscu podczas realizacji projektu. Rozebranie go na części i ponowna instalacja w innym miejscu byłyby zbyt czasochłonne. Mammoet zdecydował się przemieścić żuraw za pomocą dostępnych na miejscu operacji transportowej wózków SPMT, co pozwoliło na bezpieczne wykonanie zadania zgodnie z harmonogramem.

Galeria

Pozostałe aktualności

Fuzja w segmencie suwnic na rynku polskim

Fuzja w segmencie suwnic na rynku polskim

Po prawie roku od momentu przejęcia przez Konecranes PLC firmy Terex Material Handling & Port Solutions 2 stycznia br. nastąpiło...

Żródło: redakcja dzwignice.info

Tractel przejmuje Scanclimber

Tractel przejmuje Scanclimber

Tractel Group, światowy lider w zakresie rozwiązań bezpieczeństwa podczas pracy na wysokościach, przejmuje fińskiego producenta podestów ruchomych...

Żródło: KHL.com

SWF Krantechnik na targach LogiMAT 2018

SWF Krantechnik na targach LogiMAT 2018

Niemiecki producent techniki dźwignicowej SWF Krantechnik, należący do grupy Konecranes, zaprezentuje elektryczne wciągniki linowe NOVA...

Żródło: SWF Krantechnik